ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին ՀՀ անկախության 30-ամյակի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստրչիլը:
«Թույլ տվեք արտահայտել իմ գոհունակությունը բարեկամության առթիվ, որը նշանավորում է մեր երկու ժողովուրդների միջեւ եղած հարաբերությունները: Իմ համոզմամբ՝ խորհրդարանների միջեւ փոխադարձ բաց համագործակցությունը եւ փորձի փոխանակումը կշարունակի զարգանալ եւ ամրապնդվել՝ ի շահ մեր երկրների»,-նշված է Միլոշ Վիստրչիլի շնորհավորական ուղերձում:
Ղրղզստանի Հանրապետության Ժոգորկու Քենեշի նախագահ Տալանտ Մամիտովը շնորհավորական նամակում համոզմունք է հայտնել, որ բարեկամական հարաբերությունները եւ երկկողմ համագործակցությունը մեր երկրների ու խորհրդարանների միջեւ այսուհետ եւս կշարունակեն անշեղորեն զարգանալ ու ամրապնդվել:
«Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, բարգավաճում եւ հաջողություններ պետական գործունեության մեջ, իսկ Հայաստանի ժողովրդին՝ խաղաղություն եւ բարգավաճում»,-ասված է Ղրղզստանի խորհրդարանի նախագահի շնորհավորական ուղերձում:
Շնորհավորելով տոնի առթիվ եւ բարեմաղթանքներ հղելով ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասն իր ուղերձում մասնավորապես ասել է. «ՀԱՊԿ անդամ պետություններում բարձր են գնահատում Ձեր անձնական ներդրումը ՀԱՊԿ ԽՎ գործունեությունում, Կազմակերպության անդամ պետությունների միջեւ դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդումը:
Համոզված ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության՝ ՀԱՊԿ-ում  նախագահության տարում Ազգային ժողովը կշարունակի ջանքեր գործադրել մեր Կազմակերպության դինամիկ զարգացման եւ գործունեության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ»:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարին շնորհավորել են նաեւ Հայաստանում Ղազախստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաեւը, Թուրքմենստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մուհամետգելդի Այազովը:

The President of the Senate of Parliament of the Czech Republic Miloš Vystrčil sent a congratulatory message to the RA NA President Alen Simonyan on the occasion of the 30th anniversary of the RA Independence.
“Allow me to avail myself of this opportunity to express contentment for the friendship that marks the relations between our two nations. It is my firm conviction that mutually open cooperation and exchange of experience between our Parliaments will continue to develop and strengthen for the benefit of our countries,” the congratulatory message by Miloš Vystrčil reads.
The Speaker of the Jogorku Kenesh of the Kyrgyz Republic Talant Mamytov in his congratulatory letter expressed conviction that the friendly relations and the bilateral cooperation between our countries and parliaments from now on would also continue steadily developing and strengthening.
Congratulating on the occasion of the holiday and sending good wishes to the RA NA President Alen Simonyan, in his message the CSTO Secretary General Stanislav Zas particularly said: “In the CSTO member states your personal contribution in the CSTO PA activities and the strengthening of the allied relations between the member states of the Organization are highly appreciated.
We are sure that in the year of the CSTO Chairmanship of the Republic of Armenia the National Assembly will continue making efforts for the dynamic development and the rise of the activity efficiency of the Organization.
“Taking this opportunity I wish you good health, prosperity and successes in the state activities, and the Armenian people - peace and prosperity,” the congratulatory message by the Speaker of Kyrgyz Parliament reads.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kazakhstan to Armenia Bolat Imanbayev and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Turkmenistan to Armenia Mohammetgeldi Ayazov also congratulated the Head of the RA Parliament.