Կայացել է «ՀՀ բյուջետային գործընթաց. ծրագրային եւ գենդերազգայուն բյուջետավորում» թեմայով աշխատաժողով
Սեպտեմբերի 25-26-ը Ծաղկաձորում տեղի է ունեցել «ՀՀ բյուջետային գործընթաց. ծրագրային եւ գենդերազգայուն բյուջետավորում» թեմայով աշխատաժողով, որին մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, ներկայացուցիչներ խորհրդարանի աշխատակազմից: Միջոցառումը կազմակերպել էին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը եւ ՀՀ ԱԺ բյուջետային գրասենյակը` ՄԱԶԾ-ի «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի աջակցությամբ:
Հաշվի առնելով COVID-19-ի սահմանափակող կանոնակարգերը` աշխատաժողովն ընթացել է առկա եւ առցանց ձեւաչափով:
Բացման խոսքում ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը նշել է, որ բյուջեի կատարման նկատմամբ վերահսկողական գործընթացն Ազգային ժողովի ամենակարեւոր գործառույթներից մեկն է, եւ խորհրդարանի բոլոր մշտական հանձնաժողովներն իրենց ոլորտային ուղղություններով պետք է վերահսկողական աշխատանք իրականացնեն: Ուստի, ըստ հանձնաժողովի նախագահի, շատ կարեւոր է, որ պատգամավորները կարողանան լիարժեք իրացնել այդ գործառույթը:
Աշխատաժողովի ընթացքում Ազգային ժողովի բյուջետային գրասենյակի եւ միջազգային փորձագետները ներկայացրել են բյուջեի նախագծի քննարկման, հաստատման, ինչպես նաեւ երկրի գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի կատարման վերաբերյալ տարեկան հաշվետվության ընթացակարգերը:
Մասնակիցերը ծանոթացել են բյուջեի կատարման նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողության գործիքներին, ծրագրային բյուջետավորման էությանը, Հայաստանում դրա կիրառման առանձնահատկություններին, բյուջետային ծրագրերի վերլուծության առանձին գործիքներին:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ գենդերազգայուն բյուջետավորմանը, դրա միջազգային փորձին:
Ամփոփելով միջոցառումը` Գեւորգ Պապոյանը շնորհակալություն է հայտնել աշխատաժողովի կազմակերպիչներին եւ մասնակիցներին արդյունավետ քննարկումների համար: Նա արձանագրել է, որ այսպիսի աշխատաժողովներն Ազգային ժողովի կարողություների զարգացման տեսանկյունից շատ կարեւոր են` հույս հայտնելով, որ դրանք կլինեն շարունակական:

Workshop on the Theme ‘RA Budgetary Process: Programme and Gender-Sensitive Budgeting’
On September 25-26, a workshop on the theme the ‘RA Budgetary Process: Programme and Gender-Sensitive Budgeting’ was held in Tsaghkadzor, where the NA deputies, representatives from the parliament staff took part. The RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs and the RA NA Budget Office with the support of the UNDP project Modern Parliament for a Modern Armenia organized the event.
Taking into consideration the COVID-19 restriction regulations, the workshop went on in online format.
In his opening speech the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan has noted that the oversight process towards budget execution is one of the most important functions of the National Assembly, and the all Standing Committees of the parliament with their profile directions should implement oversight work. Thus, according to the Committee Chair, it is very important that the deputies can fully fulfill that function.
During the workshop the experts of the Budget Office of the National Assembly and the international experts presented the annual report procedures on the debate, approval of the draft budget, as well as the main financial document execution of the country.
The participants got acquainted with the tools for parliamentary oversight towards the budget execution, the programme budgeting essence, the peculiarities of its application in Armenia and the separate tools of the programme analysis.
The gender-sensitive budgeting and its international experience were touched upon.
Summing up the event, Gevorg Papoyan thanked the organizers and participants of the workshop for effective discussions He has stated that in terms of the development of the capacities of the National Assembly, such workshops are very important, expressing hope that they will be continuous.