Դրական եզրակացություն` «ՀՀ կենտրոնական բանկի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծին
Ապրիլի 6-ին Արկադի Խաչատրյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանի ներկայացմամբ հանձնաժողովում քննարկվեց «ՀՀ կենտրոնական բանկի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծով սահմանվում են ռեեստրի ստեղծման իրավական հիմքերը, նպատակը եւ ռեեստրում ներառվող տեղեկությունները:
Բանկային հաշիվների կենտրոնացված ռեեստրը ներառում է բացված եւ փակված բանկային հաշիվների, ինչպես նաեւ տրամադրված, օգտագործումը դադարեցրած բանկային պահատուփերի վերաբերյալ տեղեկություններ, մասնավորապես բանկի հաճախորդի բանկային հաշվի համարը, բանկային հաշվի բացման եւ փակման, բանկային պահատուփի տրամադրման եւ օգտագործման դադարեցման ամսաթվերը, հաճախորդի եւ հաճախորդի կողմից լիազորված անձի նույնականացման` պետական իրավասու մարմնի կողմից տրված փաստաթղթի տվյալները, ինչպես նաեւ բանկի վերաբերյալ տեղեկությունները:
Նշվեց, որ նախագծի ընդունման եւ ռեեստրի ստեղծման արդյունքում կբարձրանա իրավասու մարմինների՝ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունների ստացման արդյունավետությունը, այդ թվում՝ նվազեցնելով բանկերին կատարվող հարցումների քանակը եւ ապահովելով բանկային գաղտնիք կազմող այլ տեղեկությունների ստացման նպատակով բանկերին կատարվող հարցումների թիրախայնությունը:
Հարակից զեկուցողը ԱԺ պատգամավոր Եղիշե Սողոմոնյանն էր, որը հորդորեց գործընկերներին կողմ քվեարկել օրինագծին:
Օրինագիծը ստացավ հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Ներկայացվեց Կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը
Դրամի արժեզրկման իրավիճակը կառավարելի է
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը ապրիլի 6-ին նախաձեռնել էր  աշխատանքային քննարկում՝ կորոնավիրուսային համավարակի պայմաններում «Հեռավար կրթության հոգեբանական ազդեցությունը կրտսեր տարիքի դպրոցականների, նրանց ծնողների եւ ուսուցիչների վրա» թեմայով: Քնն...
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 6-ի նիստում հանձնաժողովի նախագահ Արկադի Խաչատրյանը ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանից հետաքրքրվեց աշխատատեղերի նվազման եւ աշխատավարձերի բարձրացման հարցերով: Էդվարդ Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ յուրաքանչյուր ամիս իրենք ուսումնասի...
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ԱԺ պատգամավոր Արտակ Մանուկյանի հարցը ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանին վերաբերում էր 2021-ի առաջին եռամսյակի ներդրումների դինամիկային: Արտակ Մանուկյանը ընդգծեց, որ համավարակով պայմանավորված՝ ամբողջ աշխարհում ներդրումների...
Ապրիլի 6-ին ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցով հանդես եկան ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղա...
Ապրիլի 6-ին ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցով հանդես եկան ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Է...
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 6-ի նիստում Կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցով հանդես եկան ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդ...
Հեռավար կրթության հոգեբանական ազդեցությանը վերաբերող քննարկման ուղիղ հեռարձակումը
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի կազմակերպած «Հեռավար կրթության հոգեբանական ազդեցությունը կրտսեր դպրոցականների, նրանց ծնողների եւ ուսուցիչների վրա» թեմայով քննարկման ուղիղ հեռարձակումը՝ այստեղ: ...
Ապրիլի 6-ին տեղի ունեցավ ԱԺ Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը: ԱԺ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցը ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանին վերաբերում էր դրամի արժեզրկմանը: Պատգամավորը հետաքրքրվեց՝ իրավիճակը կառավարելի՞ է, թե ոչ, ինչպե՞ս է նա ...

Положительное заключение по поправке в закон «О Центральном банке РА»
6 апреля состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством А.Хачатряна.
Обсужден проект о внесении дополнения в закон РА «О Центральном банке РА», представленный заместителем председателя ЦБ РА Н.Ерицяном.
Проект определяет правовые основы создания реестра, цель и содержащуюся в нем информацию.
Централизованный реестр банковских счетов включает информацию об открытых и закрытых банковских счетах, предоставленных банковских депозитных ячейках и другие важные и необходимые сведения.
В частности, отмечено, что в итоге принятия проекта и создания реестра повысится эффективность получения компетентными органами сведений, составляющих банковскую тайну, -   в определенных законодательством РА случаях.
Содокладчик   депутат Е.Согомонян призвал коллег проголосовать в пользу проекта.
6 апреля Постоянная комиссия НС по защите прав человека и общественным вопросам инициировала рабочую дискуссию на тему «Психологическое воздействие дистанционного обучения на школьников младшего возраста, их родителей и учителей» в условиях коронавируса. В дебатах приняли участие представители общес...
6 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам председатель комиссии А.Хачатрян поинтересовался у председателя Комитета государственных доходов (КГД) РА Э.Ованнисяна сокращением рабочих мест и повышением заработной платы.По Э.Ованнисяну, ведомство ежемесячно...
На заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам депутат НС А.Манукян поинтересовался у заместителя министра экономики РА А.Аванесяна о динамике инвестиций в первом квартале 2021 г. Депутат заметил, что из-за пандемии объем инвестиций во всем мире снизился. А.Манукян т...
6 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам министр финансов РА А.Джанджугазян, председатель Комитета государственных доходов (КГД) Э.Ованнисян, заместитель министра экономики РА А.Аванесян доложили о ходе и итогах исполнения программы Правительства на 20...
6 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам министр финансов РА А.Джанджугазян, заместитель министра экономики РА А.Аванесян, председатель Комитета государственных доходов РА Э.Ованнисян доложили о ходе и исполнении программы Правительства на 2020 г.А.Ава...
Представлен доклад о ходе и итогах исполнения программы Правительства на 2020 г.
6 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам министр финансов РА А.Джанджугазян, заместитель министра экономики РА А.Аванесян, председатель Комитета государственных доходов РА Э.Ованнисян представили ход и итоги исполнения программы Правительства на 2020 г...
Ситуация с девальвацией драма управляема
6 апреля состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.Вопрос депутата НС С.Багратяна заместителю председателя ЦБ РА Н.Ерицяну касался девальвации драма. Депутат поинтересовался, управляема или нет ситуация, какие возможные шаги он видит в ближайше...