Մարտի 15-ին ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստի ընթացքում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հեղինակած  «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը: Հեղինակներն առաջարկում են օրենքի 16-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել նոր խմբագրությամբ` «Զինվորական ծառայությունից արձակվող եւ զինվորական ծառայության ընթացքում չօգտագործված արձակուրդ ունեցող զինծառայողներին տրվում է փոխհատուցում` չօգտագործված արձակուրդների բոլոր օրերի դիմաց»:
Գործող օրենքով փոխհատուցումից օգտվում են բոլոր հանրային ծառայողները՝ բացառությամբ զինծառայողների: Հիմնական զեկուցող Տարոն Սիմոնյանը նշեց, որ առկա կարգավորումը ճանաչվել է Սահմանադրության 29-րդ, 60-րդ, 73-րդ եւ 82-րդ հոդվածներին հակասող: Պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանի կարծիքով՝ ներկայացված օրինագիծը ողջունելի է մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից, սակայն մոտ օրերս Կառավարությունը հանդես է գալու ավելի համապարփակ փոփոխությունների առաջարկով, որում ներառված է լինելու նաեւ նշյալ դրույթը: Ուստի, այս փուլում փոխնախարարն առաջարկեց ձեռնպահ մնալ փոփոխությունից՝ հնարավորություն տալով խնդրին անդրադառնալ ավելի ամբողջական:
Հարակից զեկուցող Արմեն Խաչատրյանը ներկայացրեց միջազգային փորձը: Մի շարք երկրներում արձակուրդից չօգտվողի նկատմամբ կիրառվում է անգամ պայմանագրի չեղարկում: Կան  երկրներ, որտեղ հանգստից վերադարձողից պահանջվում է այդ մասին վկայող տեղեկանք:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն առաջարկեց մեկ ամսով հետաձգել օրենքի նախագծի քննարկումը՝ ժամանակ տալով Կառավարությանը ներկայացնել ավելի ամբողջական փոփոխություններ:
Հանձնաժողովի նախագահի առաջարկը չընդունեց հիմնական զեկուցողը: Հարցը դրվեց քվեարկության եւ ստացավ բացասական եզրակացություն:

15 марта на очередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности в первом чтении был обсужден предложенный  фракцией «Просвещенная  Армения» законопроект о внесении поправок в закон РА «О воинской службе и статусе военнослужащего», предлагающий компенсацию за все неиспользованные дни отпуска.
Согласно действующему закону, компенсацией пользуются все государственные служащие, кроме военнослужащих. Основной докладчик Т.Симонян отметил, что действующий порядок признан противоречащим статьям 29, 60, 73 и 82 Конституции. По мнению заместителя министра обороны А.Саргсяна, законопроект приветствуется с точки зрения защиты прав человека, но на днях правительство предложит более комплексные изменения, которые также будут включать предлагаемые поправки. Поэтому на данном этапе замминистра предложил воздержаться от изменений, дав возможность более полного решения вопроса.
Содокладчик А.Хачатрян представил международный опыт. В ряде стран с не пользующимся положенным отпуском даже расторгается договор. Есть страны, в которых от возвратившегося из отпуска требуется справка, свидетельствующая об отдыхе.
Председатель комиссии А.Кочарян предложил отложить обсуждение законопроекта на месяц, дав правительству время для внесения более полных изменений.
Основной докладчик не принял предложение А.Кочаряна. Вопрос в итоге голосования получил отрицательное заключение.