ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 7-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության հեղինակած ««ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը տեղեկացրեց, որ մայիսի 6-ին խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց օրենսդրական փաթեթը:
Նշվեց, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում գրավոր առաջարկներ չեն ներկայացվել:
Հիմնական եւ հարակից զեկուցողներ Համազասպ Դանիելյանը եւ Վահագն Հովակիմյանը ներկայացրին պարզաբանումներ նախագծի ուժի մեջ մտնելու գործընթացի վերաբերյալ:
Նախագծով նախատեսված ամենավերջին կարգավորումն ուժի մեջ կմտնի 2023 թվականի հունվարի 1-ից եւ վերաբերում է կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին նախընտրական քարոզարշավի ֆինանսավորման նկատմամբ վերահսկողությունը փոխանցելու գործառույթի առումով: Հրապարակվելուց 30 օր անց ուժի մեջ կմտնեն դրույթներ, որոնցով կկանոնակարգվի աշնանը նախատեսվող ՏԻՄ ընտրությունների գործընթացը:  Համապետական ընտրությունների կազակերպմանը վերաբերող  կարգավորումներն ուժի մեջ կմտնեն 2022 թվականի հունվարի 1-ից:
Վլադիմիր Վարդանյանը շնորհակալություն հայտնեց հեղինակին եւ աշխատանքային խմբին հսկայածավալ աշխատանք կատարելու համար:

7 мая на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсужден во втором чтении предложенный фракцией «Мой шаг» пакет проектов о внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс РА и смежные законы.
Председатель комиссии В.Варданян сообщил, что 6 мая законодательный пакет принят парламентом в первом чтении.
Отмечено, что в период с первого по второе чтение письменных предложений не поступало.
Докладчики А.Даниелян и В.Овакимян разъяснили процесс вступления проекта в силу.
По законопроекту урегулирование, касающееся функции передачи надзора над финансированием предвыборной кампании Комиссии по предупреждению коррупции, вступит в силу с 1 января 2023 г. Через 30 дней после опубликования вступят в силу положения, которыми будет регламентирован процесс назначенных на осень выборов органов местного самоуправления. Регламентация организации общегосударственных выборов вступит в силу с 1 января 2022 г.