ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 24-ի նիստում Վահե Ղալումյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին»  եւ կից այլ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը տեղեկացրել է, որ բազմաթիվ առաջարկների հիման վրա որոշակի փոփոխություններ են արվել: Մասնավորապես, Արմավիրի մարզի Արաքս խոշորացված համայնքի կենտրոնը Ջրառատից տեղափոխվել է Գայ բնակավայր: Հաջորդ փոփոխությամբ Նոր Հաճնի հետ 8 բնակավայր կմիավորվի, կլինեն Նոր Հաճն եւ Եղվարդ խոշորացված համայնքները:
Քվեարկության արդյունքում օրենսդրական փաթեթն արժանացել է դրական եզրակացության:
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, հանձնաժողովի անդամ Արսեն Թորոսյանը հանդիպել են Հունաստանի խորհրդարանի Հունաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Դիմիտրիոս Մարկոպուլոսի եւ Եվրոպական հարաբերությունների մշտական հանձնա...
Սեպտեմբերի 24-ին խորհրդարանն արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը նշել է, որ օրենքների նախագծերի փաթեթում կատարվե...
Սեպտեմբերի 24-ին կայացած ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վահագն Հովակիմյանի եւ Վլադիմիր Վարդանյանի հեղինակած «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» եւ կից այլ օրենքներում փոփոխություններ ...
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ անկախության 30-ամյակի միջոցառումների շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել «Ճանապարհ դեպի ժողովրդավարություն» խորագիրը կրող լուսանկարների ցուցահանդեսի բացումը, որն իրականացվել է «Արմենպրես»  լրատվական գործակալության հետ համատեղ: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտակ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին ՀՀ անկախության 30-ամյակի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստրչիլը: «Թույլ տվեք արտահայտել իմ գոհունակությունը բարեկամության առթիվ, որը նշանավորում է մեր երկու ժողովուրդների միջեւ եղած հարաբերությունները: Իմ համո...
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» եւ կից այլ օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացում նախատեսող օրենսդրական փաթեթը
Սեպտեմբերի 24-ին գումարված արտահերթ նիստում խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վահագն Հովակիմյանի եւ Վլադիմիր Վարդանյանի հեղինակած «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» եւ կից այլ օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացում նախատեսող օրենսդրական փաթե...
Ալեն Սիմոնյանն ընդունեց Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ժամանակավոր հավատարմատարին
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունեց Արաբական Միացյալ Էմիրությունների  ժամանակավոր հավատարմատար  Ահլամ Ռաշիդ Ահմադ Ալ Աբդ Ալ Սալամիին: Ողջույնի խոսքից հետո  ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Ծոցի արաբական պետությունների հետ հարաբ...
Սեպտեմբերի 24-ին Կառավարության նախաձեռնությամբ գումարվել է արտահերթ նիստ:ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը ներկայացրել է ԱԺ որոշման նախագիծը, ըստ որի` առաջարկվում է օրակարգում ընդգրկված «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին»  եւ կից այլ օրենքում փոփոխություններ ...

At September 24 sitting of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection, moderated by Vahe Ghalumyan, the legislative package on Making Amendments and Addenda to the Law on RA Administrative-Territorial Division and the enclosed ones was debated in the second reading.
The RA Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan informed that some amendments were made on the bases of numerous proposals. In particular, the centre of Araks enlarged community of Armavir marz was moved from Jrarat to Gai settlement. According to the next amendment 8 settlements will unite with Nor Hachn, Nor Hachn and Yeghvard enlarged communities will be.
As a result of voting, the legislative package was endorsed.
On September 23, the Chair of the RA National Assembly Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan and the Committee member Arsen Torosyan met with the Chair of Greek-Armenian Friendship Group of Hellenic Parliament Dimitrios Markopoulos and the members of the Committee on European Aff...
On September 24, parliament debated in the second reading the package of draft laws on RA Administrative-Territorial Division and the presented enclosed ones authored by the Government at the extraordinary sitting. The RA Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan noted ...
At the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs held on September 24, the legislative package envisaging Amendments and Addenda to the Law on Anti-Corruption Committee and the enclosed ones authored by the deputies of the NA Civil Contract Faction Vahagn Hovakimy...
On September 24, in the framework of the events on 30th anniversary of the RA independence, the opening of the photo exhibition with the heading Road to Democracy was held in the RA National Assembly which was carried out together with the Armenpress news agency. Thanking the NA Staff and the Armenp...
The President of the Senate of Parliament of the Czech Republic Miloš Vystrčil sent a congratulatory message to the RA NA President Alen Simonyan on the occasion of the 30th anniversary of the RA Independence.“Allow me to avail myself of this opportunity to express contentment for the friendshi...
Parliament Passes Legislative Package Envisaging Amendments and Addendum to Law on Anti-Corruption Committee and enclosed ones in First Reading
At September 24 extraordinary sitting, parliament debated in the first reading the legislative package envisaging Amendments and Addendum to the Law on Anti-Corruption Committee and the enclosed ones authored by the NA Civil Contract Faction Vahagn Hovakimyan and Vladimir Vardanyan. The key rapporte...
Alen Simonyan Receives Chargé d’Affairs of the United Arab Emirates
On September 24, the President of the RA National Assembly Alen Simonyan received the Chargé d' Affairs of the United Arab Emirates (UAE) Ahlam Rashid Ahmad Al Abd Al Salami.After his welcoming speech the RA NA President has noted that Armenia pays great importance to the development of the relation...
On September 24, at the initiative of the Government an extraordinary sitting was convened.The RA Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan presented the NA draft decision, according to which, it was proposed to hold the debate of the legislative initiative designing a...