Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն  ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինին:
Ողջունելով ԵՄ դեսպանին՝ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Եվրոպական միության հետ գործընկերության զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնային ուղղություններից է:
Ալեն Սիմոնյանը դեսպանին տեղեկացրեց, որ ՀՀ Ազգային ժողովում ձեւավորվել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովում ԱԺ պատվիրակությունը, իսկ ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի ԱԺ պատվիրակությունը ձեւավորման փուլում է:
Խորհրդարանի ղեկավարը երախտագիտություն հայտնեց ԵՄ-ի կողմից տրամադրվող նշանակալի աջակցության համար (2,6 մլրդ եվրո)՝ շեշտելով, որ  այն ուղղված է լինելու մի շարք ուղենշային նախաձեռնությունների:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ԵՄ դեսպանն իր խոսքում  մեծապես կարեւորեց 2021 թվականի՝ արդար եւ ժողովրդավարական  խորհրդարանական ընտրությունները:  Նա վերահաստատեց ԵՄ  շարունակական աջակցությունը հայաստանյան ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին:
Կողմերն անդրադարձան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ներկա փուլին՝ երկուստեք փաստելով, որ  հարցի կարգավորումը պետք է լինի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո: Այս համատեքստում քննարկվեցին տարածաշրջանային կայունության  եւ անվտանգության ամրապնդման  հարցերը:  Անդրադարձ եղավ ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումների կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացվող սադրիչ գործողություններին:
Հանդիպման ավարտին երկուստեք կարեւորվեց  խորհրդարանական ձեւաչափով համագործակցության ակտիվացմանը միտված ծրագրերի իրականացումը:

23 сентября Председатель НС А.Симонян принял главу делегации ЕС в РА, посла ЕС Андреа Викторин.
Приветствуя посла ЕС, спикер парламента  отметил, что развитие партнерства с Евросоюзом является одним из приоритетных направлений внешней политики Армении.
А.Симонян сообщил послу, что в НС создана делегация НС РА в ПА «Евронест», а делегация НС Комитета парламентского партнерства ЕС – Армения в стадии формирования.
Глава парламента поблагодарил за значительную поддержку со стороны ЕС (2,6 млрд евро), подчеркнув, что средства будут направлены ​​на ряд знаковых   инициатив.
Посол ЕС, выразив благодарность за прием, придала большое значение справедливым и демократическим парламентским выборам 2021 года. Она подтвердила последовательное содействие ЕС процессу демократических реформ в Армении.
Стороны коснулись нынешнего этапа урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, констатировав, что урегулирование проблемы должно проходить под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ. В этом контексте обсуждались вопросы укрепления региональной стабильности и безопасности. Затронуты провокационные действия подразделений азербайджанских вооруженных сил против суверенной территории РА.
В завершение встречи обоюдно подчеркнута важность реализации программ по активизации сотрудничества в парламентском формате.