Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն  ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինին:
Ողջունելով ԵՄ դեսպանին՝ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Եվրոպական միության հետ գործընկերության զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնային ուղղություններից է:
Ալեն Սիմոնյանը դեսպանին տեղեկացրեց, որ ՀՀ Ազգային ժողովում ձեւավորվել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովում ԱԺ պատվիրակությունը, իսկ ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի ԱԺ պատվիրակությունը ձեւավորման փուլում է:
Խորհրդարանի ղեկավարը երախտագիտություն հայտնեց ԵՄ-ի կողմից տրամադրվող նշանակալի աջակցության համար (2,6 մլրդ եվրո)՝ շեշտելով, որ  այն ուղղված է լինելու մի շարք ուղենշային նախաձեռնությունների:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ԵՄ դեսպանն իր խոսքում  մեծապես կարեւորեց 2021 թվականի՝ արդար եւ ժողովրդավարական  խորհրդարանական ընտրությունները:  Նա վերահաստատեց ԵՄ  շարունակական աջակցությունը հայաստանյան ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին:
Կողմերն անդրադարձան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ներկա փուլին՝ երկուստեք փաստելով, որ  հարցի կարգավորումը պետք է լինի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո: Այս համատեքստում քննարկվեցին տարածաշրջանային կայունության  եւ անվտանգության ամրապնդման  հարցերը:  Անդրադարձ եղավ ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումների կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացվող սադրիչ գործողություններին:
Հանդիպման ավարտին երկուստեք կարեւորվեց  խորհրդարանական ձեւաչափով համագործակցության ակտիվացմանը միտված ծրագրերի իրականացումը:

On September 23, the RA NA President Alen Simonyan received the Head of Delegation of the European Union to the Republic of Armenia, the EU Ambassador Andrea Wiktorin.
Welcoming the EU Ambassador, the NA President has noted that the development of the partnership with the European Union is one of the priorities of Armenia’s foreign policy.
Alen Simonyan informed the Ambassador that the NA Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly in the RA National Assembly, and the NA Delegation to the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee (PPC) is at the phase of formation.
The Head of Parliament expressed his gratitude for the significant support (2.6bln euros) being provided by the EU, stressing that it would be directed to a number of guidelines for the initiatives.
Thanking the NA President for the reception, the EU Ambassador greatly highlighted the fair and democratic parliamentary elections of 2021. She reaffirmed the EU continuous support to process of Armenia’s democratic reforms.
The sides touched upon the present phase of the Nagorno Karabakh conflict settlement, documenting that the issue settlement should be under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. In this context the issues of the regional stability and security were discussed. They referred to the provocative actions being carried out towards the RA sovereign territory by the Azerbaijani armed forces’ units.
At the end of the meeting both parties emphasized the implementation of the programmes aimed at the activation of the cooperation in the parliamentary format.