Կայացել է «ՀՀ բյուջետային գործընթաց. ծրագրային եւ գենդերազգայուն բյուջետավորում» թեմայով աշխատաժողով
Սեպտեմբերի 25-26-ը Ծաղկաձորում տեղի է ունեցել «ՀՀ բյուջետային գործընթաց. ծրագրային եւ գենդերազգայուն բյուջետավորում» թեմայով աշխատաժողով, որին մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, ներկայացուցիչներ խորհրդարանի աշխատակազմից: Միջոցառումը կազմակերպել էին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը եւ ՀՀ ԱԺ բյուջետային գրասենյակը` ՄԱԶԾ-ի «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի աջակցությամբ:
Հաշվի առնելով COVID-19-ի սահմանափակող կանոնակարգերը` աշխատաժողովն ընթացել է առկա եւ առցանց ձեւաչափով:
Բացման խոսքում ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը նշել է, որ բյուջեի կատարման նկատմամբ վերահսկողական գործընթացն Ազգային ժողովի ամենակարեւոր գործառույթներից մեկն է, եւ խորհրդարանի բոլոր մշտական հանձնաժողովներն իրենց ոլորտային ուղղություններով պետք է վերահսկողական աշխատանք իրականացնեն: Ուստի, ըստ հանձնաժողովի նախագահի, շատ կարեւոր է, որ պատգամավորները կարողանան լիարժեք իրացնել այդ գործառույթը:
Աշխատաժողովի ընթացքում Ազգային ժողովի բյուջետային գրասենյակի եւ միջազգային փորձագետները ներկայացրել են բյուջեի նախագծի քննարկման, հաստատման, ինչպես նաեւ երկրի գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի կատարման վերաբերյալ տարեկան հաշվետվության ընթացակարգերը:
Մասնակիցերը ծանոթացել են բյուջեի կատարման նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողության գործիքներին, ծրագրային բյուջետավորման էությանը, Հայաստանում դրա կիրառման առանձնահատկություններին, բյուջետային ծրագրերի վերլուծության առանձին գործիքներին:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ գենդերազգայուն բյուջետավորմանը, դրա միջազգային փորձին:
Ամփոփելով միջոցառումը` Գեւորգ Պապոյանը շնորհակալություն է հայտնել աշխատաժողովի կազմակերպիչներին եւ մասնակիցներին արդյունավետ քննարկումների համար: Նա արձանագրել է, որ այսպիսի աշխատաժողովներն Ազգային ժողովի կարողություների զարգացման տեսանկյունից շատ կարեւոր են` հույս հայտնելով, որ դրանք կլինեն շարունակական:

Семинар «Бюджетный процесс РА: программное и гендерное бюджетирование»
25-26 сентября в Цахкадзоре состоялся семинар «Бюджетный процесс РА: программное и гендерное бюджетирование», в котором приняли участие депутаты НС, сотрудники аппарата парламента. Мероприятие было организовано Постоянной комиссией НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам и Бюджетным бюро НС при поддержке международной программы «Новая Армения – современный парламент».
Председатель профильной комиссии Г.Папоян в своем вступительном слове отметил, что процесс контроля за исполнением бюджета является одной из важнейших функций Национального Собрания, и все постоянные комиссии парламента должны проводят надзорную работу в своей сфере. Он подчеркнул важность полноценной реализации этой функции депутатами.
В ходе семинара Бюджетное бюро НС и международные эксперты представили процедуры обсуждения, утверждения проекта бюджета, а также годовой отчет об исполнении главного финансового документа РА.
Участники ознакомились с инструментами парламентского контроля за исполнением бюджета, сутью программного бюджетирования, особенностями его применения в Армении, отдельными инструментами анализа бюджетных программ.
Затронуты также гендерное бюджетирование, его международный опыт.
Подводя итоги мероприятия, Г.Папоян поблагодарил организаторов и участников за плодотворные дебаты. Он отметил, что подобные семинары очень важны с точки зрения наращивания потенциала НС, выразив надежду на их последовательность.