ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ընդունեց Իտալիայի Սենատի փոխնախագահ Պաոլա Տավերնային
Ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն հայտնեց Տավերնային դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար Հայաստան ժամանելու կապակցությամբ եւ հիշեց, որ վերջինս դիտարկել է նաեւ 2018 թվականի դեկտեմբերի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները: Ազգային ժողովի նախագահը հավելեց, որ այս ընտրությունները միտված են հանգուցալուծելու նախորդ տարվա նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը հետեւած լարված ներքաղաքական իրավիճակը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Իտալիայի Սենատի փոխխոսնակը հույս հայտնեց, որ քաղաքացիները կկատարեն իրենց ընտրությունը, ինչի արդյունքում երկրում կայունության նոր փուլ կսկսվի:
Կողմերը քննարկեցին Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց վերադարձի կարեւորությանը եւ այդ հարցում միջազգային գործընկերների մասնակցությանը, Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ իրականացված ոտնձգությանը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո խաղաղ բանակցությունների վերսկսմանը վերաբերող հարցեր: Իտալական կողմը Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման աշխատանքներում ներգրավվելու պատրաստակամություն հայտնեց:
Հանդիպման ավարտին երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվեց հայ-իտալական բարեկամական հարաբերությունների բարձր մակարդակը:
Արարատ Միրզոյանը հանդիպեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության դիտորդական առաքելության անդամների հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության կողմից Հայաստան ժամանած դիտորդական առաքելության անդամների հետ՝ պատվիրակության ղեկավար, սենատոր Ֆիլիպ Կուրարի գլխավորությամբ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին նախընտրական քարոզարշավի ընթացքին, Հայաստանո...
Արարատ Միրզոյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավարի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար Յոհան Մարֆիի եւ ղեկավարի տեղակալ Ստեֆան Կրաուսի հետ: Արարատ Միրզոյանն ընդգծեց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ մեծաքանակ դիտորդական առաքելության ներկայությունը Հայաստանում եւ կարեւորեց պետության հավատարմությունն ազատ,...
7-րդ գումարման ԱԺ մշտական հանձնաժողովների աշխատանքների ամփոփում. Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողով
Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի գործունեության ոլորտներն են` միջազգային հարաբերություններ, Միավորված ազգերի կազմակերպության,  Եվրոպայի խորհրդի, Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության, ինչպես նաեւ միջազգային այլ կազմակերպությունների հետ կապեր, միջխորհրդարանա...
Արարատ Միրզոյանը հանդիպեց դիտորդական առաքելությամբ մեր երկրում գտնվող ԱՊՀ ՄԽՎ պատվիրակությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպեց արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկման համար Հայաստանում գտնվող ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակությանը: Ողջունելով գործընկերներին՝ Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ հայկական կողմը մեծ կարեւորություն է տալիս դիտորդական առաքելության ներկ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ընդունեց ՀԱՊԿ ԽՎ դիտորդական առաքելության անդամներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ընդունեց ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդական առաքելության անդամներին: Ողջունելով գործընկերներին՝ Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորեց կազմակերպության կողմից Հայաստանում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու պատրաստակամությունը եւ հավաստիացրեց, որ ընտրու...
ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները հանդիպեցին ԱՊՀ ՄԽՎ-ի դիտորդական պատվիրակության հետ
Հունիսի 19-ին ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանն ու Ալեքսեյ Սանդիկովը, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Հարություն Բաբայանը հանդիպեցին հունիսի 20-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին դիտո...
ՀԱՊԿ ԽՎ դիտորդների հետ հանդիպեցին ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները
Հունիսի 20-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ մեր երկիր են ժամանել դիտորդական առաքելություն իրականացնող բազմաթիվ կազմակերպություններ: Հունիսի 19-ին ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան», «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Իմ քայլը» խմբակցությունների ներկայացուցիչներն Ազգային ժողովում հանդիպեցին ՀԱՊ...

Председатель НС А.Мирзоян принял вице-спикера Сената Италии Паолу Таверну
А.Мирзоян, приветствуя гостью, поблагодарил Паолу Таверну за приезд в Армению с наблюдательной миссией и напомнил, что она также наблюдала за досрочными парламентскими выборами в декабре 2018 г. Спикер НС добавил, что эти выборы направлены на развязку напряженной внутриполитической ситуации, возникшей после трехстороннего заявления от 9 ноября прошлого года.
Вице-спикер Сената Италии, выразив благодарность за прием, выразила надежду, что граждане сделают свой выбор, в результате чего в стране начнется новый этап стабилизации.
Стороны обсудили сложившуюся ситуацию в Нагорном Карабахе, важность возвращения армянских военнопленных и других задержанных и участие международных партнеров в этом вопросе, посягательства Азербайджана на территорию РА, возобновление мирных переговоров под эгидой Минской группы ОБСЕ. Итальянская сторона выразила готовность к участию в работах по сохранению армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе.
В завершение встречи обоюдно с удовлетворением отмечен высокий уровень армяно-итальянских дружественных отношений.
Председатель НС А.Мирзоян встретился с членами наблюдательной миссии, прибывшей в Армению от Международной организации Франкофонии (МОФ) во главе с руководителем делегации сенатором Филиппом Кураром.В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с ходом предвыборной кампании и реформой Избирател...
А.Мирзоян встретился с руководителем наблюдательной миссии ОБСЕ/БДИПЧ
Председатель НС А.Мирзоян встретился с руководителем наблюдательной миссии ОБСЕ/БДИПЧ Йоханом Марфи и заместителем руководителя Стефаном Краусом.А.Мирзоян подчеркнул присутствие в Армении большой наблюдательной миссии ОБСЕ/БДИПЧ, приверженность государства проведению свободных, справедливых, прозрач...
Итоги работы постоянных комиссий НС седьмого созыва. Постоянная комиссия по внешним связям
Сферами деятельности Постоянной комиссии НС по внешним связям являются международные отношения, контакты с ООН, СЕ, ОБСЕ, а также с другими международными структурами; межпарламентские соглашения, парламентские группы дружбы и законы, регулирующие эти сферы.В 2019-2021 гг. проведено 15 заседаний, из...
Председатель НС А.Мирзоян встретился с делегацией Межпарламентской Ассамблеи (МПА) СНГ в Армении для наблюдения за внеочередными парламентскими выборами.Приветствуя коллег, А.Мирзоян отметил, что армянская сторона придает большое значение присутствию наблюдательной миссии в Армении, и подтвердил при...
Председатель НС А.Мирзоян принял членов наблюдательной миссии ПА ОДКБ
Председатель НС А.Мирзоян принял членов наблюдательной миссии Парламентской Ассамблеи (ПА) ОДКБ.Приветствуя коллег, спикер парламента подчеркнул готовность организации провести наблюдательную миссию в Армении и заверил, что выборы будут свободными и прозрачными, соответствующими не только законодате...
Представители фракций НС встретились с наблюдательной делегацией МПА СНГ
19 июня секретарь фракции «Процветающая Армения» А.Абовян, депутаты фракции «Мой шаг» В.Варданян и А.Сандыков, депутат фракции «Просвещенная Армения» А.Бабаян встретились с находящейся в РА для наблюдения за внеочередными парламентскими выборами 20 июня делегацией МПА СНГ во главе с председателем По...
В преддверии досрочных парламентских выборов 20 июня в РА прибыл ряд международных наблюдательных организаций.19 июня представители фракций НС «Просвещенная Армения», «Процветающая Армения» и «Мой шаг» встретились в Национальном Собрании с членами наблюдательной миссии ПА ОДКБ во главе с заместителе...