ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունեց Հնդկաստանի դեսպանին
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունեց ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեւալին:
Ողջունելով դեսպանին՝ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը բարձր է գնահատում բարեկամական հարաբերությունների խորացումն ու զարգացումը: Անդրադառնալով երկու երկրների միջեւ համագործակցության խորացմանը՝ Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրեց, որ Ազգային ժողովում շուտով կվերաձեւավորվի հայ-հնդկական բարեկամական խումբը, որը նշանակալի դեր կունենա միջխորհրդարանական համագործակցության ընդլայնման գործում:
ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ Հնդկաստանի խորհրդարանում Հնդկաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ձեւավորումը եւս հնարավորություն կստեղծի համատեղ ջանքերով էլ ավելի խորացնելու օրենսդիրների կապերը:
Կարեւորելով միջազգային հարթակներում Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ դրական համագործակցությունը՝ ՀՀ օրենսդիրի ղեկավարը բարձր գնահատեց միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի կենսական հարցերի շուրջ Հնդկաստանի կառավարության հավասարակշռված մոտեցումը:
Կողմերն անդրադարձան տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին: Այս համատեքստում հայկական կողմն արժեւորեց պաշտոնական Նյու Դելիի մոտեցումն առ այն, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է ստանա խաղաղ հանգուցալուծում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Հնդկաստանի դեսպանը բարձր գնահատեց միջազգային հարթակներում Քաշմիրի խնդրի խաղաղ կարգավորմանն առնչվող Հայաստանի մշտական աջակցությունը: Համատեղ օրակարգի առաջնահերթություններում փոխայցելությունները դիտվեցին որպես առաջնահերթություն՝ ի նպաստ երկկողմ համագործակցության նոր հեռանկարային ուղղությունների:
ՀՀ վարչապետը եւ Կառավարության անդամները պատասխանեցին պատգամավորների հարցերին
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ ԱԺ հերթական նիստերի չորեքշաբթի օրվա վերջին հիմնական նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Կառավարության անդամները պատասխանեցին պատգամավորների հարցերին: ...
Դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով Մոսկվա կմեկնեն ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ
Պետական Դումայի ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով Դաշնության խորհրդի հրավերով սեպտեմբերի 16-ին Մոսկվա կգործուղվեն ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Հովա...

Председатель НС А.Симонян принял посла Индии
15 сентября Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Индии в РА Кишана Дана Девала.
Приветствуя посла, Председатель НС отметил, что Республика Армения высоко оценивает углубление и развитие дружественных отношений. Касаясь упрочения сотрудничества между двумя странами, А.Симонян сообщил, что в ближайшее время в НС будет сформирована группа армяно-индийской дружбы, которая сыграет значительную роль в расширении межпарламентского сотрудничества.
Спикер НС выразил надежду, что формирование в парламенте Индии группы дружбы Индия-Армения также создаст возможность дальнейшего углубления связей законодателей совместными усилиями.
Подчеркнув позитивное сотрудничество между Арменией и Индией на международной арене, глава законодательной власти РА высоко оценил взвешенный подход правительства Индии к жизненно важным вопросам Армении в международных организациях.
Стороны затронули вопросы региональной безопасности. В этом контексте армянская сторона высоко оценила подход официального Нью-Дели к Карабахскому конфликту, который должен получить   мирную развязку в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Поблагодарив за прием, посол Индии высоко оценил постоянную поддержку Арменией на международной арене мирного урегулирования проблемы Кашмира. В приоритетах совместной повестки взаимные визиты рассмотрены как первоочередные – в интересах новых перспективных направлений двустороннего сотрудничества.
15.09.2021
Премьер-министр РА и члены Правительства отвечают на вопросы депутатов
Согласно закону «Регламент НС», ​​на последнем основном заседании очередных заседаний НС в среду Премьер-министр РА Н.Пашинян и члены Правительства отвечают на вопросы депутатов.  ...
Депутаты НС отправляются в Москву с наблюдательной миссией
16 сентября по приглашению Федерального Собрания для наблюдения за выборами в Государственную Думу в Москву командируются секретарь фракции НС «Гражданский договор» Н.Багдасарян, заместитель председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Овакимян, депутат НС А.Сандыков, пр...