ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 12-ի նիստում հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը բարձրացրեց ֆինանսական շուկայի կայունության եւ փոխարժեքի տատանման օրինաչափության հարցը:
Պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը նշեց, որ ԿԲ նախագահի հետ հանդիպել են, իրավիճակը ԿԲ վերահսկողության ներքո է: «Միջազգային պահուստների մակարդակը բավարար է, եթե հարկ լինի միջամտություն կատարելու: Մնացածը կախված է մեսիջներից, որ տալիս ենք, եւ սպասումներից, որ ձեւավորում ենք»,-ասաց Թունյանը:
«23 օր շարունակ այդ կորը վերեւ էր գնում: Ուզում ենք հասկանալ դրա օրինաչափությունը: Ես սպասում էի, որ միջամտությունն ավելի արագ կլիներ»,-ասաց Միքայել Մելքումյանը: Նրա խոսքով՝ մի քանի օրվա թռիչք առաջացնող միտումները պետք է պատասխանատու կառույցների կողմից նախօրոք կանխատեսվեն, քանի որ ժողովուրդը տուժում է փոխարժեքի տատանումներից:

12 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам  региональной и евразийской интеграции председатель комиссии М.Мелкумян поднял вопрос о стабильности финансового рынка и закономерности колебаний курса валюты.
Депутат Б.Тунян отметил, что состоялась встреча с председателем ЦБ, ситуация под контролем. «Уровень международных резервов достаточен, если потребуется вмешательство. Остальное зависит от посылаемых нами месседжей и формируемых ожиданий», - пояснил Б.Тунян.
«Эта кривая росла в течение 23 дней. Мы хотим понять ее закономерность. Я ожидал более экстренного вмешательства», - заметил М.Мелкумян. По его словам, тенденции, вызывающие скачки в несколько дней, должны быть заранее спрогнозированы ответственными структурами, так как народ страдает от колебаний курса валюты.