«Վարդազարյանը ձեռնոց է նետել այսօրվա օրինական իշխանություններին՝ փոխարենը զբաղվելու դատական համակարգի կայացմամբ: Վարդազարյանը ձեռնոց է նետել նաեւ անկախ դատական համակարգին եւ հատկապես՝ այդ համակարգի ազնիվ եւ բարեխիղճ դատավորներին՝ վտանգելով նրանց անկախությունը եւ մեծապես վնասելով նրանց մասնագիտական հեղինակությունը: Վարդազարյանը, ի վերջո, որպես ԲԴԽ նախագահ, իմ գնահատմամբ սպառել է հետագա պաշտոնավարման հնարավորությունները». Հերիքնազ Տիգրանյան
«Պարոն Վարդազարյանը շփոթել է իր գտնվելու վայրը: Ի տարբերություն շատերի՝ մեզ արյունոտ ձեռքերով բորենիներ չեն նշանակել պաշտոնի, ՀՀ քաղաքացիների ձայնն է ամփոփված այս դահլիճում: Նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը ԱԺ նախագահի հանդեպ տեղի է ունեցել մահափորձ ու մինչ օրս կալանավորված մարդ չկա: ԲԴԽ նախագահն ասում է՝ ես տեղյակ չեմ: Ասում ենք՝ ուղիղ եթերում է տեղի ունեցել ամեն ինչը: Ասում է՝ գործի մանրամասներին ծանոթ չեմ:  Եթե ամբողջ երկիրը տեղյակ է, դուք տեղյակ չեք, հարց է առաջանում, ո՞ր երկրի ԲԴԽ նախագահն եք դուք:
Ձեզնից որոշների տերերը մեզ չեն ներել 2018-ը, չեն ներել հեղափոխությունը, քանի որ արդեն երեք տարի դասավորված են  պատմության փոշոտ դարակներում: 2018-ը մեզ չեն ներել որոշ դատավորներ: Իշխանությունը չի լինելու փլուզվող արդարադատության լուռ երաշխավորողը: Ռուբեն Վարդազարյանը արատավոր անցյալի ուրվականն է ներկայում: Նոյեմբերի 15-ին հնչած մարտակոչն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության էր: Ռուբեն Վարդազարյանը պատերազմ է հայտարարել ՀՀ քաղաքացիներին». Արեն Մկրտչյան
«3 օր շարունակ խոսում եք այն անձի մասին, ում ընտրվելուն մենք ի սկզբանե դեմ ենք եղել: Հիմա այդ անձն այլեւս չի սպասարկում ձեր շահերը, ու դուք ասում եք՝ մենք ճիշտ ենք, նա՝ սխալ: Մկրտչյանին եւ Հայկյանցին վաղուց եմ ճանաչում եւ, կարող եմ ասել, որ երկու թեկնածուներն էլ թե՛ իրենց մասնագիտական որակներով, եւ թե՛ իրենց բարոյական, մարդկային հատկանիշերով միանշանակ ուժեղացնելու են դատական իշխանությունը». Տարոն Սիմոնյան
«Մենք ակնկալում ենք դատավորներից, որ նրանք իրենց խոսքի եւ վարքի միջոցով կվերականգնեն խաթարված վստահությունը». Մարիա Կարապետյան
«ԲԴԽ նախագահի հայտարարությունը կոնկրետ քաղաքական խոսք էր եւ չէր կարող ընկալվել որպես անմեղ տեքստ: Նա նշեց նաեւ մի շատ կարեւոր բան. կոչը պահի ազդեցությամբ չէր գրել: Եվ ես վստահ եմ, որ այդ կոչը գրելուց նրան օգնել էին իր ընկերները: Այն ընկերները, որոնք ուղղորդում են, օգնում, խորհրդատվություն են մատուցում, այն մարդիկ, որոնք այսօր գտնվում են փողոցում...».Արփի Դավոյան
«Ինչի՞ համար են այս երկրում տեղի ունեցել 2018-ի իրադարձությունները: Այդ փոփոխությունները տեղի են ունեցել առաջին հերթին հենց արդարության հաստատման, արդարադատության վերականգնման համար: Ընդունենք, որ 2,5- 3 տարի անց մեզ ամբողջովին չի հաջողվել այդ գործընթացը հասցնել իր տրամաբանական ավարտին». Վաղարշակ Հակոբյան
