ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 24-ի նիստում Վահե Ղալումյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին»  եւ կից այլ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը տեղեկացրել է, որ բազմաթիվ առաջարկների հիման վրա որոշակի փոփոխություններ են արվել: Մասնավորապես, Արմավիրի մարզի Արաքս խոշորացված համայնքի կենտրոնը Ջրառատից տեղափոխվել է Գայ բնակավայր: Հաջորդ փոփոխությամբ Նոր Հաճնի հետ 8 բնակավայր կմիավորվի, կլինեն Նոր Հաճն եւ Եղվարդ խոշորացված համայնքները:
Քվեարկության արդյունքում օրենսդրական փաթեթն արժանացել է դրական եզրակացության:
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, հանձնաժողովի անդամ Արսեն Թորոսյանը հանդիպել են Հունաստանի խորհրդարանի Հունաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Դիմիտրիոս Մարկոպուլոսի եւ Եվրոպական հարաբերությունների մշտական հանձնա...
Սեպտեմբերի 24-ին խորհրդարանն արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը նշել է, որ օրենքների նախագծերի փաթեթում կատարվե...
Սեպտեմբերի 24-ին կայացած ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վահագն Հովակիմյանի եւ Վլադիմիր Վարդանյանի հեղինակած «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» եւ կից այլ օրենքներում փոփոխություններ ...
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ անկախության 30-ամյակի միջոցառումների շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել «Ճանապարհ դեպի ժողովրդավարություն» խորագիրը կրող լուսանկարների ցուցահանդեսի բացումը, որն իրականացվել է «Արմենպրես»  լրատվական գործակալության հետ համատեղ: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտակ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին ՀՀ անկախության 30-ամյակի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստրչիլը: «Թույլ տվեք արտահայտել իմ գոհունակությունը բարեկամության առթիվ, որը նշանավորում է մեր երկու ժողովուրդների միջեւ եղած հարաբերությունները: Իմ համո...
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» եւ կից այլ օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացում նախատեսող օրենսդրական փաթեթը
Սեպտեմբերի 24-ին գումարված արտահերթ նիստում խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վահագն Հովակիմյանի եւ Վլադիմիր Վարդանյանի հեղինակած «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» եւ կից այլ օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացում նախատեսող օրենսդրական փաթե...
Ալեն Սիմոնյանն ընդունեց Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ժամանակավոր հավատարմատարին
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունեց Արաբական Միացյալ Էմիրությունների  ժամանակավոր հավատարմատար  Ահլամ Ռաշիդ Ահմադ Ալ Աբդ Ալ Սալամիին: Ողջույնի խոսքից հետո  ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Ծոցի արաբական պետությունների հետ հարաբ...
Սեպտեմբերի 24-ին Կառավարության նախաձեռնությամբ գումարվել է արտահերթ նիստ:ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը ներկայացրել է ԱԺ որոշման նախագիծը, ըստ որի` առաջարկվում է օրակարգում ընդգրկված «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին»  եւ կից այլ օրենքում փոփոխություններ ...

24 сентября на заседании Постоянной комиссии НС РА по вопросам территориального управлению, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды под председательством В.Галумяна во втором чтении обсуждался законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в закон «Об административно-территориальном делении РА» и другие смежные законы.
Министр территориального управления и инфраструктур РА Г.Саносян сообщил, что на основании многочисленных предложений внесены определенные изменения.
В итоге голосования законодательный пакет удостоился положительного заключения.
23 сентября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян и член комиссии А.Торосян встретились с председателем группы дружбы Греция-Армения греческого парламента Димитриосом Макропулосом и депутатами Специального постоянного комитета по европейским делам.В ходе встр...
24 сентября на внеочередном заседании НС обсудило во втором чтении подготовленный правительством пакет проектов «Об административно-территориальном делении РА» и прилагаемые законы.Министр территориального управления и инфраструктур РА Г.Саносян отметил, что в пакет законопроектов внесены определенн...
24 сентября на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсуждался во втором чтении пакет проектов о внесении изменений и дополнений в закон «Об Антикоррупционном комитете» и другие смежные законы, предложенный депутатами фракции НС «Гражданский договор» В.Ов...
24 сентября в рамках мероприятий к 30-летию независимости Республики Армения, в НС совместно с информационным агентством «Арменпресс» состоялось открытие фотовыставки «Путь  к демократии». Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян, поблагодарив сотрудников НС и «Арменпре...
Поздравления Председателю НС А.Симоняну в связи с Днем независимости РА
Председатель Сената Парламента Чешской Республики Милош Выстрчил направил Председателю НС А.Симоняну поздравительное послание по случаю 30-летия независимости РА.«Позвольте выразить свое удовлетворение дружбой, которая знаменует собой отношения между нашими двумя народами. Убежден, что открытое сотр...
Парламент принял в первом чтении законодательный пакет поправок в закон «Об Антикоррупционном комитете» и смежные законы
24 сентября на внеочередном заседании парламента обсужден в первом чтении законодательный пакет, предусматривающий внесение изменений и дополнений в закон «Об Антикоррупционном комитете» и другие прилагаемые законы, предложенный депутатами фракции «Гражданский договор» В.Овакимяном и В.Варданяном.Ос...
А.Симонян принял Временного поверенного в делах ОАЭ
24 сентября Председатель НС А.Симонян принял Временного поверенного в делах Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) Ахлама Рашида Ахмада Аль Абд Аль Салами.Приветствуя гостя, Председатель НС отметил, что Армения придает большое значение развитию отношений с арабскими государствами Залива. Он высоко оце...
24 сентября по инициативе правительства созвано внеочередное заседание.Министр территориального управления и инфраструктур РА Г.Саносян представил проект постановления Национального Собрания, в соответствии с которым предлагается провести обсуждение законодательной инициативы, предусматривающей внес...