ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 13-ին ընդունել է Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը համոզմունք է հայտնել, որ Հնդկաստանի ԱԳ նախարարի գլխավորած պատվիրակության այցը նոր լիցք կհաղորդի երկու երկրների բարեկամական հարաբերություններին: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ մեր պետությունը շահագրգիռ է Հնդկաստանի հետ խորացնելու համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում: Ալեն Սիմոնյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանը պատրաստ է անհրաժեշտ ջանքեր ներդնել իրագործելու համար փոխշահավետ ծրագրեր եւ նախանշել երկկողմ համագործակցության նոր հեռանկարային ուղղություններ:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարի խոսքով՝ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարեւոր օղակներից է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որը միշտ բարձր մակարդակի վրա է եղել: Առաջիկայում ձեւավորվելիք Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խումբը կղեկավարի ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ինչը, ըստ խորհրդարանի ղեկավարի, իր հերթին ընդգծում է հայ-հնդկական բարեկամական հարաբերությունների կարեւորությունը:
Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել Հնդկաստանի անկողմնակալ դիրքորոշումն Արցախյան հիմնախնդրի հարցում, ըստ որի՝ Հնդկաստանը կոչ է արել զերծ մնալ ռազմական գործողություններից, եւ հարցը կարգավորել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում:
Խոսելով տարածաշրջանային անվտանգությունից՝ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ՀՀ ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զինված ուժերի ներթափանցման հետեւանքով ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ Հնդկաստանի ԱԳՆ-ի սկզբունքային հայտարարությունը: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է մեր տարածաշրջանում Պակիստանի որդեգրած ապակառուցողական կեցվածքին: Նա դատապարտել է Պակիստանի խորհրդարանի ղեկավարի այցն Արցախի օկուպացված տարածքներ, մասնավորապես Շուշի:
Կողմերը բարեկամական են որակել հայ-հնդկական հարաբերությունները` վստահություն հայտնելով, որ պատվիրակության այցն առավել կամրապնդի առաջընթացին ու զարգացմանը միտված կապերը: Ըստ Հնդկաստանի ԱԳ նախարարի՝ երկու երկրներն ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների կրող են, իսկ պատմականորեն ձեւավորված երկկողմ հարաբերություններն ամուր են:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ Սուբրամանյամ Ջայշանկարը վերահաստատել է, որ իր երկիրը խնդրի կարգավորումը տեսնում է խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:

On October 13, the RA NA President Alen Simonyan received the Delegation led by the External Affairs Minister of India Subrahmanyam Jaishankar.
Welcoming the guests, the RA NA President Alen Simonyan expressed conviction that the visit of the Delegation headed by the External Affairs Minister of India would give new impetus to the friendly relations of two countries. According to the NA President, our state is concerned about deepening the cooperation with India in different spheres. Alen Simonyan has assured that Armenia is ready to make necessary efforts for implementing mutually beneficial programmes and pre-indicate new perspective directions of bilateral cooperation.
According to the Head of the legislative body, one of the important key issues of the relations between two countries is the inter-parliamentary cooperation, which is always at a high level. The NA Vice President Hakob Arshakyan will lead Armenia-India Friendship Group to be formed in near future, which, according to the Head of Parliament, in his turn underlines the importance of the Armenian-Indian friendly relations.
Alen Simonyan highly evaluated the unbiased position of India in Artsakh problem, according to which, India called on to refrain from the military actions and solve the issue in the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
Speaking about the regional security, the NA President highly assessed the statement of principle by the Ministry of External Affairs of India in relation to the situation created as a consequence of the penetration of the Azerbaijani armed forces into the RA sovereign territory. The Head of the RA Parliament touched upon the deconstructive posture adopted by Pakistan in our region. He condemned the visit of the Head of Parliament of Pakistan to the occupied territories of Artsakh, particularly Shushi.
The sides charachterized the Armenian-Indian relations friendly, expressing confidence that the visit of the Delegation would further strengthen the ties aimed at the progress and development. According to the Minister of External Affairs of India, the two countries are bearers of common democratic values, the historically formed bilateral relations are firm.
Touching upon the settlement of the Nagorno Karabakh problem, Subrahmanyam Jaishankar has reaffirmed that his country sees the settlement of the problem through peaceful negotiations – in the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.