Դրական եզրակացություն` «ՀՀ կենտրոնական բանկի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծին
Ապրիլի 6-ին Արկադի Խաչատրյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանի ներկայացմամբ հանձնաժողովում քննարկվեց «ՀՀ կենտրոնական բանկի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծով սահմանվում են ռեեստրի ստեղծման իրավական հիմքերը, նպատակը եւ ռեեստրում ներառվող տեղեկությունները:
Բանկային հաշիվների կենտրոնացված ռեեստրը ներառում է բացված եւ փակված բանկային հաշիվների, ինչպես նաեւ տրամադրված, օգտագործումը դադարեցրած բանկային պահատուփերի վերաբերյալ տեղեկություններ, մասնավորապես բանկի հաճախորդի բանկային հաշվի համարը, բանկային հաշվի բացման եւ փակման, բանկային պահատուփի տրամադրման եւ օգտագործման դադարեցման ամսաթվերը, հաճախորդի եւ հաճախորդի կողմից լիազորված անձի նույնականացման` պետական իրավասու մարմնի կողմից տրված փաստաթղթի տվյալները, ինչպես նաեւ բանկի վերաբերյալ տեղեկությունները:
Նշվեց, որ նախագծի ընդունման եւ ռեեստրի ստեղծման արդյունքում կբարձրանա իրավասու մարմինների՝ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունների ստացման արդյունավետությունը, այդ թվում՝ նվազեցնելով բանկերին կատարվող հարցումների քանակը եւ ապահովելով բանկային գաղտնիք կազմող այլ տեղեկությունների ստացման նպատակով բանկերին կատարվող հարցումների թիրախայնությունը:
Հարակից զեկուցողը ԱԺ պատգամավոր Եղիշե Սողոմոնյանն էր, որը հորդորեց գործընկերներին կողմ քվեարկել օրինագծին:
Օրինագիծը ստացավ հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Ներկայացվեց Կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը
Դրամի արժեզրկման իրավիճակը կառավարելի է
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը ապրիլի 6-ին նախաձեռնել էր  աշխատանքային քննարկում՝ կորոնավիրուսային համավարակի պայմաններում «Հեռավար կրթության հոգեբանական ազդեցությունը կրտսեր տարիքի դպրոցականների, նրանց ծնողների եւ ուսուցիչների վրա» թեմայով: Քնն...
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 6-ի նիստում հանձնաժողովի նախագահ Արկադի Խաչատրյանը ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանից հետաքրքրվեց աշխատատեղերի նվազման եւ աշխատավարձերի բարձրացման հարցերով: Էդվարդ Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ յուրաքանչյուր ամիս իրենք ուսումնասի...
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ԱԺ պատգամավոր Արտակ Մանուկյանի հարցը ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանին վերաբերում էր 2021-ի առաջին եռամսյակի ներդրումների դինամիկային: Արտակ Մանուկյանը ընդգծեց, որ համավարակով պայմանավորված՝ ամբողջ աշխարհում ներդրումների...
Ապրիլի 6-ին ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցով հանդես եկան ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղա...
Ապրիլի 6-ին ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցով հանդես եկան ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Է...
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 6-ի նիստում Կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցով հանդես եկան ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդ...
Հեռավար կրթության հոգեբանական ազդեցությանը վերաբերող քննարկման ուղիղ հեռարձակումը
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի կազմակերպած «Հեռավար կրթության հոգեբանական ազդեցությունը կրտսեր դպրոցականների, նրանց ծնողների եւ ուսուցիչների վրա» թեմայով քննարկման ուղիղ հեռարձակումը՝ այստեղ: ...
Ապրիլի 6-ին տեղի ունեցավ ԱԺ Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը: ԱԺ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցը ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանին վերաբերում էր դրամի արժեզրկմանը: Պատգամավորը հետաքրքրվեց՝ իրավիճակը կառավարելի՞ է, թե ոչ, ինչպե՞ս է նա ...

Endorsement to Draft Law on Making Addendum to RA Law on RA Central Bank
On April 16, the regular sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Arkadi Khachatryan was held.
By the presentation of the Deputy Chairman of the RA Central Bank Nerses Yeritsyan, the draft law on Making Addendum to the RA Law on the RA Central Bank was debated.
The legal basis, the aim on register creation and the information included in the registry are defined by the bill.
It was noted that as a result of adoption of the bill and the register creation will increase the efficiency of receiving information, constituting bank secrecy in cases established by the RA legislation of the competent bodies, including the decreasing number of inquiries to banks and ensuring target of inquiries constituting bank secrecy aimed at receiving other information.
The co-rapporteur the NA deputy Yeghishe Soghomonyan urged his colleagues to vote for the bill.
On April 6, the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs initiated a working discussion in conditions of coronavirus pandemic on the theme: The Psychological Impact of Distance Education on Younger Age Schoolchildren, Their Parents and Teachers. The representatives o...
On April 6, at the sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs the Chairman of the Committee Arkadi Khachatryan was interested in the issues on the reduction of jobs and the increase of salaries from the RA SRC Chairman Edvard Hovhannisyan. Edvard Hovhannisytan has...
At the sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, the NA deputy Artak Manukyan’s question to the RA Deputy Minister on Economics Avag Avanesyan referred to the dynamics of the investments of the first quarter for 2021. Artak Manukyan noted that due to the pandemi...
On April 6, the RA Minister of Finance Atom Janjughazyan, the Chairman of the RA State Revenue Committee (SRC) Edvard Hovhannisyan, the RA Deputy Minister of Economy Avag Avanesyan made a report on the Implementation of the Procedure and the Results of the Government Programme for 2020 at the sittin...
On April 6, at the sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs the RA Minister of Finance Atom Janjughazyan, the Deputy Minister of Economy Avag Avaneysna, the Chairman of the RA State Revenue Committee Edvard Hovhannisyan made reports on the procedure and results ...
Report on Implementation of Procedure and Results of Government Programme for 2020 Presented
On April 6, the RA Minister of Finance Atom Janjughazyan, the RA Deputy Minister of Economy Avag Avanesyan, the Chairman of RA State Revenue Committee (SRC) Edvard Hovhannisyan made their reports on the Implementation of the Procedure and the Results of the Government Programme for 2020 at the sitti...
Situation of Dram Depreciation is Under Control
On April 6, the regular sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs was held.The question of the NA deputy Sergey Bagratyan addressed to the RA Deputy Chairman of the Central Bank Nerses Yeritsyan related to the dram depreciation. The deputy was interested in its s...