ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վահե Ղալումյանի նախագահությամբ սեպտեմբերի 22-ին անցկացրեց խորհրդարանական լսումներ՝ Կառավարության հեղինակած ««ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ:
Լսումներին մասնակցեցին պատգամավորներ, ներկայացուցիչներ գործադիրից, մարզպետարաններից, միջազգային եւ հասարակական կազմակերպություններից:
Հանձնաժողովի նախագահն ողջույնի խոսքում շնորհակալություն հայտնեց տեղական ինքնակառավարման համակարգում կարեւորագույն բարեփոխումներին վերաբերող քննարկմանը մասնակցելու համար: Վահե Ղալումյանը նշեց, որ 2011 թվականի նոյեմբերի 10-ին է ՀՀ կառավարությունն ընդունել «Համայնքների խոշորացման եւ միջհամայնքային միավորումների ձեւավորման»  հայեցակարգը:
2016 թվականի փետրվարի 14-ից իրականացվել է համայնքների միավորման 54 ծրագիր.  486 համայնքների միավորմամբ ձեւավորվել է 54 համայնք:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության կողմից մշակվել եւ շրջանառության մեջ է դրվել է ««ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին»  եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ վարչատարածքային բարեփոխումներն անհրաժեշտ են համայնքների զարգացման շարունակականության ապահովման, համայնքի կողմից առավել որակյալ եւ մատչելի ծառայությունների մատուցման, խոշորացված համայնքների միավորված ռեսուրսների առավել արդյունավետ օգտագործման տեսանկյունից:
Վահե Ղալումյանը նշեց, որ այս փուլում ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող համայնքները դուրս են մնացել խոշորացման գործընթացից: Նա հույս հայտնեց,  որ առաջիկայում համայնքների ներկայացուցիչների նախաձեռնությամբ կանդրադառնան այս հարցին:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների  նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը շնորհակալություն հայտնեց մասնագիտական, քաղաքացիական թիմերին, միջազգային գործընկերներին՝ մասնագիտական խորհրդատվական օժանդակության համար: Նա անդրադարձավ խոշորացված համայնքների նոր հնարավորություններին, առկա մարտահրավերներին:
«Մենք այս փոփոխություններով կունենանք վարչատարածքային բաժանման մի սխեմա, երբ կլինի 78 համայնք, որից 71-ը՝ կլինի միավորված, մեկը՝ Երեւանն է՝ առանձին, կունենանք 6 չմիավորված համայնք, որից մեկը կլինի Գյումրին, եւ եւս 5-ը՝ ազգային փոքրամասնությունների հետ բնակեցված համայնքները, որոնց այս պահին չենք անդրադարձել»,- ասաց Վաչե Տերտերյանը: Երկրի տարածքների համաչափ զարգացում, ըստ զեկուցողի, կարելի է ունենալ միայն քաղաքական եւ տնտեսական ապակենտրոնացման շրջանակներում:
Վաչե Տերտերյանը պատասխանեց քննարկման մասնակիցների բարձրացրած հարցերին, որոնք վերաբերում էին խոշորացված համայնքների ցանկում առկա անհամամասնություններին, օրենսդրական նախաձեռնության հրատապությանը, համայնքների զարգացման առանցքում Երեւանի դերակատարությանը, ավագանիների վարձատրությանը, հանրային իրազեկմանը, սոցիալական ծառայությունների աշխատանքների որակական փոփոխություններին, ազգային փոքրամասնություններ ներկայացնող համայնքները խոշորացման գործընթացին ներառելուն:
Ելույթներում քննարկման մասնակիցներն անդրադարձան գյուղական, քաղաքային բնակավայրերի առանձնահատկություններին, հանդես եկան համայնքների խոշորացմանը վերաբերող մի շարք առաջարկություններով:
Պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը նշեց, որ 2016-ին խոշորացված համայնքների կազմում էր նաեւ Ալագյազի եզդիական համայնքը, եւ այնտեղ բավականին արդյունավետ կառավարում է իրականացվում: Բանախոսը կարեւորեց, որ այս փուլում ազգային փոքրամասնություններով բնակեցված համայնքները չեն խոշորացվել՝ հնարավորություն տալով նրանց ներկայացուցիչների հետ քննարկել առկա խնդիրները եւ արդյունավետ որոշում կայացնել:
Բաբկեն Թունյանի գնահատմամբ՝ համայնքների համար ինքնուրույնություն, ֆինանսական անկախություն, արդյունավետ կառավարում ունենալու մեխանիզմ է մշակվել:
Արմենուհի Կյուրեղյանի դիտարկմամբ՝ մինչեւ օրենսդրական նախաձեռնության ընդունումը համայնքների կարծիքները լսելը հստակ սահմանադրական պահանջ է: Նրա կարծիքով՝ գործընթացի իրականացման ընթացակարգերի վերաբերյալ քննարկում պետք է իրականացնել:
Նազելի Բաղդասարյանի խոսքով՝ քննարկումը բավականին կարեւոր ու արդյունավետ էր, իսկ հնչած կարծիքները, մտորումները կնպաստեն տեղական ինքնակառավարման մարմիններում ճկուն համակարգի ձեւավորմանը:
Եզրափակիչ ելույթում Վաչե Տերտերյանը նշեց, որ օգտակար քննարկում ծավալվեց, իսկ գործադիրը կանդրադառնա բարձրացրած հարցադրումներին: Նա ընդգծեց, որ բոլոր խոշոր բարեփոխումները ենթադրում են կամք, վստահություն եւ առաջ շարժվելու վճռականություն: «Հասարակությունները դժվարությամբ են անցել այս բարդ բարեփոխումը: Համաչափ, համատեղ աշխատանքով պետք է փորձել առաջ գնալ»,- ասաց փոխնախարարը:
Վահե Ղալումյանն ամփոփիչ ելույթում նշեց, որ քննարկման ընթացքում հնչած կարծիքները կնպաստեն ճիշտ որոշումներ կայացնելուն:

Parliamentary Hearings on Reforms Planned in Local Self-Government System
