1920-ի հունվարի 2-ին լրտեսության մեջ մեղադրվող ավստրիացի սպան դիմեց Պառլամենտի Դատաստանական հանձնաժողովին՝ խնդրելով ներում շնորհել իրեն:
«Տեղեկանալով, որ պատերազմական Ատենի կողմից, որպէս լրտես, 15 տարւայ տաժանակիր աշխատանքի դատապարտւած աւստրիական սպայ՝ Մօրօկուտին դիմել է Պարլամենտին, խնդրելով ներումն շնորհել իրան եւ որ, նախագահութիւնդ յանձնած է նրա խնդրագիրը Դատաստանական յանձնաժողովին ի քննութիւն, պարտք եմ յայտնել, որ Անգլիական Զօր. Հետախուզիչ Բաժանմունքը ձեռք է բերել մի դոկումենտ որով անյերքելի կերպով հաստատւում է Մօրօկուտիի լրտես Աւստրօ-գերման ագենտ լինելը:
Տեղեկացնելով Ձեզ այդ մասին, խնդրում եմ յանձնարարել Դատաստանական յանձնաժողովին այդ գործի մասին իր եզրակացութիւնը տալուց առաջ քննէ այդ դոկումենտը, որի պատճէնը շուտով կ’ուղարկւի Ձեզ»:

On 2 January 1920, the Austrian being charged with espionage applied to the Judicial Committee of Parliament, requesting to pardon him.
“Being informed that after the war, as a spy, sentenced to torturous work for 15 years the Austrian officer Morokoti made a request to the Parliament, asking to pardon him, and the presidency handed over his petition to the Judicial Committee for examination, I am obliged to inform you that the English Investigation Division obtained a document, which undoubtedly approves the fact of Morokuti being Austrian-German agent.
Informing you about this, I ask you to assign the Judicial Committee to examine that document before giving conclusion about that case, and its copy will be soon sent to you.”