ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (ՄՀԻ/ IRI) տնօրեն Ջեյմս Դե Ուիթի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է ԱԺ պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը:
Կողմերն անդրադարձել են Ազգային ժողովի աշխատակազմի կարիքներին, ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման առաջնահերթություններին, քննարկել երկկողմ համագործակցության նոր հնարավորությունները եւ ծրագրերի արդյունավետ իրականացման ուղիները:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը ողջույնի խոսքում բարձր է գնահատել ՄՀԻ-ի՝ ժողովրդավարական գործընթացներին աջակցելուն ուղղված գործունեությունը: Հակոբ Արշակյանն արժեւորել է կառույցի կողմից իրականացվող աշխատանքը խորհրդարանական հանձնաժողովների, աշխատակազմի հետ: ԱԺ փոխխոսնակի գնահատմամբ՝ համատեղ իրականացվող ծրագրերն արդյունավետ են, նպաստում են խորհրդարանի աշխատակազմի կարողությունների եւ հմտությունների զարգացմանը:
Ջեյմս Դե Ուիթը, ընդգծելով նախկին արդյունավետ համագործակցությունը, մանրամասն ներկայացրել է ԱԺ մշտական հանձնաժողովների աշխատակազմերի դասընթացները, փոխանակման, ԱԺ աշխատակազմի շարունակական վերապատրաստման ու աշխատանքային ունակությունների կատարելագործմանն ուղղված ծրագրերը:

On September 27, the RA NA Vice President Hakob Arshakyan received the delegation headed by the Director of the International Republican Institute (IRI) James De Witt. The NA deputy Arusyak Julhakyan participated in the meeting.
The sides referred to the needs of the Staff of the National Assembly, the priorities of the development of institutional skills and discussed new opportunities of the bilateral cooperation, the ways to effectively implement the programmes.
In his welcoming speech, the RA NA Vice President Hakob Arshakyan highly appreciated the activities of the IRI directed to the support of the democratic processes. Hakob Arshakyan valued the work being done by the structure with the parliamentary committees and Staff. According to the NA Vice President, the jointly implemented programmes are effective, they promote the development of abilities and skills of the parliament staff.
Underlining the previous efficient cooperation, James De Witt presented the courses of the staffs of the NA Standing Committees, the exchange programmes, the programmes directed to the improvement of continuous training of the NA Staff and working abilities in detail.