«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 140-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն՝ վարչապետն ընտրվում է անվանական քվեարկությամբ, պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:
Քվեարկության արդյունքում խորհրդարանը 76 ձեռնպահ, 1 կողմ եւ 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ Նիկոլ Փաշինյանին չընտրեց վարչապետի պաշտոնում:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրեց, որ Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի 3-րդ մասի եւ «ՀՀ ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 140-րդ հոդվածի 9-րդ մասի համաձայն՝ Ազգային ժողովն իրավունքի ուժով արձակվում է, որին հետեւելու է նոր խորհրդարանական ընտրությունների նշանակումը: ԱԺ նախագահն ընդգծեց, որ մինչ նոր գումարման խորհրդարանի առաջին նիստն այս գումարման խորհրդարանը շարունակելու է գործել իր լիազորությունների շրջանակում:

Согласно ч.5 ст.140 «Регламента НС» премьер-министр избирается поименным голосованием, большинством голосов от общего числа депутатов.
В результате голосования парламент не избрал Н.Пашиняна премьер-министром при 76 воздержавшихся, 1 – «за» и 1 – «против».
Председатель НС А.Мирзоян сообщил, что, в соответствии с ч.3 ст.149 Конституции и ч.9 ст.140 «Регламента НС», Национальное Собрание распускается в силу права, после чего назначаются новые парламентские выборы. Спикер подчеркнул, что до первого заседания новосозванного парламента НС нынешнего созыва продолжит действовать в рамках своих полномочий.