Օգոստոսի 23-ին Ազգային Ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այցելեց Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոն:
Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանի եւ կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանի ուղեկցությամբ ԱԺ նախագահը շրջայց իրականացրեց՝ ծանոթանալով կենտրոնի գործունեությանը:
Կենտրոնում վերականգնողական բուժում ստացող տարբեր տարիների պատերազմների մասնակիցների հիմնական ցանկությունը լիարժեք ապաքինումն էր:
Արմեն Մուրադյանը նշեց, որ կենտրոնում բուժում ստացածներից շատերը սեփական կամքի ուժի եւ բուժանձնակազմի ամենօրյա ջանքերի շնորհիվ հրաժեշտ են տվել անվասայլակին, շատերն էլ՝ նորից քայլել են սովորել:
ԱԺ նախագահին հետաքրքրեց զինծառայողների համար նախատեսված գրադարանը, որը հարուստ էր նաեւ մասնագիտական գրականությամբ: ԱԺ նախագահը կարեւորեց կենտրոնի կողմից իրականացվող աշխատանքները՝ շեշտելով, որ կենտրոնում իմաստավորվել է «վերականգնողական» բառը՝ բուժելուն զուգահեռ ցանկացողներին նոր մասնագիտություն սովորեցնելով: Հրաժեշտ տալով հայրենիքի պաշտպաններին՝ ԱԺ նախագահը խոստացավ որոշ ժամանակ անց կրկին այցելել՝ տեսնելու այդ ընթացքում գրանցած հաջողությունները:
«1990թ. օգոստոսի 23-ին ընդունված Հայաստանի Անկախության մասին հռչակագիրն անկախ պետականության հիմնաքարն էր: Հայ ժողովուրդն այդ պատմական իրողությունից հետո ուղիղ մեկ տարի անց իրականացնելու էր իր վաղեմի երազանքը՝ ունենալ անկախ եւ ինքնիշխան պետություն: Այս քայլով սկսվեց մեր պատմության նոր շրջափուլը: Քաղա...
Քննարկվեցին մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող առաջնահերթությունները
Օգոստոսի 23-ին ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ քննարկում, որի առանցքային հարցերը Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության առանձնահատկությունները եւ առաջնահերթություններն էին: Քննարկմանը մասն...
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունեց «Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտե»-ի նախագահ Աշոտ Մելիքյանին, «Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոն»-ի տնօրեն Նունե Սարգսյանին եւ «Լրագրողների Ասպարեզ ակումբ»-ի նախագահ Լեւոն Բարսեղյանին: Հանդիպումն իրականացավ լրագրողների իրավունքների պաշտպանությ...
«Խորհրդարանական շաբաթ». 22.08.2021
Անցնող շաբաթվա խորհրդարանական իրադարձություններն ամփոփ ներկայացված են «Խորհրդարանական շաբաթ» հաղորդման օգոստոսի 22-ի թողարկման ընթացքում: ...

On August 23, the President of the National Assembly Alen Simonyan visited the Homeland Defender’s Rehabilitation Center.
Accompanied by the Chancellor of Yerevan State Medical University Armen Muradyan and the Director of the Center Haykuhi Minasyan, the NA President took a tour, getting acquainted with the activities of the Center.
The main desire of the participants of the wars of different years receiving rehabilitation treatment at the center was the full recovery.
Armen Muradyan noted that many of them who received treatment at the Center said farewell to the wheelchair due to their own will and the daily efforts of the medical staff, and many of the participants started to walk again.
The NA President was interested in the library designed for the soldiers which was also rich in professional literature. The NA President highlighted the works implemented by the Center, emphasizing that the word “rehabilitation” gained its meaning, teaching a new profession to those who want it in parallel with the treatment. Saying goodbye to the homeland defenders, the NA President promised to visit again after some time to see the successes achieved during that period.
Alen Simonyan’s Congratulatory Message on Adoption of Declaration on Independence of Armenia
The Declaration on Independence of Armenia adopted on August 23, 1990 was the cornerstone of the independent statehood. The Armenian people was going to fulfill its long-standing dream just one year after that historical reality, to have an independent and self-sovereign state. The new phase of our ...
Priorities on Protection of Human Rights Discussed
On August 23, a discussion initiated by the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan was held, key issues of which were the features and the priorities of protection of human rights in Armenia. The first Human Rights Defender (HRD) of th...
The President of the National Assembly Alen Simonyan received the President of the Committee for Protection of Freedom of Speech Ashot Melikyan, the Director of the Media Initiatives Center Nouneh Sarkissian and the Chairman of Asparez Journalists’ Club Levon Barseghyan. The meeting took place at th...