Արարատ Միրզոյանն ընդունեց Քերոլայն Քոքսին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 27-ին ընդունեց Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն խորհրդարանի Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին, որը Հայաստանում էր գտնվում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողություններին մասնակցելու համար:
Ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ իր համար անձնապես մեծ պատիվ է հյուրընկալել հայ ժողովրդի լավագույն բարեկամներից մեկին Ազգային ժողովում:
ԱԺ նախագահը եւ բարոնուհի Քոքսը քննարկեցին Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը, Արցախում հումանիտար իրավիճակի բարելավմանը, Ադրբեջանի կողմից ապօրինաբար պահվող ռազմագերիների եւ այլ անձանց հայրենիք վերադարձին վերաբերող հարցեր: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց համատեղելու ջանքերը միջազգային գործընկերների հետ աշխատանքներում:
Հանդիպման ավարտին Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն հայտնեց Քերոլայն Քոքսին` շուրջ 30 տարի հայերի կողքին լինելու եւ այս տարիների ընթացքում անշահախնդրորեն արդարացի պայքար մղելու համար:
Հունիսի 20-ին կկայանան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, իսկ մինչ այդ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն` մայիսի 3-ին Ազգային ժողովի հատուկ նիստում կքննարկվի վարչապետի ընտրության հարցը: Խորհրդարանում երկրորդ անգամ վարչապետ չընտրելուց հետո Ազգային ժողովն իրավունքի ուժով կ...
«Լոռու զարգացման կենտրոնի» սաները՝ Ազգային ժողովում
Ապրիլի 27-ին «Լոռու  զարգացման կենտրոն» հասարակական կազմակերպության սաները հյուրընկալվեցին Ազգային ժողովում: ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը եւ պատգամավոր Հրանտ Այվազյանը նրանց ուղեկցեցին եւ ծանոթացրին օրենսդիր մարմնի աշխատանքներին: Էդմոն Մարուքյանը, կարեւորելով ...
Քննարկվեցին Կառավարության առաջիկա քայլերը պետական պարտքի նվազեցման ուղղությամբ
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 27-ի նիստում քննարկվեց 2020 թվականի պետական բյուջեի ինն ամիսների կատարման ընթացքի վերաբերյալ տեղեկանքը: Հարցուպատասխանի ձեւաչափում հանձնաժողովի նախագահ Արկադի Խաչատրյանը փորձեց ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյան...
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչմանը նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու համար Հայաստանում գտնվող բարոնուհի Քերոլայն Քոքսն ապրիլի 27-ին հանդիպեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի եւ ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի անդամների հետ:«Ես միշտ ասել եմ` ես բուժքույր եմ, հասարակագետ՝ միտո...
Հանձնաժողովի նիստում անդրադարձ կատարվեց փոխարժեքի տատանումներին
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 27-ի նիստում ԿԲ նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանն անդրադարձավ փոխարժեքի տատանումներին վերաբերող հարցադրմանը: «ԿԲ-ն փոխարժեքը չի կանխատեսում: Մեր նպատակադրումը գնաճն է: Եթե ուզում ենք գնաճի սպասումները խարսխել, որը երկրում կայունութ...
Հաշվեքննիչ պալատը 16 պետական կառույցում արդեն իրականացրել է հաշվեքննություն
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվեց 2020 թվականի պետական բյուջեի ինն ամիսների կատարման ընթացքի վերաբերյալ տեղեկանքը: Հաշվեքննիչ պալատի եզրակացությունը քննարկվող հարցի վերաբերյալ ներկայացրեց Հաշվեքննիչ պալատի անդամ Կարեն Առուստամյանը: Նշվեց, որ պետական բյո...
Խորհրդարանը հյուրընկալեց բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, խմբի անդամներ Էդմոն Մարուքյանը, Սոս Ավետիսյանը եւ պատգամավոր Մարիա Կարապետյանն ապրիլի 27-ին հանդիպեցին Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի գլխավո...
Պետական եկամուտների կոմիտեն աջակցության ծրագրերի շրջանակում շուրջ 9 մլրդ դրամ է բաշխել տնտեսվարողներին
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանն ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 27-ի նիստում անդրադարձավ 2020 թվականի պետական բյուջեի ինն ամիսների կատարման ընթացքի վերաբերյալ տեղեկանքին: Նա նշեց, որ համավարակի բացասական ազդեցությամբ պայմանավորված՝ նշված...
