ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունեց Հնդկաստանի դեսպանին
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունեց ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեւալին:
Ողջունելով դեսպանին՝ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը բարձր է գնահատում բարեկամական հարաբերությունների խորացումն ու զարգացումը: Անդրադառնալով երկու երկրների միջեւ համագործակցության խորացմանը՝ Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրեց, որ Ազգային ժողովում շուտով կվերաձեւավորվի հայ-հնդկական բարեկամական խումբը, որը նշանակալի դեր կունենա միջխորհրդարանական համագործակցության ընդլայնման գործում:
ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ Հնդկաստանի խորհրդարանում Հնդկաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ձեւավորումը եւս հնարավորություն կստեղծի համատեղ ջանքերով էլ ավելի խորացնելու օրենսդիրների կապերը:
Կարեւորելով միջազգային հարթակներում Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ դրական համագործակցությունը՝ ՀՀ օրենսդիրի ղեկավարը բարձր գնահատեց միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի կենսական հարցերի շուրջ Հնդկաստանի կառավարության հավասարակշռված մոտեցումը:
Կողմերն անդրադարձան տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին: Այս համատեքստում հայկական կողմն արժեւորեց պաշտոնական Նյու Դելիի մոտեցումն առ այն, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է ստանա խաղաղ հանգուցալուծում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Հնդկաստանի դեսպանը բարձր գնահատեց միջազգային հարթակներում Քաշմիրի խնդրի խաղաղ կարգավորմանն առնչվող Հայաստանի մշտական աջակցությունը: Համատեղ օրակարգի առաջնահերթություններում փոխայցելությունները դիտվեցին որպես առաջնահերթություն՝ ի նպաստ երկկողմ համագործակցության նոր հեռանկարային ուղղությունների:
ՀՀ վարչապետը եւ Կառավարության անդամները պատասխանեցին պատգամավորների հարցերին
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ ԱԺ հերթական նիստերի չորեքշաբթի օրվա վերջին հիմնական նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Կառավարության անդամները պատասխանեցին պատգամավորների հարցերին: ...
Դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով Մոսկվա կմեկնեն ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ
Պետական Դումայի ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով Դաշնության խորհրդի հրավերով սեպտեմբերի 16-ին Մոսկվա կգործուղվեն ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Հովա...

On September 15, the President of the RA National Assembly Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of India to the Republic of Armenia Kishan Dan Dewal.
Welcoming the Ambassador, the NA President has noted that the Republic of Armenia highly appreciates the deepening and the development of the friendly relations. Referring to the deepening cooperation between two countries, Alen Simonyan has informed that the Armenian-Indian Friendship Group will be formed again in the National Assembly soon, which will play a significant role in the expansion of the inter-parliamentary cooperation.
The NA President has expressed hope that the formation of the India-Armenia Friendship Group in Parliament of India will also create an opportunity to further deepen the legislators’ ties by joint efforts.
Highlighting the positive collaboration between Armenia and India on the international platforms, the Head of the RA legislative body highly appreciated the balanced approach of the Indian Government around the vital issues of Armenia in the international organizations.
The sides touched upon the issues of the regional security. In this context, the Armenian side valued the approach of official New Delhi to the fact that the Karabakh conflict should be peacefully resolved in the frameworks of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group.
Thanking the NA President for the reception, the Ambassador of India highly assessed the permanent support of Armenia related to the peaceful settlement of the problem of Kashmir on the international platforms. In the priorities of the joint agenda, the mutual visits were seen as a priority in favour of new perspective directions of the bilateral cooperation.
15.09.2021
RA Prime Minister and Members of Government Answer to Deputies’ Questions
Pursuant to the law the NA Rules of Procedure, at the last main sitting of Wednesday of the NA regular sittings, the RA Prime Minister Nikol Pashinyan and the members of the Government answered to the deputies’ questions....
RA NA Deputies to Leave for Moscow to Carry Out Observation Mission
On September16, the Secretary of the NA Civil Contract Faction Nazeli Baghdasaryan, the Deputy Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vahagn Hovakimyan, the NA deputy Aleksey Sandikov, the Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan, the De...