«Շնորհավորում եմ Ձեզ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ:
Պետականաշինության հարուստ փորձի ու բարձր պրոֆեսիոնալիզմի շնորհիվ վաստակել եք Ձեզ արժանի հեղինակություն եւ հարգանք: Սրտանց մաղթում եմ Ձեզ առողջություն եւ նորանոր ձեռքբերումներ:
Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք կկարողանանք պահպանել եւ զարգացնել հայ-ռուսական խորհրդարանական երկխոսության ինտենսիվ տեմպը, որը լիովին կնպաստի մեր երկրների ու ժողովուրդների միջեւ եղբայրական հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը»,-նշված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի շնորհավորական ուղերձում:
Հոկտեմբերի 12-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյին: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է Հայաստանում ԿԽՄԿ-ի մարդասիրական գործունեությունը եւ նշել, որ պատրաստ է ներդնել բոլոր ջանքերը՝ նպաստելու մի շարք խն...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԶԾ նորանշանակ ներկայացուցչին՝ Նաթիա Նաթսվլիշվիլին եւ ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի ներկայացուցիչներին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը: Ողջունելով հյուրերին` Ալեն Սիմոնյանը կար...
ԱԺ նախագահ  Ալեն Սիմոնյանը   ճեպազրույց է ունեցել ԱԺ-ում հավատարմագրված լրագրողների հետ:   Լրագրողներն ի թիվս այլ հարցերի՝ ԱԺ նախագահից  հետաքրքրվել են  վերջերս  Մոսկվա կատարած պաշտոնական այցից՝ մասնավորապես    հարցեր են հնչել ՌԴ արտաքին գործերի...
ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանում քննարկվել է Հայաստանի համար հետաքրքրություն ներկայացնող երկու զեկույց
Հոկտեմբերի 12-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսում  ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները մանրամասներ են ներկայացրել   սեպտեմբերի 27-ից 30-ը Ստրասբուրգում կայացած ԵԽԽՎ  հերթական լիագումար նստաշրջանի աշխատանքների մասին: ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը տեղեկացրել է, որ...
Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմին: ՀՀ ԱԺ նախագահը փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման գործում կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը` վստահեցնելով, որ Ազգային ժ...
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 12-ին հրավիրած արտահերթ նիստում քննարկել է մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցը: «Հայաստան» խմբակցությունը դարձյալ առաջադրել էր Արթուր Ղազինյանի թեկնածությունը: Սակայն ըն...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ցավակցել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Կախա Կուճավային
Խոր ցավով տեղեկացա Բաթում քաղաքում մարդկային զոհերի եւ վիրավորների պատճառ դարձած բնակելի շենքի փլուզման մասին: Վշտակցության եւ ափսոսանքի իմ խոսքերն եմ հղում Ձեզ, զոհվածների հարազատներին ու մտերիմներին եւ մաղթում շուտափույթ ապաքինում վիրավորներին:...

Поздравление Председателя НС А.Симоняна с переизбранием В.Володина Председателем Государственной Думы ФС РФ
“Поздравляю Вас с переизбранием на пост Председателя Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации.
Богатый опыт государственного строительства и высокий профессионализм снискали Вам заслуженный авторитет и уважение. От всей души желаю Вам здоровья и новых достижений.
Уверен, что совместными усилиями мы сможем сохранить и преумножить интенсивный темп армяно-российского парламентского диалога, что в полной мере будет способствовать дальнейшему укреплению братских отношений между нашими странами и народами”.
А.Симонян принял главу делегации МККК в Армении Т.Рибо
12 октября Председатель НС А.Симонян принял главу делегации Международного Комитета Красного Креста (МККК) в Армении Тьерри Рибо.Председатель НС, подчеркнув важность гуманитарной деятельности МККК в Армении, выразил готовность приложить все усилия для содействия эффективному и скорейшему решению ряд...
12 октября Председатель НС А.Симонян принял представителей Программы развития ООН (ПРООН) «Новая Армения – современный  парламент». Во встрече приняла участие также депутат НС Р.Григорян.Приветствуя гостей, спикер парламента  подчеркнул эффективное сотрудничество НС со структурой, направле...
Председатель НС А.Симонян провел брифинг с журналистами, аккредитованными в НС. В числе ряда вопросов журналисты поинтересовались у спикера парламента о его недавнем официальном визите в Москву, в частности о встрече с главой МИД РФ С.Лавровым и достигнутых договоренностях. А.Симонян подчеркнул, что...
На пленарной сессии ПАСЕ обсуждены интересные для Армении доклады
12 октября на пресс-конференции члены делегации НС РА в ПАСЕ представили подробную информацию о работе очередной пленарной сессии ПАСЕ, состоявшейся в Страсбурге 27-30 сентября.Глава делегации Р.Рубинян сообщил, что обсуждались два доклада, представляющих особый интерес для армянской стороны.Первый ...
А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Сирии в Армении
12 октября Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Сирийской Арабской Республики (САР) в Армении Мохаммеда Хаджа Ибрагима.Председатель НС подчеркнул важность развития межпарламентского взаимодействия в укреплении взаимовыгодного сотрудничества, заверив, что законодательны...
12 октября Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности под председательством А.Кочаряна на внеочередном заседании обсудила вопрос избрания заместителя председателя комиссии.Фракция “Армения” вновь выдвинула А.Казиняна. Однако депутаты от оппозиции на заседание не явились. В седьмой раз...
С глубокой болью узнал об обрушении жилого дома в городе Батуми, повлекшем человеческие жертвы и ранения.Выражаю слова соболезнования и сожаления Вам, родным и близким погибших, желаю скорейшего выздоровления раненым.  ...