Կառավարությունը մինչեւ մայիսի 1-ը խորհրդարան կներկայացնի 2020 թ. բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 27-ի նիստում ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանը քննարկման ներկայացրեց 2020 թվականի պետական բյուջեի ինն ամիսների կատարման ընթացքի վերաբերյալ տեղեկանքը: Նախարարի պաշտոնակատարը տեղեկացրեց, որ Կառավարությ...
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակումը
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ժամը 10:00-ին նախատեսված  նիստի ուղիղ հեռարձակումը:   ...

А.Мирзоян принял Кэролайн Кокс
27 апреля Председатель НС А.Мирзоян принял члена Палаты лордов Парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии баронессу Кэролайн Кокс, прибывшую в Армению для участия в церемонии памяти жертв Геноцида армян.
Приветствуя гостью, А.Мирзоян отметил, что лично для него большая честь принимать в Национальном Собрании одного из наилучших друзей армянского народа.
Председатель НС и баронесса Кокс обсудили вопросы, связанные с международным признанием Геноцида армян, улучшением гуманитарной ситуации в Арцахе, возвращением незаконно удерживаемых Азербайджаном военнопленных и других лиц. Достигнута договоренность о координации усилий в работе с международными партнерами.
В завершение встречи А.Мирзоян поблагодарил Кэролайн Кокс за солидарность с армянами около 30 лет и бескорыстную справедливую борьбу в эти годы.
20 июня состоятся внеочередные парламентские выборы, а до этого, согласно Конституционному закону «Регламент Национального Собрания», вопрос избрания премьер-министра будет обсуждаться 3 мая на специальном внеочередном заседании НС. При неизбрании парламентом премьер-министра во второй раз, НС будет...
Питомцы «Центра развития Лори» в НС
27 апреля в НС принимали питомцев общественной организации «Центр развития Лори». Их сопровождали и ознакомили с работой законодательного органа руководитель фракции НС «Просвещенная Армения» Э.Марукян и депутат Г.Айвазян.Э.Марукян, подчеркнув роль парламента в нашей стране, отметил, что Армения – п...
Обсуждены дальнейшие шаги правительства по сокращению госдолга
27 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсуждалась справка об исполнении государственного бюджета за девять месяцев 2020 года.В формате вопросов и ответов председатель комиссии А.Хачатрян попытался выяснить у и.о.министра финансов А.Джанджугазяна о ...
Всегда говорила, что я медсестра, сознательно – социолог, к своему удивлению – баронесса. В Палате лордов  хочу использовать свою роль и сделать так, чтобы мой голос был услышан людьми, чьи голоса не слышны. Голос армян также недостаточно слышен в британском правительстве.Прежде всего, благодар...
Колебания обменного курса рассмотрены на заседании комиссии
27 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам заместитель председателя ЦБ РА Н.Ерицян затронул вопрос о колебаниях обменного курса валюты.«ЦБ не прогнозирует обменный курс. Мы нацелены на инфляцию. Если хотим закрепить инфляционные ожидания, что является о...
Аудиторская палата провела проверки в 16 государственных структурах
На заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсуждалась справка о ходе исполнения государственного бюджета за девять месяцев 2020 года. Заключение Аудиторской палаты по обсуждаемому вопросу представил член структуры К.Арустамян.Отмечено, что аудиты  об исполн...
27 апреля руководитель группы дружбы НС Армения – Великобритания Л.Макунц, члены группы Э.Марукян, С.Аветисян и депутат М.Карапетян встретились с делегацией во главе с членом Палаты лордов Парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии баронессой Кэролайн Кокс.Приветствуя гос...
27 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам председатель Комитета государственных доходов (КГД) Э.Ованнисян представил справку о ходе исполнения госбюджета за девять месяцев 2020 года. Он отметил, что из-за негативного воздействия пандемии в течение пери...
Правительство до 1 мая представит в парламент годовой отчет об исполнении бюджета на 2020 г.
27 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам и.о. министра финансов РА А.Джанджугазян представил к обсуждению справку о ходе исполнения Государственного бюджета на 2020 г. за девять месяцев.А.Джанджугазян сообщил, что в соответствии с законом правительств...