Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 19-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց պատգամավորներ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, Սերգեյ Մովսիսյանի, Վիկտոր Ենգիբարյանի եւ Հովհաննես Հովհաննիսյանի հեղինակած ««Հուղարկավորությունների կազմակերպման եւ գերեզմանատների ու դիակիզարանների շահագործման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեցին նաեւ Կառավարության հեղինակած ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը:
Նախաձեռնություններն արժանացան հանձնաժողովի հավանությանը:
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 19-ի նիստում Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը ներկայացրեց հանձնաժողովի 2020 թվականի գործունեության մասին տարեկան հաղորդումը: Հաշվի առնելով հաղորդման ծավալո...
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 19-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկեց ԱԺ  «Իմ քայլը» խմբակցության  պատգամավորներ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, Վիկտոր Ենգիբարյանի եւ Լիլիթ Ստեփանյանի հեղինակած ««Պատմության եւ մշակույթի անշարժ...
Հարգանքի տուրք Պոնտոսի հույների ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
Հայոց ցեղասպանությունից մի քանի տարի անց Օսմանյան կայսրությունը Պոնտոսում հույների նկատմամբ իրականացրեց ցեղասպանություն: Ըստ տարբեր աղբյուրների` 1916-ից սկսվում է հույների զանգվածային բնաջնջումը: 1919 թ. մայիսի 19-ին Մուստաֆա Քեմալը` հանրապետական Թուրքիայի ապագա առաջին նախագահը, երբ ուղեւորվում է Պո...
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 19-ի հերթական նիստում ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մխիթար Հայրապետյանն առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացրեց ««Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օր...
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Սիմոնյանն ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 19-ի նիստում առաջին ընթերցումով քննարկման ներկայացրեց «ՀՀ ջրային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախ...
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 19-ին գումարած նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց «Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Պատգամավորներ Լիլիթ Ստեփանյանի, Հերի...
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 19-ին քննարկեց պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանի, Արտակ Մանուկյանի հեղինակած ««ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նա...
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 19-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց ««Սահմանամերձ համայնքների սոցիալական աջակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Գնումների մասին» օրենքում լրացում կատարել...
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 12:00-ին կայանալիք նիստի ուղիղ հեռարձակումը:...
Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի` 14:00-ին նախատեսված նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ժամը 11:00-ին նախատեսված նիստի ուղիղ հեռարձակումը:     ...

At May 19 sitting, the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment in the second reading debated the legislative package on Making Amendments and Addenda to the Law on Organization of Funerals and Operation of Cemeteries and Crematoriums and on Making Amendments and Addenda to the RA Code on Administrative Offences authored by the deputies Nikolay Baghdasaryan, Sergey Movsisyan, Viktor Yengibaryan and Hovhannes Hovhannsiyan.
The draft laws on Amending the RA Law on Local Self-Government and on Making Amendments and Addenda to the RA Code on Administrative Offences authored by the Government were also debated in the second reading.
The initiatives were approved by the Committee.
At May 19 sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, the Chairman of the RA Commission on TV and Radio Tigran Hakobyan presented the annual report on the activity for 2020. Taking into account the circumstance of being an extensive report, he h...
On May 19, the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport in the first reading debated the draft law on Making Amendment and Addendum to the Law on Preservation and Use of Immovable Monuments of History and Culture and Historical Environment with the enclosed ...
Tribute to Remembrance of Pontian Greek Genocide Victims
After several years from the Armenian Genocide the Ottoman Empire perpetrated genocide against the Pontian Greeks. According to different sources, from 1916 the Greeks’ mass annihilation has begun. On 19 May 1919, the future first President of Republican Turkey Mustafa Kemal, set out to Pontus, the ...
Initiative Aimed at Replenishing of Teachers’ Vacancies
At May 19 regular sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, the deputy of the RA NA My Step Faction Mkhitar Hayrapetyan in the first reading debated the draft law on Making Addenda to the RA Law on General Education. It is proposed to set that...
At May 19 sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment, the RA Deputy Minister of Environment Tigran Simonyan in the first reading presented for debate the draft law on Amending the RA Water Code.The Deputy Minister has noted ...
At the sitting convened on May 19, the Standing Committee on Territorial Administration, Local-Self Government, Agriculture and Environment debated the draft law on Amending the RA Land Code in the first reading. According to the initiative, authored by the deputies Lilit Stepanyan, Heriknaz Tigrany...
On May 19, the RA NA Standing Committee on Defense and Security debated the draft law on Amending the Law on Compensation of the Damages Caused to the Servicemen’s Life or Health During the RA Defense authored by the deputies Gevorg Papoyan and Artak Manukyan. Gevorg Papoyan informed that the numbe...
At May 19 sitting, the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment in the first reading debated the legislative package on Making Addendum to the Law on Social Support of Border Communities and on Making Addendum to the Law on Purchases aut...