Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 19-ին գումարած նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց «Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Պատգամավորներ Լիլիթ Ստեփանյանի, Հերիքնազ Տիգրանյանի, Սերգեյ Բագրատյանի եւ Նիկոլայ Բաղդասարյանի հեղինակած նախաձեռնությամբ առաջարկվում է լրացնել օրենսգրքի 102-րդ հոդվածի 1-ին մասի 9-րդ կետը. «Հողամասի նկատմամբ իրավունքները միակողմանի կարգով դադարում են ոչ դատական կարգով, միայն եթե պետությունը կամ համայնքին պատկանող հողամասն օգտագործվում է ոչ նպատակային նշանակությամբ կամ օրենքով եւ այլ իրավական ակտերով չթույլատրված եղանակով: Նշված հիմքերի առկայության դեպքում համայնքի ղեկավարը 15-օրյա ժամկետում կայացնում է որոշում համապատասխան հողամասը համայնքային սեփականություն ճանաչելու վերաբերյալ, որի մասին պատշաճ ծանուցում է պայմանագրի մյուս կողմին»:
Հեղինակներն առաջարկում են գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերը վարձակալության հանձնել  49 տարի ժամկետով` գործող 25-ի փոխարեն:
Հարակից զեկուցող, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշեց, որ չնայած ընդունվել են Կառավարության առաջարկները, սակայն գործադիրն այս պահին եւս նախագծի վերաբերյալ ունի իր առարկությունները:

19 мая Постоянная комиссия по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы обсудила в первом чтении законопроект о внесении изменений в Земельный кодекс РА.
По инициативе депутатов Л.Степанян, Э.Тигранян, С.Багратяна и Н.Багдасаряна предлагается дополнить п.9 ч.1 ст.102 Кодекса: «Права на земельный участок прекращаются в одностороннем порядке во внесудебном порядке, только если земля, принадлежащая государству или общине, используется не по назначению или способом, не разрешенным законом или другими правовыми актами. При наличии указанных оснований глава общины в течение 15 дней принимает решение о признании соответствующего земельного участка общинной собственностью, о чем должным образом уведомляет другую сторону договора».
Авторы предлагают земельные участки сельскохозяйственного значения сдавать в аренду на 49 лет вместо нынешних 25.
Содокладчик заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян отметил, что, хотя предложения правительства приняты, у исполнительной власти в настоящее время есть свои возражения против проекта.