Ապրիլի 13-ին խորհրդարանը հերթական նիստում քննարկեց ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամի նշանակման հարցը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը «Իմ քայլը» խմբակցության անունից ներկայացրեց Լեւոն Բունիաթյանին: Վերջինս մասնագիտությամբ ճարտարագետ է, աշխատել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր», «Բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ներում: 2019-ից  մինչ այսօր «Էներջի գրուպ» ՍՊԸ-ի տեխնիկական տնօրենն է: Թեկնածուն ներկայացրեց իր աշխատանքային ուղին՝ նշելով, որ ընտրվելու դեպքում  լինելու է անշահախնդիր եւ մասնագիտական փորձն ու կարողությունները ծառայեցնելու է երկրի առաջընթացին:
Թեկնածուի ելույթը մի խումբ պատգամավորների չգոհացրեց: Նրանք կասկած հայտնեցին առ այն, որ Բունիաթյանն ի զորու է լինելու սպասարկել հանրային շահը՝ տարիներ շարունակ աշխատած լինելով  վերոնշյալ կազմակերպություններում: «Պատրա՞ստ եք սպասարկելու հանրային շահը՝ ընտրվելով այս պաշտոնում»,-հետաքրքրվեց Սերգեյ Բագրատյանը: Թեկնածուն հավաստիացրեց, որ պատրաստ է աշխատել այնպես, որ էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացում տեղի չունենա: «Երկու ձեռքով կողմ եմ, որ գազի, ջրի, էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացում տեղի չունենա, քանի որ դա հետագայում ազդում է նաեւ երկրի տնտեսության, ինչպես նաեւ սպառողների վրա»,-պարզաբանեց թեկնածուն:
Արտակ Մանուկյանը հետաքրքրվեց ոլորտի  խնդիրներով: Լեւոն Բունիաթյանը կարեւորեց հանձնաժողովի  գործունեության թափանցիկության  ապահովումը, քաղաքացիների դիմում-բողոքներին առավել օպերատիվ արձագանքելը եւ այլն: Թագուհի Թովմասյանը թեկնածուին առաջարկեց ԱԺ ամբիոնից հստակ հայտարարել, որ շահերի բախման խնդիր  չի ունենալու ընտրվելու պարագայում, քանի որ նա աշխատել է ՀԷՑ-ում: «Հանձնաժողովը հանրային  ընկալման մեջ  դիտարկվում է որպես բոլոր խոշոր կազմակերպությունների շահերը սպասարկող մարմին: Գրեթե չկան դեպքեր, որ  ՀԾԿՀ ուղարկվի  սակագնի բարձրացման  վերաբերյալ որեւէ դիմում եւ այն մերժվի»,-ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ  ի դեմս Լեւոն Բունիաթյանի՝ չի տեսնում այն  թեկնածուին, որը կարող է լինել հանրության ներկայացուցիչն այդ հանձնաժողովում:  Լեւոն Բունիաթյանը պարզաբանեց, որ ընտրվելու դեպքում չի աշխատելու ի նպաստ ՀԷՑ-ի, ընդհակառակը՝ պատրաստվում է  աշխատել անշախախնդիր, քանի որ 2016 թվականից չի  աշխատում այնտեղ: Ընտրվելու դեպքում էլ գործելու է ոլորտը կարգավորող օրենքին համապատասխան: Գազի սակագնի բարձրանալու  վերաբերյալ թեկնածուն տեղեկություններ չուներ, քանի որ դա նրա ոլորտը չէ:  Իսկ ինչ վերաբերում է էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման վերաբերյալ հարցին, ապա սրա վերաբերյալ  եւս թեկնածուն տեղեկություններ չուներ: Նա խոստացավ ընտրվելուց հետո ուսումնասիրել փաստաթղթերը: Պատասխանը չգոհացրեց պատգամավորին. «Եթե Դուք գնալու եք եւ անելու եք այն, ինչ հանձնաժողովը, ապա դժվար թե պատգամավորներից շատերն իրենց  վստահությունը հայտնեն Ձեզ»:
Պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանը, Ծովինար Վարդանյանը, Սոֆիա Հովսեփյանը, Արման Բաբաջանյանը նույնպես  անբավարար համարեցին թեկնածուի ներկայացրած աշխատանքի տեսլականն ու աշխատաոճը:
Ավելին՝ Արման Բաբաջանյանը թեկնածուին հորդորեց հանել իր թեկնածությունը: «Չեմ հավատում, որ Դուք այնքան կամք ունեք, որ կարողանաք այդ կազմակերպությունների շահերը ստորադասել հանրային շահին, մեր երկրի իրական շահերին»,-եզրափակեց  խոսքը նա:

13 апреля парламент обсудил вопрос о назначении члена Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА.
Председатель Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян представил от фракции «Мой шаг» Л.Буниатяна. Кандидат по специальности инженер, работал в ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСA), «Высоковольтные электрические сети». С 2019 г. по настоящее время является техническим директором ООО «Энерджи групп». Он представил свой трудовой путь, отметив, что в случае избрания будет объективен, а его профессиональный опыт и навыки послужат прогрессу страны.
Выступление кандидата не удовлетворило группу депутатов. Они сомневались, что Буниатян сможет служить общественным интересам, так как много лет проработал в вышеупомянутых организациях. «Готовы ли вы служить общественным интересам, будучи избранным на эту должность?» - спросил С.Багратян. Кандидат заверил, что готов работать так, чтобы не было повышения тарифов на электроэнергию. «Я обеими руками против повышения тарифов на газ, воду и электроэнергию, поскольку это в дальнейшем повлияет на экономику страны, а также на потребителей», - пояснил кандидат.
А.Манукян поинтересовался проблемами сферы. Л.Буниатян отметил обеспечение прозрачности деятельности комиссии, более оперативное реагирование на жалобы граждан и т.д. Депутат Т.Товмасян предложила кандидату четко заявить с трибуны НС, что у него не будет проблемы столкновения интересов в случае избрания, поскольку он работал в ЭСA. «Комиссия рассматривается общественностью как орган, служащий интересам всех крупных организаций. Почти нет случаев, когда заявка на повышение тарифа направляется в КРОУ и там отклоняется», - сказала депутат, добавив, что не видит в лице Л.Буниатяна кандидата, который мог бы быть представителем общественности в этой комиссии. Л.Буниатян пояснил, что с 2016 г. не работает в ЭСA и в случае избрания будет бескорыстно служить интересам общества, действовать в соответствии с регулирующим сферу законом. Кандидат не имел информации о повышении тарифа на газ, так как это вне его сферы. Что касается вопроса повышения тарифов на электроэнергию, то никаких сведений у кандидата также не было. Он пообещал изучить документы после избрания. Депутата ответ не удовлетворил: «Если вы собираетесь говорить и делать то же, что и комиссия, маловероятно, что многие депутаты выразят вам свое доверие».
Депутаты А.Бабаджанян, В.Варданян, Ц.Варданян, С.Овсепян также сочли неудовлетворительными видение и стиль работы кандидата.
Более того, А.Бабаджанян призвал кандидата снять свою кандидатуру. «Не верю, что у вас есть решимость   подчинять интересы этих организаций общественным интересам, реальным интересам нашей страны», - заключил он.