«Հատկանշական է, որ Վարդազարյանի պաշտպանությամբ այսօր լծվել են նախկին իշխանություններին սպասարկող լրատվամիջոցները: Եվ դա բնական է՝ նրա բոլոր ընկերները Բաղրամյան պողոտայում են: Եվ նա նշանակվել է Վանեցյանի առաջադրմամբ: Երեկ ես զարհուրելի լուսանկարներ տեսա. ԱԺ-ում՝ դիպուկահարներ: Չէի նկատել. այստեղ մենք հարցուպատասխանին էինք մասնակցու: Հետո մտաբերեցի, որ Հոկտեմբերի 27-ին էլ Կառավարության հետ հարցուպատասխան էր, եւ ըստ էության, Հոկտեմբերի 27-ի գործով շատ դերակատարներ նույն մարդիկ են: Շատերը նրանցից անցնում են այդ գործով: Ինչն է ուշագրավ 99-ի եւ այսօրվա դեպքերի. ինչպես Հոկտեմբերի 27-ի թիրախը ոչ Վազգեն Սարգսյանը, եւ ոչ էլ Կարեն Դեմիրճյանն էին, այնպես էլ այսօր թիրախը Նիկոլ Փաշինյանը չէ, այլ ժողովրդի իշխանությունը: Եվ այստեղ դատական իշխանությունը պաշտպանության տակ պետք է առներ ժողովրդավարությունը: Այլ ոչ թե մենք հիմա պետք է փորձեինք մեր ժողովրդավարությունը պաշտպանել մեր դատական համակարգից». Արման Բաբաջանյան
«Վարդազարյանը, ասում են, ամենահարուստ դատավորների սանդղակում երրորդն է: Վստահ եմ՝ վերջին երեք տարիների ընթացքում չի կուտակել հարստությունը: Այդ «ամենահարուստ» կոչումն ունեցել է մինչեւ նշանակումը: Մեր սահմանած արժեքներով պետք է բացառեինք նման երեւույթները, բայց աչք ենք փակել եւ նշանակել ենք: Արդյունքում մեզ խաբել են». Սոֆիա Հովսեփյան
«Ոգեշնչվել եմ ԲԴԽ առայժմ գործող նախագահի երեկվա ելույթից, որտեղ, ի թիվս բազում ստերի, առանձնացրել եմ երկուսը: Ռուբեն Վարդազարյանը նշեց, որ քաղաքականությունից ոչինչ չի հասկանում. սուտ առաջին: Եվ նշեց, որ քաղաքականության մեջ չի լինելու. սուտ երկրորդ: Նա բավականին լավ տիրապետում է քաղաքական տարատեսակ ճարպկությունների, խարդավանքների եւ նա արդեն իսկ քաղաքականության մեջ է: Հայտարարությունը ներկայացված էր թեպետեւ իր անունից, բայց ԲԴԽ շենքի լուսանկարով, կայքով: Վստահ չեմ, որ ԲԴԽ բոլոր անդամները տեղյակ էին այս հայտարարության մասին: Հետեւաբար, Ռուբեն Վարդազարյանին հայտարարում եմ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ». Մխիթար Հայրապետյան
«ԲԴԽ գործող նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը չի առաջադրվել «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից եւ չէր կարող առաջադրվել: Չի առաջադրվել խորհրդարանական  ընդդիմության կողմից եւ ոչ էլ Կառավարության կողմից: Դատավորներն առաջադրվում են դատական իշխանության կողմից եւ նրան ընտրում է Դատավորների ընդհանուր ժողովը: Ցավոք, ԲԴԽ նախագահի պարզաբանումները ոչ միայն բավարար ու սպառիչ չէին, այլեւ վերահաստատեցին մեր մտահոգություններն առ այն, որ Վարդազարյանի հայտարարությունները կանխամտածված ու քաղաքական էին: Հաշվի առնելով Վարդազարյանի գործունեության վերաբերյալ մեր գնահատականը, ինչպես նաեւ այն, որ պրն Վարդազարյանը բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսեւորեց առաջնային մանդատով օժտված, լեգիտիմ Ազգային ժողովի նկատմամբ «Իմ քայլը» խմբակցությունն այսօր չի ընտրելու ներկայացված թեկնածուներին: Եւ իր այս քայլով դիրքորոշում է հայտնելու ոչ թե թեկնածուների վերաբերյալ, այլ հենց պարոն Վարդազարյանի՝ որպես ԲԴԽ նախագահի գործունեության եւ հայտարարությունների վերաբերյալ: Մեր այս դիրքորոշումն ամրապնդվում է նաեւ մեկ այլ հանգամանքով: Հասել ենք այնտեղ, որ քրեական ենթամշակույթին առնչվող անձինք միջնորդավորված կապ են հաստատում ԱԺ պատգամավորների հետ՝ ի պաշտպանություն ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի». «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունց
