Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 19-ին գումարած նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց «Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Պատգամավորներ Լիլիթ Ստեփանյանի, Հերիքնազ Տիգրանյանի, Սերգեյ Բագրատյանի եւ Նիկոլայ Բաղդասարյանի հեղինակած նախաձեռնությամբ առաջարկվում է լրացնել օրենսգրքի 102-րդ հոդվածի 1-ին մասի 9-րդ կետը. «Հողամասի նկատմամբ իրավունքները միակողմանի կարգով դադարում են ոչ դատական կարգով, միայն եթե պետությունը կամ համայնքին պատկանող հողամասն օգտագործվում է ոչ նպատակային նշանակությամբ կամ օրենքով եւ այլ իրավական ակտերով չթույլատրված եղանակով: Նշված հիմքերի առկայության դեպքում համայնքի ղեկավարը 15-օրյա ժամկետում կայացնում է որոշում համապատասխան հողամասը համայնքային սեփականություն ճանաչելու վերաբերյալ, որի մասին պատշաճ ծանուցում է պայմանագրի մյուս կողմին»:
Հեղինակներն առաջարկում են գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերը վարձակալության հանձնել  49 տարի ժամկետով` գործող 25-ի փոխարեն:
Հարակից զեկուցող, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշեց, որ չնայած ընդունվել են Կառավարության առաջարկները, սակայն գործադիրն այս պահին եւս նախագծի վերաբերյալ ունի իր առարկությունները:
Նախագծի քվեարկությունը հետաձգվեց այն լրամշակելու նպատակով:
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 19-ի նիստում Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը ներկայացրեց հանձնաժողովի 2020 թվականի գործունեության մասին տարեկան հաղորդումը: Հաշվի առնելով հաղորդման ծավալո...
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 19-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց պատգամավորներ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, Սերգեյ Մովսիսյանի, Վիկտոր Ենգիբարյանի եւ Հովհաննես Հովհաննիսյանի հեղինակած ««Հուղարկավորությունների կա...

At the sitting convened on May 19, the Standing Committee on Territorial Administration, Local-Self Government, Agriculture and Environment debated the draft law on Amending the RA Land Code in the first reading.
According to the initiative, authored by the deputies Lilit Stepanyan, Heriknaz Tigranyan, Sergey Bagratyan and Nikolay Baghdasaryan, it is proposed to supplement Article 102.1.9: “Land rights are unilaterally terminated and not judicially, only if the land belonging to the state or the community is used for a non-purposeful aim or in a manner not permitted by law or other legal acts. In case of the existence of the mentioned bases, the head of the community makes a decision on recognizing the corresponding land plot as a community property within 15 days, on which he properly notifies to the other side of the contract.”
The authors propose to lease agricultural lands for 49 years, instead of the current 25.
The co-rapporteur, the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan has noted that although, the proposals of the Government have been accepted, the executive body also has its objections regarding the draft law at this moment.
The debate of the draft law was postponed aimed at revising it.
At May 19 sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, the Chairman of the RA Commission on TV and Radio Tigran Hakobyan presented the annual report on the activity for 2020. Taking into account the circumstance of being an extensive report, he h...
At May 19 sitting, the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment in the second reading debated the legislative package on Making Amendments and Addenda to the Law on Organization of Funerals and Operation of Cemeteries and Crematoriums and o...