30 տարի առաջ՝  1991 թվականի մայիսի 6-ին, «Կոլցո» օպերացիայի դավադիր գործողությունների արդյունքում Նոյեմբերյանի շրջանի ոստիկանությունը Ոսկեպարի մատույցներում ադրբեջանական զինված ուժերի (ՕՄՕՆ) կողմից ենթարկվեց ռազմական հարձակման եւ շրջափակման: Արդյունքում սպանվեցին 11 հայորդիներ, մյուսները՝ գերեվարվեցին եւ տեղափոխվեցին ադրբեջանական բանտեր, որտեղ խոշտանգումների ենթարկվելուց հետո սպանվեցին եւս երեք ոստիկաններ:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները խստորեն դատապարտում են կատարվածը եւ իրենց երախտիքը հայտնում զոհված ոստիկանների հարազատներին ու ողջ մնացած եւ հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործը շարունակած հայորդիներին՝ ցանկանալով նրանց առողջություն եւ տոկունություն:

30 years ago, on 6 May 1991, because of Koltso (Ring) operation conspiratorial actions, the police of Noyemberyan region was attacked by the Azerbaijani armed forces (OMON) and blockaded in the outskirts of Voskepar. As a result, 11 Armenian sons were killed, the others were captivated and taken to the Azerbaijani prisons, where after torturing three more policemen were killed.
The factions of the National Assembly of the Republic of Armenia strictly condemn what happened and express its gratitude to the close relatives of the deceased policemen and the Armenian sons who had survived and continued the sacred deed for the defence of the Motherland, wishing them health and steadfastness.