ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը Մխիթար Հայրապետյանի նախագահությամբ հուլիսի 30-ին հրավիրած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց նույն օրն ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը: Անհրաժեշտությունը, ըստ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանի, բխում է կրթության բնագավառում պետական քաղաքականության նպատակներից:
Առաջարկվում է բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատություններին եւ դրանցում սովորողներին ֆինանսական աջակցություն ապահովել, ինչպես նաեւ նախատեսվում է սովորողների այլ առանձին խմբերի ներառել պետության կողմից ուսման վարձի փոխհատուցում ստացող խմբերի շարքում:
Առաջին ընթերցումից հետո առաջարկություններ չէին ներկայացվել:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը, փոխնախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանն ու մտքերի փոխանակությանը մասնակցած պատգամավորները կարեւորեցին օրենսդրական նախաձեռնության ընդունումը: Ընդգծվեց, որ Կառավարությունն է տրամադրելու անհրաժեշտ ֆինանսական աջակցությունը:

At July 30 extraordinary sitting, the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, moderated by Mkhitar Hayrapetyan, debated in the second reading the package of draft laws, adopted on the same day in the first reading at the NA extraordinary session, on Making Amendment and Addendum to the Law on Higher and Postgraduate Professional Education and the enclosed ones. According to the RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Karen Trchunyan, the necessity stems from the purposes of state policy in the sphere of education.
It is proposed to provide financial support to the educational institutions implementing higher and postgraduate professional educational programmes and their students, as well as it is envisaged to include other separate groups of students in the group receiving tuition reimbursement from the state.
After the first reading, proposals were not presented.
The Chair of the Standing Committee Mkhitar Hayrapetyan, the Deputy Chair Hovhannes Hovhannisyan and the deputies participating in the exchange of ideas highlighted the adoption of the legislative initiative. It has been underlined that the Government will provide the necessary financial support.