ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարությունը
Խորհրդարանը մայիսի 14-ի արտահերթ նիստում միաձայն՝ 86 կողմ ձայնով ընդունեց «Սահմանամերձ գոտիներում, մասնավորապես Սյունիքում եւ Գեղարքունիքում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակի, առկա խնդիրների եւ դրանց լուծման ուղիների, սահմանների պաշտպանության եւ անվտանգության ապահովմանն ուղղված հարցերի վերաբերյալ» ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարությունը, որում ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն արձանագրում է, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ին Սյունիքի մարզի Սեւ լճի տարածքի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը «սահմանների ճշգրտման» եւ որոշակի աշխատանքներ Սյունիքի սահմանային հատվածներից մեկում կատարելու պատրվակով ներթափանցել է Հայաստանի Հանրապետության տարածք՝ խորանալով մի քանի կիլոմետր դեպի Վերիշեն բնակավայր: Ադրբեջանական զինուժի մի քանի հարյուր ներկայացուցիչներ այս պահին շարունակում են գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում՝ Սյունիքի եւ Գեղարքունիքի մարզերի որոշ հատվածներում:
Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի՝ սույն թվականի մայիսի 13-ին տեղի ունեցած նիստում արձանագրվել է, որ արդեն երկրորդ օրն է՝ Սյունիքի մարզի Սեւ լճի շուրջ եւ մերձակա տարածքներում ճգնաժամային իրավիճակ է:
Ադրբեջանական զինուժի այս գործողություններն անընդունելի են Հայաստանի Հանրապետության համար, դա ակնհայտ ոտնձգություն է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ, եւ Հայաստանի Հանրապետությունը որեւիցե դեպքում չի հանդուրժի ստեղծված իրավիճակը:
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի վարած հակահայկական ռազմատենչ քաղաքականությունը, Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից վերջին շրջանում Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության նկատմամբ բացահայտ նկրտումները, այդ թվում՝ ուժի կիրառման սպառնալիքներ պարունակող բազմաթիվ հայտարարությունները, ինչպես նաեւ տասնամյակներ շարունակ պետական մակարդակով քարոզվող հայատյացությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը խստագույնս դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ոտնձգությունները եւ փաստում, որ Ադրբեջանի կողմից վարվող ագրեսիվ քաղաքականությունը խախտում է ՄԱԿ-ի Կանոնադրությամբ ամրագրված միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, որոնք Հայաստանի Հանրապետությանն իրավունք են վերապահում իրականացնելու միջազգային իրավունքով, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ եւ օրենսդրությամբ նախատեսված համարժեք գործողություններ:
Ազգային ժողովը, որպես Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի բարձրագույն ներկայացուցչական մարմին,
• հայտարարում է՝ ձեռնարկվելու են վճռական կոշտ գործողություններ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան կասեցնելու եւ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդին եւ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը պաշտպանելու նպատակով
• կոչ է անում միջազգային հանրությանը դատապարտել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված սադրիչ գործողությունները, ուժի գործադրման սպառնալիքներն ու դրանց փաստացի գործադրումը, որոնք սպառնում են տարածաշրջանային փխրուն խաղաղությանը եւ անվտանգությանը»:
ՀՀ Ազգային ժողովը պատգամավորների նախաձեռնությամբ ՀՀ  Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն՝ մայիսի 14-ին գումարեց Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ: Խորհրդարանն Արման Աբովյանի ներկայացմամբ քննարկեց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության հեղ...
Մայիսի 14-ին` ժամը 18:00-ին, կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ
Հիմք ընդունելով Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ գումարելու վերաբերյալ Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությունը եւ Ազգային ժողովի խորհրդի 2021 թվականի մայիսի 14-ի ԱԺԽՈ-031-Լ որոշումը, առաջնորդվելով Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածներով` 2021 թ...
ԱԺ խորհուրդը համաձայնություն տվեց մայիսի 14-ին՝ ժամը 18:00-ին, ԱԺ արտահերթ նիստ գումարելուն
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանի նախագահությամբ մայիսի 14-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ խորհրդի արտահերթ նիստ: Խորհուրդը համաձայնություն տվեց մայիսի 14-ին՝ ժամը 18:00-ին, նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ գումարելուն: ...
