ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 19-ի նիստում Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը ներկայացրեց հանձնաժողովի 2020 թվականի գործունեության մասին տարեկան հաղորդումը: Հաշվի առնելով հաղորդման ծավալուն լինելու հանգամանքը՝ նա հակիրճ անդրադարձավ այն հիմնական թեզերին, որոնք հասարակության կողմից առավել շատ են քննարկվում եւ մտահոգության առիթ դառնում: Խոսելով մեդիայի ոլորտում տեղեկատվության ազատության վիճակի մասին՝ զեկուցողը նշեց, որ 2018-ից իշխանության հռչակած ժողովրդավարության սկզբունքները՝ մամուլի ազատության ապահովում, լրատվամիջոցների գործունեությանը չմիջամտելու ստանձնած պարտավորություններ, հիմնականում պահպանվել են: Ըստ զեկուցողի՝ հաշվետու տարվա ընթացքում հանձնաժողովը լուրջ բողոքներ չի ստացել:
Փաստելով, որ ոլորտի վրա բացասական ազդեցության գործոնները բազմաթիվ են՝ Տիգրան Հակոբյանն ընդգծեց որոշ լրատվամիջոցների վրա տարբեր հիմնադիրների, փայատերերի, քաղաքական ուժերի, անհատների ազդեցությունն ու միջամտությունը: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ օրենսդրական բավականին ծավալուն աշխատանքներ պետք է իրականացվեն այդ առումով:
Տիգրան Հակոբյանը նշեց, որ հաշվետու տարում հանձնաժողովի գործունեությանը կամ որոշումների ընդունմանը որեւէ միջամտություն, ուղղորդում կամ ուղղորդման փորձեր չեն եղել:
Նա տեղեկացրեց, որ 2019 եւ 2020 թվականներին զանգվածային լրատվամիջոցները հանձնաժողովի որոշումների դեմ ներկայացրել են 11 դատական հայց:
Զեկուցողը, կարեւորելով «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքի ընդունումը, նշեց, որ կիրարկելիության ընթացքում ի հայտ են եկել մի շարք խնդիրներ, եւ առկա է օրենսդրական որոշակի փոփոխության անհրաժեշտություն:
Տիգրան Հակոբյանը պատասխանեց նաեւ հանձնաժողովականների հարցերին, որոնք վերաբերում էին խոսքի ազատության՝ որոշ լրատվամիջոցների չարաշահումներին, խոսքի ազատության անհրաժեշտ սահմանափակմանը միտված քայլերին, ուղիղ եթերը կանոնակարգելուն:
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 19-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկեց ԱԺ  «Իմ քայլը» խմբակցության  պատգամավորներ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, Վիկտոր Ենգիբարյանի եւ Լիլիթ Ստեփանյանի հեղինակած ««Պատմության եւ մշակույթի անշարժ...
Հարգանքի տուրք Պոնտոսի հույների ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
Հայոց ցեղասպանությունից մի քանի տարի անց Օսմանյան կայսրությունը Պոնտոսում հույների նկատմամբ իրականացրեց ցեղասպանություն: Ըստ տարբեր աղբյուրների` 1916-ից սկսվում է հույների զանգվածային բնաջնջումը: 1919 թ. մայիսի 19-ին Մուստաֆա Քեմալը` հանրապետական Թուրքիայի ապագա առաջին նախագահը, երբ ուղեւորվում է Պո...
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 19-ի հերթական նիստում ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մխիթար Հայրապետյանն առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացրեց ««Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օր...
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 19-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց պատգամավորներ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, Սերգեյ Մովսիսյանի, Վիկտոր Ենգիբարյանի եւ Հովհաննես Հովհաննիսյանի հեղինակած ««Հուղարկավորությունների կա...
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Սիմոնյանն ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 19-ի նիստում առաջին ընթերցումով քննարկման ներկայացրեց «ՀՀ ջրային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախ...
