Սեպտեմբերի 14-ին Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունեց Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարար Իվան Կորչոկի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Սլովակիան Եվրոպայում Հայաստանի  կարեւոր գործընկերներից  է, եւ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Սլովակիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացմանը:
Ալեն Սիմոնյանը վերահաստատեց Սլովակիայի հետ բոլոր  բնագավառներում համագործակցելու անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում նա  առանձնակի շեշտեց  Հայաստանում 2020թ.-ին բացված Սլովակիայի դեսպանության գործունեությունը՝  քաղաքական երկխոսության շարունակական ապահովման եւ տարբեր ոլորտներում արդյունավետ համագործակցության ուղղությամբ:
Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով՝ խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ օրակարգում բավականին ընդգրկուն է, եւ  8-րդ գումարման Ազգային ժողովում շուտով կվերաձեւավորվի Հայաստան-Սլովակիա պատգամավորական բարեկամական խումբը: Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրեց, որ  խորհրդարանների միջեւ ակտիվ փոխգործակցությունը պահպանելու եւ խորացնելու նպատակով Սլովակիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Բորիս Կոլլարին հրավիրել է պաշտոնական այց կատարել Հայաստանի Հանրապետություն:
Նա բարձր  գնահատեց  Սլովակիայի Ազգային խորհրդի կողմից «Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող հակամարտության վերաբերյալ» եւ «Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ» բանաձեւերի ընդունումը: ԱԺ նախագահն ընդգծեց, որ այս պահին առաջնային է  Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման հարցը, որի շուրջ Հայաստանն ակնկալում է միջազգային հանրության աջակցությունը:
Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարար Իվան Կորչոկը շնորհակալություն հայտնեց ընդունելության համար՝ տեղեկացնելով, որ սա իր առաջին այցն է Հայաստան: Նա վերահաստատեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության՝ խաղաղ ճանապարհով լուծումն այլընտրանք չունի:
Անդրադառնալով արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին՝ հյուրը կարեւորեց դրանց արդյունքները՝  համոզմունք հայտնելով, որ  վերջիններս վերահաստատում են  Հայաստանի կողմից որդեգրված ժողովրդավարության արժեքները:
Կողմերն անդրադարձան ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում նաեւ  Հայաստան-Սլովակիա համագործակցության խորացման հեռանկարներին:

On September 14, the NA President of the Republic of Armenia Alen Simonyan received the delegation led by the Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Ivan Korčok.
Welcoming the guests, the NA President has noted that Slovakia is one of the important partners of Armenia in Europe, and Armenia attaches great importance to the sustainable development of the friendly relations with Slovakia.
Alen Simonyan reaffirmed the necessity of cooperating in all spheres. In this context, he especially stressed the activities of the Embassy of Slovakia opened in 2020 on continuous ensuring of political dialogue and effective cooperation in different fields.
According to the Head of Parliament, the role of the parliamentary diplomacy is rather comprehensive on the bilateral agenda, and soon Armenia-Slovakia Parliamentary Friendship Group would be re-formed in the National Assembly of the eighth convocation. Alen Simonyan informed that he invited the President of the National Council of the Slovak Republic Boris Kollár to pay an official visit to the Republic of Armenia for maintaining the active cooperation between parliaments and deepening it.
He highly evaluated the adoption of the resolutions on the Conflict Being Continued in the Nagorno Karabakh and on Nagorno Karabakh. The NA President has underlined that at this moment the issue of the immediate repatriation of Armenian prisoners of war and civilians detained in Azerbaijan is of priority, on which Armenia expects the support of the international community.
The Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Ivan Korčok thanked Alen Simonyan for the reception, informing him that this is his first visit to Armenia. He reaffirmed that the solution of the Nagorno Karabakh through peaceful means has no alternative.
Touching upon the snap parliamentary elections, the guest highlighted their results, expressing conviction that they confirm once again the values of democracy adopted by Armenia.
The sides referred to the perspectives of deepening also Armenia-Slovakia cooperation within the frameworks of the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
At the end of the meeting opinions were exchanged over the necessity of the joint agendas’ elaboration.