ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 13-ին ընդունել է Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը համոզմունք է հայտնել, որ Հնդկաստանի ԱԳ նախարարի գլխավորած պատվիրակության այցը նոր լիցք կհաղորդի երկու երկրների բարեկամական հարաբերություններին: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ մեր պետությունը շահագրգիռ է Հնդկաստանի հետ խորացնելու համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում: Ալեն Սիմոնյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանը պատրաստ է անհրաժեշտ ջանքեր ներդնել իրագործելու համար փոխշահավետ ծրագրեր եւ նախանշել երկկողմ համագործակցության նոր հեռանկարային ուղղություններ:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարի խոսքով՝ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարեւոր օղակներից է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որը միշտ բարձր մակարդակի վրա է եղել: Առաջիկայում ձեւավորվելիք Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խումբը կղեկավարի ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ինչը, ըստ խորհրդարանի ղեկավարի, իր հերթին ընդգծում է հայ-հնդկական բարեկամական հարաբերությունների կարեւորությունը:
Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել Հնդկաստանի անկողմնակալ դիրքորոշումն Արցախյան հիմնախնդրի հարցում, ըստ որի՝ Հնդկաստանը կոչ է արել զերծ մնալ ռազմական գործողություններից, եւ հարցը կարգավորել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում:
Խոսելով տարածաշրջանային անվտանգությունից՝ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ՀՀ ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զինված ուժերի ներթափանցման հետեւանքով ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ Հնդկաստանի ԱԳՆ-ի սկզբունքային հայտարարությունը: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է մեր տարածաշրջանում Պակիստանի որդեգրած ապակառուցողական կեցվածքին: Նա դատապարտել է Պակիստանի խորհրդարանի ղեկավարի այցն Արցախի օկուպացված տարածքներ, մասնավորապես Շուշի:
Կողմերը բարեկամական են որակել հայ-հնդկական հարաբերությունները` վստահություն հայտնելով, որ պատվիրակության այցն առավել կամրապնդի առաջընթացին ու զարգացմանը միտված կապերը: Ըստ Հնդկաստանի ԱԳ նախարարի՝ երկու երկրներն ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների կրող են, իսկ պատմականորեն ձեւավորված երկկողմ հարաբերություններն ամուր են:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ Սուբրամանյամ Ջայշանկարը վերահաստատել է, որ իր երկիրը խնդրի կարգավորումը տեսնում է խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:

13 октября Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с министром иностранных дел Индии Субраманьямом Джайшанкаром.
Приветствуя гостей, А.Симонян выразил уверенность, что визит возглавляемой министром иностранных дел Индии делегации придаст новый импульс дружественным отношениям между двумя странами. По его словам, наше государство заинтересовано в углублении сотрудничества с Индией в различных сферах. Спикер НС заверил, что Армения готова приложить необходимые усилия для реализации взаимовыгодных программ и наметить новые перспективные направления двустороннего сотрудничества.
Глава законодательного органа заметил, что одним из важных звеньев во взаимоотношениях двух стран является межпарламентское сотрудничество, всегда находившееся на высоком уровне. Формирование в ближайшее время группы дружбы Армения-Индия, которую возглавит вице-спикер НС А.Аршакян, в свою очередь подчеркнет важность армяно-индийских дружественных связей.
А.Симонян высоко оценил позицию Индии по Нагорно-Карабахскому конфликту, согласно которой Индия призвала воздержаться от боевых действий и урегулировать вопрос в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Коснувшись региональной безопасности, Председатель НС высоко оценил принципиальное заявление МИД Индии о ситуации, создавшейся в результате проникновения азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Республики Армения. Глава парламента отметил деструктивную позицию Пакистана в нашем регионе. Он осудил визит главы пакистанского парламента на оккупированные территории Арцаха, в частности   в   Шуши.
Стороны охарактеризовали армяно-индийские отношения как дружественные, выразив уверенность, что визит делегации еще больше укрепит связи, направленные на прогресс и развитие. По словам министра иностранных дел Индии, две страны разделяют общие демократические ценности, а исторически сложившиеся двусторонние отношения прочны.
Затронув урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта, Субраманьям Джайшанкар подтвердил, что его страна видит решение проблемы путем мирных переговоров в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.