On September 22, the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection, moderated by Vahe Ghalumyan, held parliamentary hearings related to the package of draft laws on Making Amendments and Addenda to the Law on RA Administrative-Territorial Division and the presented enclosed ones authored by the Government.
The deputies, the representatives from the executive body, marz administrations, international and NGOs took part in the hearings.
In his welcoming speech, the Committee Chair thanked for participating in the debate related to the most important reforms in the local self-government system. Vahe Ghalumyan noted that the RA Government adopted the concept of Community Enlargement and Formation of Inter-Community Associations on November 10, 2011.
54 projects of unifying the communities were carried out from February 14, 2016: 54 communities were formed with the unification of 486 communities.
The RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure developed and put into circulation the package of draft laws on Amending the Law on RA Administrative-Territorial Division and presented the enclosed ones.
According to the Committee Chair, the administrative-territorial reforms are necessary from the viewpoint of ensuring the continuity of the community development, providing services by the community which are accessible and of more quality, more effectively using the combined resources of enlarged communities.
Vahe Ghalumyan stated that in this phase, the communities presenting the national minorities driven out from the enlargement process. He has expressed hope that he will touch upon the initiative of the representatives of the community in the near future.
The Deputy Minister of the RA Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan thanked the professional, civic teams and the international partners for professional consulting assistance. He referred to the new opportunities of the enlarged communities and the existing challenges.
“We will have a scheme of the administrative-territorial division with these amendments, when 78 communities will be, 71 of which will be unified, one is Yerevan separately, we will have 6 ununified communities, one of which will be Gyumri, and also 5 – the communities inhabited with the national minorities, at this moment we do not refer to them,” Vache Terteryan said. According to the rapporteur, proportional development of the territories of the country can be achieved only within the frameworks of political and economic decentralization.
Vache Terteryan answered to the raised issues of the participants at the discussion which referred to the disproportions existing in the list of the enlarged communities, the urgency of the legislative initiative, the role of Yerevan at the core of the community development, the remuneration of the Council of the Elders, public awareness, the qualitative changes of the works of social services, the inclusion of the communities presenting national minorities in the enlargement process.
In their speeches, the participants of the discussion touched upon the advantages of rural and urban habitats, made a number of proposals regarding the community enlargement.
The deputy Rustam Bakoyan has underlined that the Alagyaz Yazidi community has been in the enlarged communities in 2016, and quite effective management is carried out there. The speaker highlighted that in this stage the communities inhabited with national minorities were not enlarged, giving them opportunity to discuss the existing problems with the representatives and make an effective decision.
As Babken Tunyan evaluated, a mechanism was developed for the communities to have independency, financial independence and effective management.
As Armenuhi Kyureghyan has observed, it is a clear constitutional requirement to listen to the opinions of the communities before adopting the legislative initiative. In her opinion, a discussion should be carried out on the procedures of the implementation of the process.
According to Nazeli Baghdasaryan, the discussion has been quite important and effective, and the voiced opinions, meditations will promote the formation of a flexible system in the local self-government bodies.
In his final speech, Vache Terteryan has emphasized that a useful discussion has been held, and the executive body will refer to the raised questions. He has underlined that all big reforms suppose will, trust and determination to move forward. “The societies passed this complicated reform with difficulty. We should try to go forward with proportional, joint work,” the Deputy Chair said.
In his final speech, Vahe Ghalumyan has noted that during the discussion, the voiced opinions will contribute to making right decisions.