ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը մասնակցել է Երեւանի շախմատի միջազգային բաց մրցաշարի մեկնարկին
1 / 35
Հոկտեմբերի 14-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մասնակցել է Երեւանի շախմատի միջազգային բաց մրցաշարի մեկնարկին:
Բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին շախմատի Երեւանի ֆեդերացիայի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը, Երեւանի փոխքաղաքապետ Գայանե Մելքոմ-Մելքոմյանը:
«Երեւան օփեն» միջազգային մրցաշարի մասնակիցներին ողջունել է Երեւանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը: «Հայաստանի Հանրապետությունը, հանդիսանալով շախմատի միջազգային համայնքի եւ ընտանիքի կարեւորագույն մասնիկը, ուրախ է հյուրընկալել ձեզ Հայաստանի սրտում», - նշել է Մխիթար Հայրապետյանը:
Երեւանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահի խոսքով՝ «Երեւան օփեն»-ի 1-ին եւ 2-րդ մրցաշարերը կայացել են 2016 եւ 2017 թվականներին, երրորդը պետք է կայանար 2020-ի աշնանը, սակայն համավարակով եւ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետեւանքով սանձազերծված պատերազմով պայմանավորված՝ հետաձգվել է: «Սա, իսկապես, տոն է այն շախմատիստների համար, որոնք հնարավորություն կունենան մրցելու ուժեղագույնների հետ»,-ասել է նա:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը կարեւորել է նմանատիպ միջոցառումների անցկացումը: Նա նշել է, որ լավ հնարավորություն է նաեւ իր ղեկավարած հանձնաժողովի համար՝ տվյալ մարզաձեւում ոչ միայն առկա խնդիրներին ծանոթանալու, այլեւ հասկանալու, թե պետության կողմից ֆինանսավորումները հատկապես ո՞ր ուղղություններով  պետք է թիրախավորվեն՝ ընդգծելով, որ առաջիկայում խորհրդարանում քննարկվելու են հաջորդ տարվա բյուջեի հատկացումները: Ըստ նրա՝ մրցաշարը կարեւոր է նաեւ 120 երկրից ժամանած մարզիկներին մեր երկրին եւ մշակույթին ծանոթացնելու տեսանկյունից:
Երեւանի բաց առաջնությունն անցկացվում է երրորդ անգամ: Այն Հայաստանի երրորդ հանրապետության պատմության մեջ երբեւէ անցկացված ամենամեծ բաց առաջնությունն է: Մրցաշարին մասնակցում է 311 շախմատիստ 14 երկրից: 191-ը Հայաստանից են, 120-ը՝ այլ երկրներից: Մրցաշարին մասնակցում է միջազգային կոչում ունեցող 82 շախմատիստ, որոնցից 22-ը միջազգային գրոսմայստեր են, 25-ը՝ միջազգային վարպետ: Մրցանակային ֆոնդը կազմում է 11 միլիոն դրամ:  Այս տարի մրցաշարը բաղկացած է երկու ենթախմբից:
Հայկական մշակութային-կրոնական ժառանգությունն  ամեն օր  ենթարկվում  է վանդալիզմի: Հարցը քննարկվել է ՀՀ  ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի նախաձեռնությամբ, որին մասնակցել են ՀՀ-ի ու ԱՀ-ի բոլոր շահագրգիռ կառույցների ներկայացուցիչն...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 14-ին հյուրընկալել է Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) կողմից իրականացվող ծրագրի շրջանակում Հայաստանի Ազգային ժողովում պրակտիկա անցնող երիտասարդներին: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով ծրագրի մասնակիցներին, համոզմունք է հայտնել, որ նրանց հետաքր...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 14-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին: Ողջունելով դեսպանին՝ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Շվեդիան Հայաստանի համար կարեւոր եւ վստահելի գործընկերներից է: ԱԺ նախագահն անդրադարձել է տարբեր միջազ...
Ուշադրության կենտրոնում ԲՏՃՄ (STEM) առարկաներն են
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 13-ին տեղի ունեցավ քննարկում՝ բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական ու մաթեմատիկական (ԲՏՃՄ) առարկաների կրթությանն ուղղված ծրագրերի մասով: Քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 14-ին ընդունել է «Ընտրական գործընթացների եւ քաղաքական հաշվետվողականության ամրապնդում» (SEPPA) ծրագրի գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին՝ Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ջեյմս Դե Ուիթին, Ընտրական համակարգերի...

Chair of NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Takes Part in Launch of Yerevan Open Chess International Tournament
1 / 35
On October 14, the Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan took part in Yerevan Open Chess International Tournament at Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex.
The President of Yerevan Chess Federation Mkhitar Hayrapetyan, the Deputy Mayor of Yerevan Gayane Melkom-Melkomyan attended the solemn opening ceremony.
The President of Yerevan Chess Federation Mkhitar Hayrapetyan welcomed the participants of Yerevan Open International Tournament. “The Republic of Armenia, being one of the most important part of the chess international community and family, is glad to host you in the heart of Armenia,” Mkhitar Hayrapetyan noted.
According to the President of Yerevan Chess Federation, the 1st and the 2nd Tournaments of Yerevan Open were held in 2016 and 2017, the third one should take place in autumn of 2020, but conditioned by pandemic and the unleashed war because of the Azerbaijani-Turkish aggression, it was postponed. “This is really a festive event for the chess players, who will have an opportunity to compete with the strongest ones,” he said.
The Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan highlighted the holding of similar events. He noted that it was a good opportunity also for the Committee not only to get familiarized with the problems existing in the given sports, but also to understand especially in what directions the financing should be targeted by the state, underlining that in the near future the allocations of the next year budget would be debated in parliament. According to him, the Tournament is also important for the athletes that arrived from 120 countries in terms of getting acquainted with our country and culture.
Yerevan Open Chess International Tournament is held for the third time. It is one of the biggest open tournaments ever held in the history of the third republic of Armenia. 311 chess players from 14 countries take part in the Tournament. 191 chess players are from Armenia, and 120 – from other countries, 22 out of them are international grandmasters, and 25 - international masters. The prize fund is 11 million AMD. This year the Tournament is comprised of two sub-groups.
Every day the Armenian cultural-religious heritage is undergone an act of vandalism. The issue was discussed at the initiative of the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, where the representatives of all concerned structures of the Republic of Armen...
On October 14, the RA NA President Alen Simonyan hosted the young people passing practice in the National Assembly of Armenia within the framework being implemented by the National Democracy Institute (NDI).Welcoming the participants of the program, the RA NA President Alen Simonyan expressed convic...
On October 14, the RA NA President Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden to the Republic of Armenia Patrik Svensson.Welcoming the Ambassador, the NA President has underlined that Sweden is one of the important and trustworthy partners for Ar...
STEM Subjects – at the Centre of Attention
On October 13, at the initiative of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport a discussion was held on the programmes directed to the education of the natural science, technological, engineering and mathematical (STEM) subjects The NA Vice President Hakob...
On October 14, the RA NA President Alen Simonyan received the representatives of the partner organizations of the Project Strengthening Electoral Processes and Political Accountability (SEPPA): the Director of the International Republican Institute (IRI) for Armenia James De Witt, the Electoral Foun...