Ապրիլի 19-20-ը տեղի ունեցավ Եվրանեսթ ԽՎ-ի լիագումար նստաշրջանը, որի շրջանակում հանձնաժողովներում ներկայացվեցին զեկույցներ, ընդունվեցին բանաձեւեր:
Լիագումար նստաշրջանում ելույթով հանդես եկավ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը` անդրադառնալով ՀՀ եւ Եվրամիության միջեւ համագործակցության հեռանկարներին, մասնավորապես Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում: ԱԺ նախագահն անդրադարձավ նաեւ նախորդ տարվա սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմին, ինչպես նաեւ վերջինիս կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության դրույթները կոպտորեն խախտելուն:
Վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցեցին կառույցում հայկական պատվիրակության ղեկավար Վիկտոր Ենգիբարյանը, պատվիրակության անդամներ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Հերիքնազ Տիգրանյանը, պատգամավորներ Միքայել Զոլյանը, Սարգիս Խանդանյանը, Նարեկ Մկրտչյանը, Մարիա Կարապետյանն ու Տարոն Սիմոնյանը:
Պատվիրակության անդամներն իրենց ելույթներում բարձրաձայնեցին պատերազմի հետեւանքով գերութան մեջ գտնվողների անհապաղ վերադարձի, ինչպես նաեւ Հայաստանի հասցեին ադրբեջանական կողմից պարբերաբար հնչող ատելության խոսքի եւ սպառնալիքների մասին:
Սոցիալական հանձնաժողովի զեկույցի վրա հիմնված բանաձեւը Եվրամիութան եւ Արեւելյան գործընկերության երկրներում կյանքի որակի բարելավման, մասնավորապես` արդյունավետ առողջապահական եւ կայուն կենսաթոշակային համակարգերի ստեղծման մասին է:
Քաղաքական հանձնաժողովի զեկույցի վրա հիմնված բանաձեւը վերաբերում է Եվրամիության եւ Արեւելյան գործընկերութան երկրներում ժողովրդավարական գործընթացների ամրապնդմանը, կուսակցությունների, քաղհասարակության դերակատարությանը, արդար ընտրական միջավայրի ձեւավորմանը եւ ազատ ու բազմակարծիք մամուլին:
Եվրամիության եւ Արեւելյան գործընկերութան երկրներում կրթության եւ տնտեսության սիներգիային է վերաբերում տնտեսական հանձնաժողովի զեկույցի վրա հիմնված բանաձեւը:
Լիագումար նստաշրջանում ընդունվեց նաեւ Էներգետիկ հանձնաժողովի զեկույցի վրա հիմնված բանաձեւը, որն առնչվում է էներգետիկ արդյունավետությանը, դիվերսիֆիկացմանը, անկախությանը, եվրոպական էներգետիկ մարտավարության ամրապնդմանն ու Արեւելյան գործընկերության երկրներում էներգետիկ անվտանգության սպառնալիքների հակազդեցությանը:
Ապրիլի 19-21-ը տեղի ունեցավ Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանի Ազգային ժողովի կարողությունների հզորացում` ՀԸԳՀ վերահսկողության եւ իրականացման հետագա աջակցության նպատակով» Թվինինգ ծրագրի առաջին բաղադրիչը: «Ինստիտուցիոնալ կառույցների, համակարգերի եւ գործիքների ուժեղացում` Հայաստանի Հան...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Էնֆիաջյանն ապրիլի 22-ին հանդիպեց Հայաստանում Բելառուսի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկի հետ: Ըստ Վահե Էնֆիաջյանի՝ վերջին տարիներին երկկողմ փոխգործակցությանը նպաստող արդյունավետ աշխատանքներ են իրականացվել...

On April 19-20, the Euronest PA Plenary Session was held, in the framework of which reports were presented and resolutions were adopted in the committees.
Touching upon the perspectives of cooperation between the RA and the European Union, particularly, in the framework of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, the Speaker of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan delivered a speech in the Plenary Session. The NA President also referred to the war unleashed by Azerbaijan on September 27 of the previous year, as well as grossly violating the provisions of the tripartite statement signed on 9 November 2020 by the latter.
The Head of the Armenian Delegation to Euronest PA Viktor Yengibaryan, the members of the delegation - the Chair of the NA Standing Committee European Integration Arman Yeghoyan, the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs Heriknaz Tigranyan, the deputies Mikayel Zolyan, Sargis Khandanyan, Narek Mkrtchyan, Maria Karapetyan and Taron Simonyan took part in the works of the Assembly.
In their speeches the members of the delegation voiced about the urgent return of the detained captives as a consequence of war, as well as the regularly sounding speech of hatred and threats from the Azerbaijani side towards Armenia.
The resolution based on the report by the Committee on Social Affairs, Employment, Education, Culture and Civil Society is about the improvement of the quality of life in the European Union and the Eastern Partnership countries, particularly the creation of the effective health and stable pension systems.
The resolution based on the report of the Committee on Political Affairs, Human Rights and Democracy relates to the strengthening of democratic processes in the European Union and Eastern Partnership countries, the role of parties, civil society, the formation of fair electoral environment and free and pluralistic press.
The resolution based on the report of the Committee on Economic Integration, Legal Approximation and Convergence with EU Policies refers to the education and synergy of economy in the European Union and Eastern Partnership countries.
In the Plenary Session the resolution based on the report of the Committee on Energy Security, which relates to the energy efficiency, diversification, independence, the strengthening of energy tactics and the counteraction of the energy security threats in the Eastern Partnership countries was also adopted.
On April 19-21, the first component of Twinning Program Strengthening the Capacity of the National Assembly of Armenia: To Further Support CEPA Oversight and Implementation was held. The seminar with heading “Strengthening of Institutional Structures, Systems and Tools for Effective Work of the Nati...
On April 22, the RA NA Vice President, the Chairman of the Armenian-Belarusian Inter-Parliamentary Committee...