«Խորհրդարան 1918-1920». Մանրակրկիտ պատրաստություն պառլամենտական ընտրություններին
1919-ի մայիսին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կազմեց պառլամենտական ընտրությունների ժամանակացույցը: «Մայիս 12 - Ընտրողների ցանկի յայտարարման վերջնական ժամանակը մայիսի 12-ն է. (յօդ. 26). Մայիս 22 - Թեկնածուների ցանկը ներկայացնելու վերջնական ժամանակը մայիսի 22-ն է. (յօդ. 38). Մայիս 29 - Ներկայացւաց ...

14 мая парламент на внеочередном заседании единогласно принял 86 голосами Заявление НС «О кризисной ситуации в приграничных зонах, в частности в Сюнике и Гегаркунике, существующих проблемах и путях их решения, вопросах охраны и безопасности границ»:
«Национальное Собрание РА констатирует, что 12 мая 2021 г. в направлении Сев-лич a (Черного озера) Сюникской области азербайджанские вооруженные силы проникли на территорию Республики Армения под предлогом «уточнения границ» и проведения определенных работ на одном из пограничных участков Сюника, углубившись на несколько километров к населенному пункту Веришен. Сотни представителей азербайджанских вооруженных сил в настоящий момент продолжают находиться на территории Республики Армения – на некоторых участках Сюникской и Гегаркуникской областей.
13 мая на заседании Совета безопасности РА зафиксировано, что уже второй день вокруг озера Сев-лич Сюникской области и на прилегающих территориях кризисная ситуация.
Действия азербайджанских вооруженных сил неприемлемы для Республики Армения, это явное посягательство на суверенную территорию Республики Армения, и Республика Армения ни в коем случае не потерпит сложившейся ситуации.
Учитывая проводимую Азербайджаном воинственную антиармянскую политику, недавние явные домогательства азербайджанского руководства к территориальной целостности Республики Армения, включая многочисленные заявления с угрозой применения силы, а также десятилетиями пропагандируемую на государственном уровне армянофобию, Национальное Собрание решительно осуждает посягательства на территориальную целостность Республики Армения и констатирует, что проводимая Азербайджаном агрессивная политика нарушает закрепленные в Уставе ООН основные принципы международного права, которые оставляют за Республикой Армения право предпринять адекватные действия, предусмотренные международным правом, Конституцией и законодательством РА.
Национальное Собрание, как высший представительский орган народа Республики Армения,
- заявляет: будут предприняты решительные жесткие действия с целью пресечения военной агрессии Азербайджана и защиты народа Республики Армения и суверенной территории Республики Армения.
- призывает международное сообщество осудить провокационные действия Азербайджана против территориальной целостности Республики Армения, угрозы применения силы и их фактического применения, которые угрожают хрупкому региональному миру и безопасности».
14 мая НС созвало внеочередное заседание по инициативе депутатов в соответствии со ст.100 Конституции и ст.41 Конституционного закона «Регламент Национального Собрания».Парламент обсудил представленный А.Абовяном проект заявления фракции «Процветающая Армения» «О кризисной ситуации в приграничных зо...
Внеочередное заседание НС состоится 14 мая, в 18:00
На основании инициативы депутатов НС о созыве внеочередного заседания парламента и решения Совета НС от 14 мая 2021 г. РСНС-031-Л, руководствуясь ст.100 Конституции и ст.41 Конституционного  закона «Регламент Национального Собрания», 14 мая 2021 г.,  в 18:00, по решению Председателя НС соз...
Совет НС дал согласие на созыв внеочередного заседания НС 14 мая, в 18:00
14 мая состоялось внеочередное заседание Совета НС под председательством вице-спикера НС РА А.Симоняна.Совет дал согласие на созыв внеочередного заседания НС 14 мая, в 18:00, по повестке дня инициатора. ...
«Парламент 1918-1920». Тщательная подготовка к парламентским выборам
В мае 1919 г. Центральная избирательная комиссия (ЦИК) составила календарь к выборам в Парламент Армении:«12 мая – крайний срок для объявлений избирательных списков (Ст.26).22 мая – крайний  срок  для заявлений кандидатских списков (Ст.38)....