Վիեննայում ընթացող Խորհրդարանների նախագահների 5-րդ համաշխարհային համաժողովի շրջանակում Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 7-ին հանդիպեց Նիդերլանդների Թագավորության Սենատի նախագահ Յան Անտոնի Բրյաունին: Ողջույնների փոխանակումից հետո ԱԺ նախագահը նշեց, որ հաճույքով է հիշում Անտոնի Բրյաունի հրավերով 2019թ. հոկտեմբերին ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության բավական արգասաբեր այցը Նիդերլանդներ:
Նա հիշեցրեց, որ այդ այցի ընթացքում կայացավ նաեւ Հայաստան-Նիդերլանդներ բարեկամական շրջանակի անդրանիկ նիստը, որի համանախագահներն ինքն ու Նիդերլանդների Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Ջոել Ֆորդեւինդն էին: ԱԺ նախագահը նշեց, որ չնայած COVID-19-ի ստեղծած խոչընդոտներին՝ բարեկամական հարաբերությունները մեր պետությունների եւ խորհրդարանների միջեւ բավական ներդաշնակ են զարգանում, եւ մեր երկրները տրամադրված են իրականացնելու հայ-նիդերլանդական առավել խորացված եւ թիրախային համագործակցություն:
Դրա վառ ապացույցն է նաեւ 2020թ-ի սեպտեմբերին Երեւանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության բացումը: Ալեն Սիմոնյանը վերահաստատեց պատրաստակամությունը՝ խորացնել հայ-նիդերլանդական միջխորհրդարանական համագործակցությունը: ԱԺ նախագահն առանձնացրեց մասնավորապես 3 մարտահրավեր, որոնցում ՀՀ-ն քաղաքական աջակցություն է ակնկալում մեր գործընկերներից՝ խաղաղության հաստատում մեր տարածաշրջանում, հայ ռազմագերիների խնդրի լուծումը՝ հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանն այն վերածել է քաղաքական սակարկության եւ Հայաստան-Եվրոպական միություն համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկումը: Նա շեշտեց, որ հայկական կողմի համար խնդրահարույց է մնում տարբեր խորհրդարանական վեհաժողովներում ադրբեջանական պատվիրակությունների ապակառուցողական դիրքորոշումը եւ շահադիտական նպատակներով նրանց աջակցող պատվիրակների պահվածքը: Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն հայտնեց Նիդերլանդների խորհրդարանի գործընկերներին՝ 2020թ. աշնանը Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմը եւ դրա հետեւանքները դատապարտող շուրջ 17 բանաձեւերի համար:
Քննարկման ընթացքում ԱԺ նախագահն անընդունելի համարեց Ադրբեջանում հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց նկատմամբ իրականացվող շինծու դատավարությունները, որոնք հակասում են միջազգային իրավունքին: Ալեն Սիմոնյանը վերահաստատեց, որ Հայաստանը շահագրգռված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ ճանապարհով լուծմամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափի շրջանակներում:
Նիդերլանդների Սենատի նախագահը նշեց, որ լավ հիշողություններ ունի ՀՀ ԱԺ պատվիրակության այցից: Նա տեղեկացրեց, որ Covid-19-ի հետ դժվար ժամանակներ սկսվեցին խորհրդարանում: Կարեւորելով Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանության բացումը՝ նա նշեց, որ այն ոգեւորիչ է եւ մեծապես կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը: Սենատի նախագահն ընդգծեց, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ընդունված Նիդերլանդների խորհրդարանի բանաձեւերը լայն արձագանք են ստացել Հայաստանի հասարակությունում:
Նրա խոսքով՝ ցանկացած իրավիճակում չափազանց կարեւոր է մարդու իրավունքների գերակայությունը՝ այս համատեքստում կարեւորելով նաեւ ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը: Հանդիպման ավարտին Յան Անտոնի Բրյաունը վերահաստատեց տարածաշրջանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանն աջակցելու պատրաստակամությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը գործընկերոջը հրավիրեց պաշտոնական այց կատարել Հայաստան:

On September 7, within the framework of the Fifth World Conference of Speakers of Parliaments held in Vienna the President of the National Assembly Alen Simonyan met with the President of the Senate of the Kingdom of the Netherlands Jan Anthonie Bruijn. After exchanging greetings, the NA President has noted that he remembers with pleasure the quite fruitful visit of the delegation headed by the RA NA President to the Netherlands at the invitation of Jan Anthonie Bruijn in October 2019.
He reminded that the first meeting of Armenia-Netherlands friendly framework was also held during that visit, the Co-chairs of which were he and the Member of the Committee on Foreign Relations of the House of Representatives of the Kingdom of the Netherlands Joël Voordewind. The NA President has stated that despite the difficulties caused by COVID-19, the friendly relations between our states and parliaments develop quite harmoniously, and our states are going to carry out more in-depth and targeted cooperation.
The vivid proof of it is also the opening of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Yerevan in September 2020. Alen Simonyan reaffirmed the readiness to deepen the Armenian-Dutch inter-parliamentary cooperation. The NA President has singled out particularly three challenges, in which the RA expects political support from our colleagues – the establishment of peace in our region, the solution of the problem of Armenian prisoners of war, taking into account that Azerbaijan has turned it into a political bargain and the effective implementation of Armenia-European Union Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. He has emphasized that the destructive position of the Azerbaijani delegations at different parliamentary assemblies and the behaviour of the delegates supporting them for the benefit remains disputable for the Armenian side. Alen Simonyan thanked the colleagues of the Parliament of the Netherlands for about 17 resolutions condemning the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh in autumn 2020 and its consequences.
During the discussion, the NA President has considered the fake trials carrying out against the Armenian prisoners of war and other detainees unacceptable, which contradict the international law. Alen Simonyan has reaffirmed that Armenia takes interest in the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict, in the frameworks of the format of the Co-chairs of the OSCE Minsk Group.
The President of the Senate of the Netherlands has noted that he has good memories from the visit of the RA NA delegation. He informed that difficult times started in parliament with COVID-19. Highlighting the opening of the Embassy of the Netherlands in Armenia, he has mentioned that it is inspiring, and it will greatly promote to the development of the bilateral relations. The President of the Senate underlined that the resolutions of the Parliament of the Netherlands adopted during the 44-day war received a wide response in the Armenian society.
According to him, the priority of human rights is very important in any situation, also highlighting the RA-EU cooperation in this context. At the end of the meeting, Jan Anthonie Bruijn reaffirmed the readiness to support the activities of the Co-chairs of the OSCE Minsk Group in the region. The RA NA President invited his counterpart to pay an official visit to Armenia.