«Խորհրդարան 1918-1920». Բաժանված Հայաստանի անցումը Միացյալ Հայաստանի
Առաջին հանրապետության կառավարությունը հայտարարեց բաժան-բաժան եղած հայկական գավառների միավորման մասին՝ իրեն հռչակելով Միացյալ Հայաստանի գործադիր մարմին:
«Հայաստանի ամբողջութիւնը վերականգնելու եւ ժողովրդի լիակատար ազատութիւնն ու բարգաւաճումն ապահովելու համար Հայաստանի կառավարութիւնը, համաձայն բովանդակ հայ ժողովրդի միահամուռ կամքի եւ ցանկութեան յայտարարում է, որ այսօրւանից Հայաստանի բաժան-բաժան մասերը մշտնջենապէս միացած են իբրեւ անկախ պետական միութիւն:
...Այժմ, Անդրկովկասում եւ Օսմանեան կայսրութեան սահմաններում գանւած պապենական հայկական երկրների միացման եւ անկախութեան այս ակտը կատարելով Հայաստանի Կառավարութիւնը յայտարարում է, որ միացեալ Հայաստանի պետական ձեւն է Ռամկավար Հանրապետութիւն եւ որ ինքը հանդիսանում է միացեալ Հայաստանի Հանրապետութեան Կառավարութիւնը»:

«Парламент 1918-1920». Переход разделенной Армении к Единой Армении
Правительство Первой Республики заявило об объединении разделенных армянских провинций, объявив себя исполнительным органом Единой Армении.
«В целях восстановления целостности Армении и обеспечения полноценной свободы и процветания народа правительство Армении в соответствии с единой волей и желанием армянского народа заявляет, что с сегодняшнего дня разделенные части Армении навсегда объединены как независимый государственный союз.
...Ныне, осуществляя этот акт объединения и независимости исконных армянских земель в пределах Закавказья и Османской империи, правительство Армении заявляет, что государственная форма единой Армении – Республика Рамкавар и что она является Правительством Единой Республики Армения».