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 19-ին գումարած նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց «Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Պատգամավորներ Լիլիթ Ստեփանյանի, Հերի...
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 19-ին քննարկեց պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանի, Արտակ Մանուկյանի հեղինակած ««ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նա...
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 19-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց ««Սահմանամերձ համայնքների սոցիալական աջակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Գնումների մասին» օրենքում լրացում կատարել...
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 12:00-ին կայանալիք նիստի ուղիղ հեռարձակումը:...
Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի` 14:00-ին նախատեսված նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ժամը 11:00-ին նախատեսված նիստի ուղիղ հեռարձակումը:     ...

At May 19 sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, the Chairman of the RA Commission on TV and Radio Tigran Hakobyan presented the annual report on the activity for 2020. Taking into account the circumstance of being an extensive report, he has briefly referred to the main thesis which are mostly discussed by the society and which become a cause for concern. Speaking about freedom of information in the sphere of media, the rapporteur noted that the principles of democracy – ensure freedom of media, assumed obligations not to interfere in the activity of media declared by the Government from 2018 were mainly preserved. According to the rapporteur, the Commission did not receive serious complaints during the financial year.
Documenting that there are numerous factors which have a negative impact on the sphere, Tigran Hakobyan has underlined the influence and the intervention of different founders, shareholders, political forces and individuals on the media. According to the Commission Chairman, they should implement legislative and quite extensive work in that respect.
Tigran Hakobyan stated that there were no any interference and guidance or trials of guidance in the acceptance of decisions or in the activity of the Commission in the financial year.
He informed that the massive media filed 11 lawsuits against the decisions of the Commission in 2019-2020.
The rapporteur, highlighting the adoption of the law on Audiovisual Media, has noted that a number of problems have occurred during the applicability, and there is a necessity of certain legislative amendment.
Tigran Hakobyan answered the questions of the Committee members which referred to freedom of media – abuses of some media, steps aimed at the necessary restriction of freedom of speech and the regulation of live streaming.
On May 19, the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport in the first reading debated the draft law on Making Amendment and Addendum to the Law on Preservation and Use of Immovable Monuments of History and Culture and Historical Environment with the enclosed ...
Tribute to Remembrance of Pontian Greek Genocide Victims
After several years from the Armenian Genocide the Ottoman Empire perpetrated genocide against the Pontian Greeks. According to different sources, from 1916 the Greeks’ mass annihilation has begun. On 19 May 1919, the future first President of Republican Turkey Mustafa Kemal, set out to Pontus, the ...
Initiative Aimed at Replenishing of Teachers’ Vacancies
At May 19 regular sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, the deputy of the RA NA My Step Faction Mkhitar Hayrapetyan in the first reading debated the draft law on Making Addenda to the RA Law on General Education. It is proposed to set that...
At May 19 sitting, the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment in the second reading debated the legislative package on Making Amendments and Addenda to the Law on Organization of Funerals and Operation of Cemeteries and Crematoriums and o...
At May 19 sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment, the RA Deputy Minister of Environment Tigran Simonyan in the first reading presented for debate the draft law on Amending the RA Water Code.The Deputy Minister has noted ...
At the sitting convened on May 19, the Standing Committee on Territorial Administration, Local-Self Government, Agriculture and Environment debated the draft law on Amending the RA Land Code in the first reading. According to the initiative, authored by the deputies Lilit Stepanyan, Heriknaz Tigrany...
On May 19, the RA NA Standing Committee on Defense and Security debated the draft law on Amending the Law on Compensation of the Damages Caused to the Servicemen’s Life or Health During the RA Defense authored by the deputies Gevorg Papoyan and Artak Manukyan. Gevorg Papoyan informed that the numbe...
At May 19 sitting, the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment in the first reading debated the legislative package on Making Addendum to the Law on Social Support of Border Communities and on Making Addendum to the Law on Purchases aut...