Ոռոգման ջրի ու հողի սեփականության իրավունքի հարցերը Ջրաշեն համայնքում
Պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը խորհրդարանում օրեր առաջ հանդիպել էր Ջրաշեն համայնքի եզդիների հետ, լսել նրանց խնդիրները: Դրանց տեղում ծանոթանալու նպատակով պատգամավորը մայիսի 12-ին այցելեց Ջրաշեն համայնք:
Առաջին ու ամենահրատապ հարցը, որ ներկայացվեց պատգամավորին, տնամերձ հողակտորները սեփականացնելու հարցն էր: 1960-ականներին Ջրաշենի եզդիական համայնքի բնակիչներին աշխատանքի դիմաց անհատույց տրամադրվել են շուրջ 2000  քմ տնամերձ հողակտորներ, որոնք գրանցվել են ծխամատյանում: Համայնքի ներկայացուցիչները սահմանված կարգով դիմել են քաղաքապետարան սեփականության իրավունքը գրանցելու համար, որտեղից տեղեկացրել են, որ սահմանված կարգով 300 քմ տրամադրվում է անհատույց, իսկ 1700-ը բնակիչները կարող են գնել:
Եզդիական համայնքի շահերը պաշտպանող իրավաբան Սամվել Գաբրիելյանի կարծիքով` սահմանված կարգով քաղաքացին իրավունք ունի իր հասանելիք 2000 քմ հողակտորը սեփականաշնորհելու: Ըստ նրա` ոտնահարվել են քաղաքացու իրավունքները: Եզդիական համայնքը պահանջում է օրենքի շրջանակում եւ սահմանված կարգով իրենց պատկանող ու անհատույց տրամադրված հողերը սեփականաշնորհելու իրավունք:
Հաջորդ խնդիրը ոռոգման ջրի բացակայությունն է: Ջրատար խողովակներն անմխիթար վիճակում են: Շուրջ 70 տնտեսություն չի կարողանում ոռոգել հողատարածքները:
Ռուստամ Բաքոյանը պատրաստակամություն հայտնեց հարցերը պատկան մարմինների ներկայացուցիչների հետ քննարկելու եւ հետամուտ լինելու դրանց լուծմանը:
Պաշտոնական այցով Լիտվայի Հանրապետությունում գտնվող Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսի հետ: Կողմերը շարունակել են նախորդ ամիս Երեւանում սկսած երկխոսությունը երկկողմ հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղ...
ԱԺ-ի հյուրերն էին հայ-հունական պետական քոլեջի ուսանողներն ու դասախոսները
Մայիսի 13-ին ճանաչողական այցով խորհրդարանում էին Երեւանի զբոսաշրջության, սպասարկման ու սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջի ուսանողներն ու դասախոսները: Նրանց հետ հանդիպեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան»  խմբակցության քարտուղար Գեւորգ Գորգիսյանը: Նա ուսանողներին պատմեց` ինչպես է որոշել դառ...

Issues of Irrigation Water and Land Property in Jrashen Community
A few days ago the deputy Rustam Bakoyan met with the Yazidis of Jrashen community and listened to their problems. On May 12, the MP visited Jrashen community to get acquainted with them on the spot.
The first and the most urgent issue that that was presented the by the MP was the item of privatizing the land plots. In the 1960s about 20002 m land plots were allotted free for the work of the Yazidi community residents, which were written in the registration book. The representatives of the community applied to the Municipality by the established order for registering the right to property, and from there they were informed that 3002 m were given for free by the established order, and the residents can buy 17002 m.
In the opinion of the lawyer defending the interests of the Yazidi community Samvel Gabirelyan, the citizen has the right to privatize the 20002 m land plots belonging to them. According to him, the citizen’s rights have been violated. The Yazidi community demands the right to privatize the land plots given for free and belonging to the m in the framework of law and by the established order.
The next problem is the absence of the irrigation water. The water pipes are in deplorable condition. About 70 economy entities cannot irrigate the land plots.
Rustam Bakoyan expressed readiness to discuss the issues with the representatives of the relevant bodies and be consistent with their solution.
The Delegation led by the Speaker of the National Assembly Ararat Mirzoyan on an official visit to the Republic of Lithuania met with the Minister of Foreign Affairs of Lithuania Gabrielius Landsbergis.The sides continued the dialogue on bilateral relations, the Nagorno Karabakh problem, the reforms...
Students and Lecturers of Armenian-Greek College are NA Guests
On May 13, the students and the lecturers of Yerevan State Armenian-Greek College of Tourism, Service and Food Industry were in the parliament on a cognitive visit. The Secretary of the NA Bright Armenia Faction Gevorg Gorgisyan met with them. He told the students how he decided to become a scientis...