ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը նախարարից հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք ճիշտ են այն ակնարկները, որ տարածաշրջանում նոր իրավիճակի համատեքստում Հայաստանը վերանայելու է Թուրքիայի հետ հարաբերությունները:
Նախարարը հիշեցրեց, որ արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ Հայաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը հնչեցվում է ՀՀ վարչապետի եւ արտգործնախարարի կողմից. «Հայաստանի անկախացման օրվանից մինչեւ վերջերս Հայաստանը տարբեր նախաձեռնություններով է հանդես եկել Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ: Վերջինը Ցյուրիխյան գործընթացն էր, որն ի չիք եղավ Թուրքիայի կողմից»: Այվազյանը կարեւորեց փոխադարձության սկզբունքը. «Ազնիվ եւ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ մեր նախաձեռնությունը չփոխադարձվեց պաշտոնական Անկարայի կողմից, ավելին՝ անցյալ դարի հայատյացությունը, որի գագաթնակետն էր Հայոց ցեղասպանությունը, ոչ միայն չի դադարեցվել, այլ նաեւ արտահանվել է մեր տարածաշրջան»,-ասաց նախարարը: Այվազյանը շեշտեց, որ բոլորը շատ լավ գիտակցում են, թե ինչ հնարավորություններ եւ հեռանկարներ կարող են ստեղծել խաղաղությունը եւ ի վերջո հաշտեցումը, բայց դրանք լոկ գեղեցիկ բառեր չեն: «Եվ որպեսզի իրապես լինի խաղաղություն մեր տարածաշրջանում, մենք ակնկալում ենք, որ Թուրքիան լուրջ եւ արմատական փոփոխությունների ենթարկի Հայաստանի հանդեպ իր ագրեսիվ քաղաքականությունը եւ վերացնի թշնամական գործողությունները»,-ասաց նա:
Նախարարը վստահեցրեց, որ ԱԳ նախարարությունը տեղյակ չէ որեւէ ձեւաչափի մասին, որով կարող են տեղի ունենալ խորհրդակցություններ, կոնսուլտացիաներ կամ բանակցություններ պաշտոնական Անկարայի հետ:
Մարտի 29-ին Ռուբեն Ռուբինյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը: Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը ներկայացրեց  Կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների վերաբերյալ զեկույցի՝ արտաքին գերատեսչությանը վերաբերող հատ...

29 марта на заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям министр иностранных дел РА А.Айвазян после представления доклада о ходе и итогах исполнения программы Правительства на 2020 г. ответил на вопросы депутатов.
Депутат «Процветающей Армении» А.Абовян поинтересовался у министра, верны ли сведения о том, что Армения в контексте новой ситуации в регионе пересмотрит отношения с Турцией.
Министр напомнил, что официальную позицию Армении по внешней политике озвучивают премьер-министр и министр иностранных дел РА: «С момента обретения независимости до недавнего времени Армения выступала с различными инициативами по нормализации отношений с Турцией. Последним был Цюрихский процесс, который был аннулирован Турцией». Айвазян подчеркнул принцип взаимности: «На нашу инициативу по нормализации отношений честно и без предусловий официальная Анкара не ответила взаимностью, более того, армянофобия прошлого века, кульминацией которой стал Геноцид армян, не только не исчезла, но и перенесена в наш регион», - отметил министр. Айвазян подчеркнул, что все отлично осознают возможности и перспективы, которые могут создать  мир   и в итоге примирение, но это лишь красивые слова. «И для того, чтобы в нашем регионе действительно установился мир, мы ожидаем, что Турция внесет серьезные и радикальные изменения в свою агрессивную политику в отношении Армении, исключит враждебные действия», - отметил он.
Министр заверил, что МИД неизвестен какой-либо формат, в котором могут проходить консультации или переговоры с официальной Анкарой.
29 марта состоялось внеочередное заседание Постоянной комиссии НС по внешним связям под председательством Р.Рубиняна.Министр иностранных дел А.Айвазян представил доклад о ходе и итогах исполнения программы Правительства РА на 2020 г. по части МИД.«Год был тяжелый из-за пандемии, с одной стороны, и а...