Ապրիլի 13-ին խորհրդարանը հերթական նիստում քննարկեց ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամի նշանակման հարցը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը «Իմ քայլը» խմբակցության անունից ներկայացրեց Լեւոն Բունիաթյանին: Վերջինս մասնագիտությամբ ճարտարագետ է, աշխատել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր», «Բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ներում: 2019-ից  մինչ այսօր «Էներջի գրուպ» ՍՊԸ-ի տեխնիկական տնօրենն է: Թեկնածուն ներկայացրեց իր աշխատանքային ուղին՝ նշելով, որ ընտրվելու դեպքում  լինելու է անշահախնդիր եւ մասնագիտական փորձն ու կարողությունները ծառայեցնելու է երկրի առաջընթացին:
Թեկնածուի ելույթը մի խումբ պատգամավորների չգոհացրեց: Նրանք կասկած հայտնեցին առ այն, որ Բունիաթյանն ի զորու է լինելու սպասարկել հանրային շահը՝ տարիներ շարունակ աշխատած լինելով  վերոնշյալ կազմակերպություններում: «Պատրա՞ստ եք սպասարկելու հանրային շահը՝ ընտրվելով այս պաշտոնում»,-հետաքրքրվեց Սերգեյ Բագրատյանը: Թեկնածուն հավաստիացրեց, որ պատրաստ է աշխատել այնպես, որ էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացում տեղի չունենա: «Երկու ձեռքով կողմ եմ, որ գազի, ջրի, էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացում տեղի չունենա, քանի որ դա հետագայում ազդում է նաեւ երկրի տնտեսության, ինչպես նաեւ սպառողների վրա»,-պարզաբանեց թեկնածուն:
Արտակ Մանուկյանը հետաքրքրվեց ոլորտի  խնդիրներով: Լեւոն Բունիաթյանը կարեւորեց հանձնաժողովի  գործունեության թափանցիկության  ապահովումը, քաղաքացիների դիմում-բողոքներին առավել օպերատիվ արձագանքելը եւ այլն: Թագուհի Թովմասյանը թեկնածուին առաջարկեց ԱԺ ամբիոնից հստակ հայտարարել, որ շահերի բախման խնդիր  չի ունենալու ընտրվելու պարագայում, քանի որ նա աշխատել է ՀԷՑ-ում: «Հանձնաժողովը հանրային  ընկալման մեջ  դիտարկվում է որպես բոլոր խոշոր կազմակերպությունների շահերը սպասարկող մարմին: Գրեթե չկան դեպքեր, որ  ՀԾԿՀ ուղարկվի  սակագնի բարձրացման  վերաբերյալ որեւէ դիմում եւ այն մերժվի»,-ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ  ի դեմս Լեւոն Բունիաթյանի՝ չի տեսնում այն  թեկնածուին, որը կարող է լինել հանրության ներկայացուցիչն այդ հանձնաժողովում:  Լեւոն Բունիաթյանը պարզաբանեց, որ ընտրվելու դեպքում չի աշխատելու ի նպաստ ՀԷՑ-ի, ընդհակառակը՝ պատրաստվում է  աշխատել անշախախնդիր, քանի որ 2016 թվականից չի  աշխատում այնտեղ: Ընտրվելու դեպքում էլ գործելու է ոլորտը կարգավորող օրենքին համապատասխան: Գազի սակագնի բարձրանալու  վերաբերյալ թեկնածուն տեղեկություններ չուներ, քանի որ դա նրա ոլորտը չէ:  Իսկ ինչ վերաբերում է էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման վերաբերյալ հարցին, ապա սրա վերաբերյալ  եւս թեկնածուն տեղեկություններ չուներ: Նա խոստացավ ընտրվելուց հետո ուսումնասիրել փաստաթղթերը: Պատասխանը չգոհացրեց պատգամավորին. «Եթե Դուք գնալու եք եւ անելու եք այն, ինչ հանձնաժողովը, ապա դժվար թե պատգամավորներից շատերն իրենց  վստահությունը հայտնեն Ձեզ»:
Պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանը, Ծովինար Վարդանյանը, Սոֆիա Հովսեփյանը, Արման Բաբաջանյանը նույնպես  անբավարար համարեցին թեկնածուի ներկայացրած աշխատանքի տեսլականն ու աշխատաոճը:
Ավելին՝ Արման Բաբաջանյանը թեկնածուին հորդորեց հանել իր թեկնածությունը: «Չեմ հավատում, որ Դուք այնքան կամք ունեք, որ կարողանաք այդ կազմակերպությունների շահերը ստորադասել հանրային շահին, մեր երկրի իրական շահերին»,-եզրափակեց  խոսքը նա:

On April 13, the parliament debated the issue on appointing a member of the RA Public Services Regulatory Commission in the regular sitting.
The Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan presented Levon Buniatyan on behalf of My Step Faction. He is an engineer by profession and has worked in Electric Networks of Armenia and High Voltage Electric Networks CJSCs. He is the Technical Director of Energy Group LLC from 2019 until today. The candidate presented his working experience, noting that in case of being elected he will be unselfish and his professional experience and skills will serve the progress of the country.
The candidate’s speech did not satisfy a group of deputies. They suspected that Buniatyan would be able to serve the public interest, having worked in the above-mentioned organizations for many years. “Are you ready to serve the public interest, being elected in this position,” Sergey Bagratyan was interested in. The candidate has assured that he is ready to work in such way that there will be no increase in electricity tariffs. “I am in favor of not increasing gas, water and electricity tariffs with both hands, because it will also have an impact on the economy of the country as well as on the consumers,” the candidate clarified.
Artak Manukyan was interested in the problems of the field. Levon Buniatyan highlighted the importance of ensuring the transparency of the commission’s activity, more operative response to citizens’ written complaints etc. Taguhi Tovmasyan suggested the candidate to clearly announce from the NA tribune that there would be no conflict of interests in case of being elected, because he worked in the Electric Networks of Armenia CJSC. “The Commission is viewed by the public as a body that serves the interests of all major organizations. There are almost no cases when an application referred to a tariff increase is sent to the PSRC and it is rejected,” the deputy said, adding that in the face of Levon Buniatyan, he does not see that candidate who can be the public representative in that Commission. Levon Buniatyan clarified that in case of being elected he will not work in favor of Electric Networks of Armenia, on the contrary he is ready to unselfishly work, because he did not work there from 2016. In case of being elected, he will act corresponding to the regulatory law of the field. The candidate has no information about the increase of gas tariffs, as it is not his sphere. As for the issue related to the increase of electricity tariffs, the candidate had also no information about that. He promised to study the documents after being elected. The response did not satisfy the deputy: “If you are going to do what the Commission is doing then it is unlikely that many of the deputies will express their confidence to you”.
The deputies Vladimir Vardanyan, Tsovinar Vardanyan, Sofia Hovsepyan and Arman Babajanyan also considered the vision and work style of the candidate’s work insufficient.
Moreover, Arman Babjanyan urged the candidate to remove his candidacy. “I do not believe that you have so much will to lower the interests of organizations to the public interest, to the real interest of the country,” he concluded his speech.