Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման գործում կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը` վստահեցնելով, որ Ազգային ժողովը շարունակելու է բարեկամ Սիրիայի հետ արդյունավետ համագործակցությունը: Ընդգծելով խորհրդարանական դիվանագիտության առանցքային նշանակությունը երկկողմ կապերի զարգացման գործում` ԱԺ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ հարաբերությունների խորացմանը նոր ազդակ կհաղորդի առաջիկայում ձեւավորվելիք Հայաստան-Սիրիա խորհրդարանական բարեկամական խումբը:
Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմը եւս անդրադարձել է խորհրդարանական հարաբերություններն առավել խորացնելուն ուղղված քայլերի իրականացմանը: Երկու երկրների դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին ընդառաջ կարեւորվել է փոխայցերն ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը:  Դեսպանը փաստել է, որ սիրիահայերը Սիրիայի հասարակության անքակտելի մասն են եւ մեծ դերակատարություն ունեն երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում: Ալեն Սիմոնյանն իր հերթին ընդգծել է, որ սիրիահայերը Հայաստան եւ Արցախ են բերել նոր ու գեղեցիկ մշակույթ, որի պակասը զգացվում էր մեզանում:
Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանում Թուրքիայի ապակայունացնող դերակատարությանը: Այս առնչությամբ դեսպանն իր հերթին անթույլատրելի ու մերժելի է համարել 44-օրյա պատերազմում վարձկանների ու ահաբեկիչների ներգրավումը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու բարեկամ ժողովուրդների շահերին միտված ցանկացած նախաձեռնության կյանքի կոչմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է Վյաչեսլավ Վոլոդինին՝ ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ
«Շնորհավորում եմ Ձեզ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ: Պետականաշինության հարուստ փորձի ու բարձր պրոֆեսիոնալիզմի շնորհիվ վաստակել եք Ձեզ արժանի հեղինակություն եւ հարգանք: Սրտանց մաղթում եմ Ձեզ առողջություն եւ նորանոր ձեռքբերումներ: Վս...
Հոկտեմբերի 12-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյին: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է Հայաստանում ԿԽՄԿ-ի մարդասիրական գործունեությունը եւ նշել, որ պատրաստ է ներդնել բոլոր ջանքերը՝ նպաստելու մի շարք խն...
Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԶԾ նորանշանակ ներկայացուցչին՝ Նաթիա Նաթսվլիշվիլին եւ ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի ներկայացուցիչներին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը: Ողջունելով հյուրերին` Ալեն Սիմոնյանը կար...
ՀՀ ԱԺ նախագահի ճեպազրույցը
ԱԺ նախագահ  Ալեն Սիմոնյանը   ճեպազրույց է ունեցել ԱԺ-ում հավատարմագրված լրագրողների հետ:   Լրագրողներն ի թիվս այլ հարցերի՝ ԱԺ նախագահից  հետաքրքրվել են  վերջերս  Մոսկվա կատարած պաշտոնական այցից՝ մասնավորապես    հարցեր են հնչել ՌԴ արտաքին գործերի...
ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանում քննարկվել է Հայաստանի համար հետաքրքրություն ներկայացնող երկու զեկույց
Հոկտեմբերի 12-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսում  ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները մանրամասներ են ներկայացրել   սեպտեմբերի 27-ից 30-ը Ստրասբուրգում կայացած ԵԽԽՎ  հերթական լիագումար նստաշրջանի աշխատանքների մասին: ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը տեղեկացրել է, որ...
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 12-ին հրավիրած արտահերթ նիստում քննարկել է մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցը: «Հայաստան» խմբակցությունը դարձյալ առաջադրել էր Արթուր Ղազինյանի թեկնածությունը: Սակայն ըն...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ցավակցել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Կախա Կուճավային
Խոր ցավով տեղեկացա Բաթում քաղաքում մարդկային զոհերի եւ վիրավորների պատճառ դարձած բնակելի շենքի փլուզման մասին: Վշտակցության եւ ափսոսանքի իմ խոսքերն եմ հղում Ձեզ, զոհվածների հարազատներին ու մտերիմներին եւ մաղթում շուտափույթ ապաքինում վիրավորներին:...

Alen Simonyan Receives Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Syria to Armenia
On October 12, the RA NA President Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Arabic Republic of Syria to Armenia Mohammed Haj Ibrahim.
The RA NA President highlighted the development of the inter-parliamentary in strengthening the mutually beneficial cooperation, assuring the Ambassador that the National Assembly would continue the effective cooperation with the friendly Syria. Underlining the key importance of the parliamentary diplomacy in the development of the bilateral ties, the NA President expressed conviction that Armenia-Syria Parliamentary Friendship Group to be formed in the near future would give a new impetus for deepening the relations.
Mohammed Haj Ibrahim also touched upon the undertaking of steps aimed at more deepening of the parliamentary relations. Ahead of the 30th anniversary of the establishment of the diplomatic relations between the two countries. The Ambassador has affirmed that the Syrian Armenians are the inseparable part of the society of Syria, and they have great role in the public-political life of the country. In his turn Alen Simonyan underscored that the Syrian Armenians brought new and beautiful culture to Armenia and Artsakh, as the lack of it was felt among us.
The sides referred to the destabilizing role of Turkey in the region. In this connection the Ambassador in his turn considered inadmissible and rejected the involvement of the mercenaries and terrorists in the 44-day war.
The RA NA President expressed readiness to support calling into life any initiative aimed at the interests of the friendly peoples.
RA NA President Alen Simonyan Congratulates Vyacheslav Volodin on Being Re-elected in the Post of the Speaker of RF FA State Duma
“I congratulate you on the occasion of being re-elected in the post of the Speaker of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation.You have earned deserved authority and respect due to rich experience of the state building and high professionalism. I cordially wish you good healt...
On October 12, the RA NA President Alen Simonyan received the Head of the Delegation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) to Armenia Thierry Ribaux.The RA NA President Alen Simonyan has highlighted the humanitarian activity of the ICRC to Armenia, and he is ready to make all effort...
Alen Simonyan Receives Representatives of UNDP Modern Parliament for a Modern Armenia Project
On 12 October, the President of the National Assembly Alen Simonyan received the newly appointed UNDP Resident Representative in Armenia Natia Natsvlishvili and representatives of the UNDP "Modern Parliament for a Modern Armenia" project.Welcoming the guests, Alen Simonyan highlighted the effective ...
RA NA President’s Briefing
The NA President Alen Simonyan had a briefing with the journalists accredited in the NA. The journalists, among other questions, asked the NA President about the recent official visit to Moscow, in particular, questions were raised related to the meeting with the RF Foreign Minister Sergey Lavrov an...
At PACE Plenary Session Two Reports of Interest for Armenia Discussed
At October 12 press conference the members of the RA NA Delegation to PACE presented details about the works of PACE regular plenary session held in Strasbourg on September 27-30.The Head of the RA NA Delegation Ruben Rubinyan informed that two reports of certain interest for the Armenian side were ...
At October 12 extraordinary sitting, moderated by the Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan debated the item of the election of the Deputy Chair of the Standing Committee.The Armenia Faction again proposed Artur Ghazinyan’s candidacy. But the opposition MPs...
RA NA President Alen Simonyan Condoles Speaker of Parliament of Georgia Kakha Kuchava
I learnt with deep pain about the collapse of the residential building, which became a cause for human victims and wounded in the city of Batumi.I convey my words of grief and regret to you, to the family members and close relatives of the victims and I wish the wounded quick recovery. ...