1920-ի հունվարի 2-ին լրտեսության մեջ մեղադրվող ավստրիացի սպան դիմեց Պառլամենտի Դատաստանական հանձնաժողովին՝ խնդրելով ներում շնորհել իրեն:
«Տեղեկանալով, որ պատերազմական Ատենի կողմից, որպէս լրտես, 15 տարւայ տաժանակիր աշխատանքի դատապարտւած աւստրիական սպայ՝ Մօրօկուտին դիմել է Պարլամենտին, խնդրելով ներումն շնորհել իրան եւ որ, նախագահութիւնդ յանձնած է նրա խնդրագիրը Դատաստանական յանձնաժողովին ի քննութիւն, պարտք եմ յայտնել, որ Անգլիական Զօր. Հետախուզիչ Բաժանմունքը ձեռք է բերել մի դոկումենտ որով անյերքելի կերպով հաստատւում է Մօրօկուտիի լրտես Աւստրօ-գերման ագենտ լինելը:
Տեղեկացնելով Ձեզ այդ մասին, խնդրում եմ յանձնարարել Դատաստանական յանձնաժողովին այդ գործի մասին իր եզրակացութիւնը տալուց առաջ քննէ այդ դոկումենտը, որի պատճէնը շուտով կ’ուղարկւի Ձեզ»:

2 января 1920 г. австрийский офицер, обвиненный в шпионаже, обратился в Судебную комиссию Парламента с прошением о помиловании.
«Осведомившись, что австрийский офицер Морокути, приговоренный к 15 годам каторжных работ за шпионаж, обратился в Парламент с прошением о помиловании, переданном в президиум для рассмотрения в Судебной комиссии, считаю долгом сообщить, что Английский военно-разведывательный отдел располагает документом, неопровержимо подтверждающим, что Морокути является австро-германским агентом-шпионом.
Информируя Вас об этом, прошу поручить Судебной комиссии, прежде чем давать свое заключение по делу, изучить этот документ, копия которого вскоре будет отправлена Вам».