Սեպտեմբերի 14-ին Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունեց Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարար Իվան Կորչոկի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Սլովակիան Եվրոպայում Հայաստանի  կարեւոր գործընկերներից  է, եւ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Սլովակիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացմանը:
Ալեն Սիմոնյանը վերահաստատեց Սլովակիայի հետ բոլոր  բնագավառներում համագործակցելու անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում նա  առանձնակի շեշտեց  Հայաստանում 2020թ.-ին բացված Սլովակիայի դեսպանության գործունեությունը՝  քաղաքական երկխոսության շարունակական ապահովման եւ տարբեր ոլորտներում արդյունավետ համագործակցության ուղղությամբ:
Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով՝ խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ օրակարգում բավականին ընդգրկուն է, եւ  8-րդ գումարման Ազգային ժողովում շուտով կվերաձեւավորվի Հայաստան-Սլովակիա պատգամավորական բարեկամական խումբը: Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրեց, որ  խորհրդարանների միջեւ ակտիվ փոխգործակցությունը պահպանելու եւ խորացնելու նպատակով Սլովակիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Բորիս Կոլլարին հրավիրել է պաշտոնական այց կատարել Հայաստանի Հանրապետություն:
Նա բարձր  գնահատեց  Սլովակիայի Ազգային խորհրդի կողմից «Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող հակամարտության վերաբերյալ» եւ «Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ» բանաձեւերի ընդունումը: ԱԺ նախագահն ընդգծեց, որ այս պահին առաջնային է  Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման հարցը, որի շուրջ Հայաստանն ակնկալում է միջազգային հանրության աջակցությունը:
Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարար Իվան Կորչոկը շնորհակալություն հայտնեց ընդունելության համար՝ տեղեկացնելով, որ սա իր առաջին այցն է Հայաստան: Նա վերահաստատեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության՝ խաղաղ ճանապարհով լուծումն այլընտրանք չունի:
Անդրադառնալով արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին՝ հյուրը կարեւորեց դրանց արդյունքները՝  համոզմունք հայտնելով, որ  վերջիններս վերահաստատում են  Հայաստանի կողմից որդեգրված ժողովրդավարության արժեքները:
Կողմերն անդրադարձան ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում նաեւ  Հայաստան-Սլովակիա համագործակցության խորացման հեռանկարներին:

14 сентября Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с министром иностранных и европейских дел Словацкой Республики Иваном Корчоком.
Приветствуя гостей, спикер парламента отметил, что Словакия является одним из важных партнеров Армении в Европе, и РА придает большое значение стабильному развитию дружественных отношений со Словакией.
А.Симонян подтвердил необходимость сотрудничества со Словакией во всех сферах. В этом контексте он особо выделил деятельность посольства Словакии в Армении, открывшегося в 2020 г., с целью обеспечения непрерывного политического диалога и эффективного сотрудничества в различных областях.
По словам главы НС, роль парламентской дипломатии в двусторонней повестке дня достаточно обширна, и в ближайшее время в НС 8-го созыва будет сформирована парламентская группа дружбы Армения-Словакия. А.Симонян сообщил, что для поддержания и углубления активного сотрудничества между парламентами пригласил в РА с официальным визитом председателя Словацкого национального совета Б.Коллара.
Он высоко оценил принятие Словацким национальным советом резолюций «О продолжающемся конфликте в Нагорном Карабахе» и «О Нагорном Карабахе». Председатель НС подчеркнул, что на данный момент вопрос немедленной репатриации армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане, является первоочередным, в связи с чем Армения рассчитывает на содействие международного сообщества.
Министр иностранных и европейских дел Словацкой Республики Иван Корчок поблагодарил за прием, сообщив, что это его первый визит в Армению. Он подтвердил, что альтернативы мирному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта нет.
Касаясь внеочередных парламентских выборов, гость подчеркнул их итоги, выразив уверенность, что последние подтверждают приверженность Армении демократическим ценностям.
Стороны также коснулись перспектив углубления сотрудничества Армения-Словакия в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС.