ԱԺ պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանի հեղինակած ««ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում» փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությունը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 17-ի նիստում:
Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո հարցի վերաբերյալ գրավոր առաջարկներ չեն ներկայացվել, բայց որոշվել է առաջարկվող տուգանքը նվազեցնել՝ աշխատավարձի 5 հազարապատիկը դարձնելով 3 հազարապատիկի, 10 հազարապատիկը՝ 6 հազարապատիկի չափերով:
Օրենսդրական փոփոխությունը վերաբերում է քաղաքացիական օրենսգրքում վիրավորանքի եւ զրպարտության համար նախատեսված նյութական վնասի հատուցման չափերին: Գործող օրենքով նախատեսվում է տուգանք նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ հազարապատիկի եւ 2 հազարապատիկի չափով: Ալեն Սիմոնյանն առաջարկում է այն դարձնել համապատասխանաբար 3 եւ 6 հազարապատիկ:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանի խոսքով՝ Կառավորությունն առաջարկում է ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքով սահմանված հատուցման չափն ավելացնելիս այն համեմատության մեջ դնել իրավունքի այլ ճյուղերով նախատեսված տուգանքների չափերի հետ: Մասնավորապես, ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված տուգանք պատժատեսակի չափը ՀՀ օրենքով սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեսնապատիկից 3 հազարապատիկ է: Ըստ առաջարկի՝ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքով նախատեսված փոխհատուցման շեմը զրպարտության համար պետք է սահմանել նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ 3 հազարապատիկի, վիրավորանքի համար՝ մինչեւ 2 հազարապատիկի չափերով:
Հեղինակի համար Կառավարության ներկայացուցչի առաջարկն ընդունելի չէ: Ըստ նրա՝ վիրավորանքն ու զրպարտությունն անգամ քրեականացնելու արժանի արարքներ են:
Կառավարության առաջարկը դրվեց քվեարկության եւ չընդունվեց:
Օրինագծի լրամշակված տարբերակը ստացավ դրական եզրակացություն եւ ԱԺ հերթական նիստերում քննարկման համար սահմանվեց մինչեւ 3 ժամ:

17 марта на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсуждалась во втором чтении законодательная инициатива депутата НС А.Симоняна о внесении поправки в Гражданский кодекс РА.
А.Симонян отметил, что письменных предложений по данному вопросу после принятия в первом чтении не поступало, но было решено уменьшить размеры предложенных штрафов, изменив 5000-кратную заработную плату в 3000-кратную и 10000-кратную – в 6000-кратную.
Законодательная поправка в Гражданском кодексе касается размеров компенсации материального ущерба за оскорбление и клевету. Действующий закон предусматривает штрафы в размере до 1-тысячной и 2-тысячной минимальных зарплат. А.Симонян предлагает повысить их до 3 и 6 соответственно.
По словам заместителя министра юстиции В.Даниеляна, правительство предлагает при увеличении размера компенсации, установленной Гражданским кодексом РА, сравнивать ее с размерами штрафов, предусмотренных другими ветвями права.
Предложение представителя правительства оказалось неприемлемым для автора, по мнению которого оскорбление и клевета – действия, достойные даже криминализации.
Предложение правительства было поставлено на голосование и не принято.
Доработанный вариант законопроекта получил положительное заключение. Для его обсуждения на очередных заседаниях НС отведено до трех часов.