ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 15-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը:
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է բարձրացնել Զինված ուժերում ու այլ զորքերում պայմանագրային զինվորական ծառայության անցնելու եւ ծառայության մեջ գտնվելու սահմանային տարիքը՝ այն բարձրացնելով մինչեւ 63, իսկ բարձրագույն սպայական կազմի համար՝ մինչեւ 65 տարեկանը:
Հիմնական զեկուցող Էդմոն Մարուքյանը նշեց, որ նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը հիմնավորվում է այն գործոնով, որ տարիքը լրացած զինծառայողը, ազատվելով աշխատանքից, հաճախ մեկնում է արտագնա աշխատանքի, սակայն դեռ ունակ է շարունակել ծառայությունը Զինված ուժերում կամ այլ զորքերում: Նույնը վերաբերում է նաեւ այն քաղաքացիներին, որոնց տարիքը գործող օրենքով թույլ չի տալիս ներգրավվել աշխատանքի Զինված ուժերում:
Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը նշեց, որ թեեւ օրինագիծն ունի դրական միտումներ, սակայն տարիքային շեմի կարգավորումը ընդունված է աշխարհի բոլոր պետություններում եւ հիմքում ունի զինվորական ծառայության կազմակերպման այնպիսի սկզբունքներ, ինչպիսիք են անձի ֆիզիկական եւ առողջական վիճակի համապատասխանությունը զբաղեցրած զինվորական պաշտոնին եւ դրանից բխող գործառույթներին:  Կառավարությունն առաջարկում է տարիքային շեմի այդ չափով բարձրացման հարցում մնալ ձեռնպահ:
Պատգամավորները կարեւորեցին ներկայացված փոփոխության առաջարկը՝ այն համարելով հրատապ: Նշվեց, որ քննարկման ենթակա է միայն տարիքային շեմի հարցը, որն առաջարկվեց կարգավորել առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում: Ուստի, օրինագիծը ստացավ հանձնաժողովի դրական եզրակացություն:

15 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности в первом чтении обсужден проект о внесении изменений в закон РА "О воинской службе и статусе военнослужащего", предложенный фракцией "Просвещенная Армения".
Инициативой предлагается повысить предельный возраст пребывания на контрактной службе в Вооруженных силах (ВС) и других войсках до 63 лет, а для высшего офицерского состава – до 65 лет.
Основной докладчик Э.Марукян отметил, что необходимость принятия законопроекта основана на том, что военнослужащий, увольняясь с работы по возрасту, часто выезжает на заработки за рубеж, но вполне может продолжить службу в ВС или других войсках. То же самое касается также граждан, возраст которых не разрешен законом для работы в ВС.
Заместитель министра обороны А.Саргсян отметил, что, хотя положительные тенденции законопроекта очевидны, регулирование возрастного ценза принято во всех государствах мира и основано на таких принципах организации военной службы, как соответствие физического состояния и здоровья человека занимаемой военной должности и выполняемым функциям. Правительство предлагает воздержаться от указанного в проекте повышения возрастного ценза.
Депутаты подчеркнули важность   предложенной поправки, посчитав ее неотложной. Отмечено, что обсуждению подлежит лишь вопрос конкретики возрастного порога, который предлагается урегулировать в период с первого по второе чтения. Таким образом, законопроект получил положительное заключение комиссии.