«Բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին» եւ կից օրենսդրական փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկելիս ԱԺ պատգամավոր Աննա Կոստանյանը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը հետաքրքրվեց իրենց՝ «Լուսավոր Հայաստանի»-ի առաջարկով, որը վերաբերում էր ռոտացիոն համակարգին: Դա չի ընդունվել Կառավարության կողմից: «Այս պահին օրենքում ինչպես է գործելու այդ համակարգը»,-հարցրեց պատգամավորը:
«Ըստ օրենքի՝ ուսման վարձը կամ գումարի չափը՝ որպես դրամաշնորհ, տրվում է հենց ուսանողին, ոչ թե՝ բուհին: Ուսանողը ինքն է որոշում, թե որ բուհում կրթությունը սկսի կամ շարունակի: Պահանջը այն էր, որ տվյալ բուհի կողմից սահմանված վճարի հետ կապված ՄՈԳ պետք է սահմանվի, շեղումը պետք է լինի 20 տոկոսի չափով: Եթե երկու տարվա մեջ շեղումը 20 տոկոսից ավելի է, ապա զրկվում է այդ դրամաշնորհից: Այժմ այդ 20 տոկոսը ներկայացված է 10 տոկոս: Սա քննարկումների արդյունքում ձեւավորված մոտեցում է»,-պարզաբանեց նախարարը:

Debating the law on Higher Education and Science and the enclosed legislative package in the second reading, the NA deputy Anna Kostanyan, the RA Minister of Education, Science, Culture and Sport Vahram Dumanyan were interested in the proposal of the Bright Armenia Faction which was related to the rotation system. It was not accepted by the Government.
“According to the law, the tuition fee and the amount of money, as a grant, is given to a student, not to the Higher Educational Institution. The students themselves decide at which university to start their education or continue. The demand has been to establish GPA (Grade Point Average) in connection with the fee set by the given university, the deviation should be 20%. If the deviation is more than 20% in 2 years, then a student is deprived of that grant. Now, that 20% is presented 10%. As a result of the discussions, this approach was formed,” the Minister clarified.