ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը Մխիթար Հայրապետյանի նախագահությամբ հուլիսի 30-ին հրավիրած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց նույն օրն ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը: Անհրաժեշտությունը, ըստ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանի, բխում է կրթության բնագավառում պետական քաղաքականության նպատակներից:
Առաջարկվում է բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատություններին եւ դրանցում սովորողներին ֆինանսական աջակցություն ապահովել, ինչպես նաեւ նախատեսվում է սովորողների այլ առանձին խմբերի ներառել պետության կողմից ուսման վարձի փոխհատուցում ստացող խմբերի շարքում:
Առաջին ընթերցումից հետո առաջարկություններ չէին ներկայացվել:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը, փոխնախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանն ու մտքերի փոխանակությանը մասնակցած պատգամավորները կարեւորեցին օրենսդրական նախաձեռնության ընդունումը: Ընդգծվեց, որ Կառավարությունն է տրամադրելու անհրաժեշտ ֆինանսական աջակցությունը:

30 июля на внеочередном заседании под председательством М.Айрапетяна Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта обсудила во втором чтении принятые в первом чтении поправки к закону «О высшем и послевузовском профессиональном образовании» с прилагаемым пакетом проектов. По словам заместителя министра образования, науки, культуры и спорта РА К.Трчуняна, необходимость   изменений исходит из целей государственной политики в сфере образования.
Предлагается оказать финансовую поддержку реализующим программы высшего и послевузовского профессионального образования учебным заведениям и их студентам, а также включить другие отдельные группы студентов в группы, получающие от государства компенсацию за обучение.
После первого чтения предложений не поступало.
Председатель комиссии М.Айрапетян, заместитель председателя О.Ованнисян и участвовавшие в обмене мнениями депутаты подчеркнули важность принятия законодательной инициативы. Отмечено, что правительство обеспечит необходимое финансовое содействие