Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 13-ի հերթական նիստում քննարկեց Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» օրենքի համաձայն  ձեւավորված  մրցութային խորհրդի անդամ Հերիքնազ Տիգրանյանը տեղեկացրեց, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրվել է Մարիամ Գալստյանի թեկնածությունը: 2021 թվականի հունիսի 22-ին Խորհուրդն այդ թափուր տեղի համար  հայտարարել է մրցույթ,  երկու հավակնորդներից   մրցութային խորհուրդը սեպտեմբերի 3-ին կայացած նիստում  հաղթող է ճանաչել Մարիամ Գալստյանին:
Հերիքնազ Տիգրանյանը ներկայացրեց թեկնածուի կենսագրությունն ու աշխատանքային ուղին: Թեկնածուն մասնագիտությամբ իրավաբան է, անկուսակցական, նրա աշխատանքային հարուստ գործունեությունը հիմնականում առնչվել է հակակոռուպցիոն ռազմավարությունների մշակմանն ու իրականացմանը:  Մարիամ Գալստյանը նաեւ դասախոսում է:
Մարիամ Գալստյանը շնորհակալություն հայտնեց մրցութային խորհրդին իր թեկնածությունն առաջադրելու համար, ապա ներկայացրեց կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ  պայքարի իր տեսլականը:  Ըստ նրա՝ այս հարցում հաջողություն ունենալու համար չափազանց կարեւոր  գործոններ են քաղաքական կամքի առկայությունն ու   քաղաքացիների մտածելակերպի փոփոխությունը: Թեկնածուն  հակիրճ անդրադարձավ ոլորտում արձանագրված հաջողություններին, ընդգծեց նաեւ, որ վերջին  տարիներին դրական առումով փոփոխվել է  քաղաքացիների մտածելակերպը՝ ուղղված կոռուպցիայի դեմ պայքարին: «Կոռուպցիայի դեմ պայքարում փոխզիջումներն անթույլատրելի են, եւ արդյունավետ համագործակցության միջոցով հակակոռուպցիոն մարմինները պետք է դրսեւորեն վճռականություն՝ կոռուպցիան արմատախիլ անելու հարցում»,-ամփոփելով խոսքը՝  նշեց Մարիամ Գալստյանը:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն իր ելույթում անդրադարձավ կոռուպցիայի դեմ պայքարի կարեւորությանն ու այս հարցում հանրության գիտելիքների ավելացման անհրաժեշտությանը, ինչը, ըստ նրա, կարող է կանխարգելել կոռուպցիոն երեւույթները: ԱԺ փոխնախագահի դիտարկմամբ՝ անհրաժեշտ է ստեղծել նոր հարթակներ, որոնցում  կձեւավորվեն կոռուպցիան մերժող քաղաքացիներ:

13 сентября на очередном заседании парламент обсудил вопрос избрания члена Комиссии по предотвращению коррупции.
Депутат фракции «Гражданский договор», член Конкурсного совета, сформированного в соответствии с законом «О Комиссии по предотвращению коррупции», Э.Тигранян сообщила, что для избрания членом указанной комиссии выдвинута кандидатура М.Галстян. 22 июня 2021 г. Совет объявил конкурс на эту вакансию и 3 сентября из двух кандидатов признал победителем М.Галстян.
Э.Тигранян представила биографию и служебную карьеру кандидата. М.Галстян – юрист, беспартийная, трудовая деятельность в основном связана с разработкой и реализацией антикоррупционных стратегий.
М.Галстян, поблагодарив Конкурсный совет за выдвижение своей кандидатуры, представила собственное видение эффективной борьбы с коррупцией. По ее словам, наличие политической воли и изменение мышления граждан –   важнейшие факторы успеха в этом вопросе. Кандидат, вкратце остановившись на достигнутых успехах в сфере, подчеркнула: «Компромиссы в борьбе с коррупцией недопустимы, и через эффективное сотрудничество антикоррупционные органы должны проявить решимость в искоренении явления».
Вице-спикер НС А.Аршакян в своем выступлении коснулся важности борьбы с коррупцией и необходимости повышения осведомленности общества в этом вопросе, что может предотвратить коррупционные явления. По его словам, необходимо создать новые площадки, способные сформировать граждан, отвергающих коррупцию.