Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպեց Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ
Պաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունն ընդլայնված կազմով հանդիպում ունեցավ ռուս գործընկերների հետ՝ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հայկական պատվիրակությանը՝ Պետական դումայի նախագահն ընդգծեց, որ երկու երկրների հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ՝ հիմնված երկխոսության եւ ռազմավարական գործընկերության վրա: Նա հավելեց, որ ռուսական կողմը բարձր է գնահատում եւ կարեւորում է հայ-ռուսական հարաբերությունները՝ վստահություն հայտնելով, որ համավարակի հաղթահարմանը զուգահեռ շփումերը տարբեր մակարդակներում առավել կակտիվանան:
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, շնորհակալություն հայտնելով Մոսկվա պաշտոնական այցի հրավերի համար, իր հերթին երկրորդեց, որ հայ-ռուսական փոխգործակցությունը դինամիկ կերպով զարգանում է:
Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը ռուս գործընկերներին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ առկա իրավիճակը, հիշեցրեց, որ մինչ օրս Ադրբեջանն ամբողջությամբ չի կատարել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց վերադարձին առնչվող դրույթը: Անդրադարձ կատարելով Ադրբեջանի զինուժի՝ ՀՀ տարածք ներխուժելուն՝ ընդգծվեց Հայաստանի Հանրապետության եւ ըստ այդմ՝ ՀԱՊԿ պատասխանատվության տարածքի նկատմամբ որեւէ ոտնձգության անթույլատրելիությունը:
Կողմերը պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին վերոնշյալ հարցերը քննարկել համապատասխան բազմակողմ հարթակներում:
Հանդիպման ընթացքում երկու պատվիրակությունների անդամները մտքեր փոխանակեցին հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգի, երկկողմ եւ բազմակողմ հարթակներում մի շարք ուղղություններով հարաբերությունների ընդլայնման շուրջ:
«Խորհրդարան 1918-1920». Թանգարան-գրադարանների ստեղծման կարեւորության մասին
Առաջին հանրապետության խորհրդարանը, գնահատելով մշակույթի դերն անընդհատ զարգացող ու փոփոխվող աշխարհում, որոշեց Երեւանում հիմնել ազգագրական-մարդաբանական թանգարան-գրադարան: Հատուկ որոշմամբ այդ նպատակի համար առանձնացվեց անշարժ գույք: «1. Հայաստանի Հանրապետութեան մայրաքաղաքում հիմնւում է Ազգագրական-մարդաբ...
Մեկնարկեց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի պաշտոնական այցը Ռուսաստանի Դաշնություն
Ռուսաստանի Դաշնություն պաշտոնական այցի շրջանակում Ազգային ժողովի պատվիրակությունը՝ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորությամբ, հարգանքի տուրք մատուցեց Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին՝ ծաղիկներ խոնարհելով Անհայտ զինվորի գերեզմանին: ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հրավերով Մ...

Делегация во главе с А.Мирзояном встретилась с В.Володиным
Делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном, находящаяся с официальным визитом в Российской Федерации, провела расширенную встречу с российскими коллегами во главе со спикером Государственной Думы ФС В.Володиным.
Приветствуя армянскую делегацию, спикер Госдумы подчеркнул, что отношения между двумя странами продолжают развиваться на основе диалога и стратегического партнерства. Он добавил, что российская сторона высоко ценит и придает важность армяно-российским отношениям, выразив уверенность, что наряду с преодолением пандемии контакты будут более активными на различных уровнях.
Председатель НС А.Мирзоян, поблагодарив за приглашение посетить Москву с официальным визитом, в свою очередь подтвердил, что армяно-российское сотрудничество динамично развивается.
Спикер парламента Армении представил российским коллегам текущую ситуацию вокруг Нагорного Карабаха, напомнил, что до сих пор Азербайджан не полностью выполнил положение о возвращении военнопленных и других удерживаемых лиц, предусмотренное трехсторонним заявлением от 9 ноября. Обратившись к проникновению вооруженных сил Азербайджана на территорию РА, подчеркнута недопустимость любого посягательства на территорию Республики Армения и, соответственно, зону ответственности ОДКБ.
Стороны договорились обсудить указанные вопросы на соответствующих многосторонних платформах.
В ходе встречи члены обеих делегаций обменялись мнениями по повестке армяно-российских отношений,  расширению отношений по ряду направлений на двусторонней и многосторонней площадках.
17.05.2021
«Парламент 1918-1920». О важности создания музеев-библиотек
Парламент Первой Республики, осознавая роль культуры в постоянно развивающемся и меняющемся мире, решил основать в Ереване Этнографо-антропологический музей-библиотеку. Специальным постановлением для этого выделена недвижимость.«1. В столице РА создается Этнографо-антропологический музей-библиотека....
Официальный визит Председателя НС А.Мирзояна в РФ
В рамках официального визита в Российскую Федерацию делегация НС во главе с Председателем НС А.Мирзояном почтила память павших в Великой Отечественной войне, возложив цветы к могиле Неизвестного солдата.В составе официальной делегации, посетившей Москву по приглашению Председателя Государственной Ду...