Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպեց Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ
Պաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունն ընդլայնված կազմով հանդիպում ունեցավ ռուս գործընկերների հետ՝ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հայկական պատվիրակությանը՝ Պետական դումայի նախագահն ընդգծեց, որ երկու երկրների հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ՝ հիմնված երկխոսության եւ ռազմավարական գործընկերության վրա: Նա հավելեց, որ ռուսական կողմը բարձր է գնահատում եւ կարեւորում է հայ-ռուսական հարաբերությունները՝ վստահություն հայտնելով, որ համավարակի հաղթահարմանը զուգահեռ շփումերը տարբեր մակարդակներում առավել կակտիվանան:
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, շնորհակալություն հայտնելով Մոսկվա պաշտոնական այցի հրավերի համար, իր հերթին երկրորդեց, որ հայ-ռուսական փոխգործակցությունը դինամիկ կերպով զարգանում է:
Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը ռուս գործընկերներին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ առկա իրավիճակը, հիշեցրեց, որ մինչ օրս Ադրբեջանն ամբողջությամբ չի կատարել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց վերադարձին առնչվող դրույթը: Անդրադարձ կատարելով Ադրբեջանի զինուժի՝ ՀՀ տարածք ներխուժելուն՝ ընդգծվեց Հայաստանի Հանրապետության եւ ըստ այդմ՝ ՀԱՊԿ պատասխանատվության տարածքի նկատմամբ որեւէ ոտնձգության անթույլատրելիությունը:
Կողմերը պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին վերոնշյալ հարցերը քննարկել համապատասխան բազմակողմ հարթակներում:
Հանդիպման ընթացքում երկու պատվիրակությունների անդամները մտքեր փոխանակեցին հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգի, երկկողմ եւ բազմակողմ հարթակներում մի շարք ուղղություններով հարաբերությունների ընդլայնման շուրջ:
«Խորհրդարան 1918-1920». Թանգարան-գրադարանների ստեղծման կարեւորության մասին
Առաջին հանրապետության խորհրդարանը, գնահատելով մշակույթի դերն անընդհատ զարգացող ու փոփոխվող աշխարհում, որոշեց Երեւանում հիմնել ազգագրական-մարդաբանական թանգարան-գրադարան: Հատուկ որոշմամբ այդ նպատակի համար առանձնացվեց անշարժ գույք: «1. Հայաստանի Հանրապետութեան մայրաքաղաքում հիմնւում է Ազգագրական-մարդաբ...
Մեկնարկեց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի պաշտոնական այցը Ռուսաստանի Դաշնություն
Ռուսաստանի Դաշնություն պաշտոնական այցի շրջանակում Ազգային ժողովի պատվիրակությունը՝ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորությամբ, հարգանքի տուրք մատուցեց Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին՝ ծաղիկներ խոնարհելով Անհայտ զինվորի գերեզմանին: ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հրավերով Մ...

Delegation Led by Ararat Mirzoyan Meets with Vyacheslav Volodin
The delegation led by the Speaker of the National Assembly Ararat Mirzoyan being on an official visit in the Russian Federation had an expanded meeting with their Russian colleagues led by the Speaker of the State Duma of the Federal Assembly Vyacheslav Volodin.
Welcoming the Armenian Delegation, the Speaker of the State Duma has underlined that the relations between the two countries continue developing based on the dialogue and strategic partnership. He has added the Russian side highly assesses the Armenian-Russian relations, expressing confidence that the contacts in parallel with overcoming the pandemic will more activate at different levels.
Thanking the Speaker of the State Duma for the invitation of the official visit to Moscow, the President of the National Assembly Ararat Mirzoyan in his turn has emphasized that the Armenian-Russian cooperation dynamically develops.
The Speaker of the Parliament of Armenia presented to his Russian colleagues the situation existing around the Nagorno Karabakh, reminded them that until now Azerbaijan had not completely implemented the provision regarding the return of the prisoners of war and other detainees stipulated by November 9 tripartite statement. Touching upon the intrusion of the armed forces of Azerbaijan to the RA territory, the inadmissibility of any encroachment in the territory of the Republic of Armenia, and hence, in the territory of the CSTO responsibility was underlined.
The sides reached an agreement to discuss the abovementioned issues on the relevant multi-lateral platforms.
During the meeting the members of the two delegations exchanged ideas over the agenda of the Armenian-Russian relations, the expansion of the relations in a number of directions on bilateral and multilateral platforms.
Parliament 1918-1920: About Importance of Creating Museum-Libraries
The parliament of the First Republic, evaluating the role of the culture in the constantly developing and changing world, made a decision to found an Ethnographic-Anthropological Museum-Library. By a special decision a real estate was separated for that purpose.“1. An Ethnographic-Anthropological Mu...
Official Visit of Speaker of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan to Russian Federation Begins
Within the framework of the official visit to the Russian Federation the delegation of the National Assembly led by the NA Speaker Ararat Mirzoyan, paid tribute to the memory of the Great Patriotic War victims, laying flowers at the tomb of the Unknown Soldier.At the invitation of the RA FA State Du...