Եզրափակիչ ելույթում Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածու Արմեն Հայկյանցը նշեց. «Բարձրացվեցին մտահոգություններ, որոնց առկայությունն ընդունեցին թե՛ պատգամավորները, եւ թե՛ դատական իշխանության ներկայացուցիչները: Եղան շատ բուռն ելույթներ՝ լարվածության բարձր մակարդակով: Սակայն դա ստեղծագործ լարվածություն էր: Պետական իշխանության ճյուղերի միջեւ ստեղծագործ լարվածությունը վկայում է, որ մեկը մյուսի նկատմամբ ենթակայություն եւ գերակայություն չունի: Այստեղ հնչող քննադատությունները կառուցողական են»:
«Հարգելի պատգամավորներ, դատական իշխանությունը չի գտնվում ողբերգական վիճակում: Մենք, իհարկե, ինքներս պետք է գործուն քայլեր ձեռնարկենք մեր հեղինակությունը բարձր պահելու համար»,- իր եզրափակիչ ելույթում ասաց Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածու Արսեն Մկրտչյանը: Որպես դատական իշխանության ներկայացուցիչ՝ Մկրտչյանը կարեւորեց բաց ու թափանցիկ քննարկումը, ինչը թանկ արժեք է ժողովրդավարության, իշխանության տարանջատման սկզբունքի առումով: Ըստ թեկնածուի՝ դա պետք է լինի ու դա է հիմնական հենքը, որը ստիպելու է գնալ առաջ:

«Вардазарян бросил вызов действующей законной власти, вместо того,  чтобы заняться становлением судебной системы. Вардазарян также бросил вызов независимой судебной системе и особенно честным и добросовестным судьям этой системы, поставив под угрозу их независимость и нанеся серьезный ущерб их профессиональной репутации. Вардазарян, в конце концов, как председатель ВСС, в моей оценке, исчерпал свои возможности для дальнейшей работы». Э.Тигранян.
«Г-н Вардазарян попутал место своего нахождения. В отличие от многих, нас на должность не ставили гиены с окровавленными руками – в  этом зале сконцентрирован голос граждан РА. В ночь с 9 на 10 ноября на спикера НС было совершено покушение, и пока никто не задержан. Председатель ВСС говорит, что не в курсе. Мы говорим, что все произошло в прямом эфире. Он говорит, что не знает подробностей дела. Если вся страна в курсе, а вы не в курсе, возникает вопрос: вы председатель ВСС какой страны?
Хозяева некоторых из вас не простили нам 2018 год, не простили революцию, так как уже три года пылятся на полках истории. Некоторые судьи не простили нам 2018 год. Власть не будет молчаливым гарантом коллапса правосудия. Ныне   Р.Вардазарян  – призрак порочного прошлого. Призыв к протесту 15 ноября был направлен против Республики Армения. Вардазарян объявил войну гражданам Армении». А.Мкртчян.
«Три дня подряд вы говорите о личности, против избрания которого мы были изначально. Теперь этот человек больше не обслуживает ваши интересы, и вы говорите, что мы правы, а он неправ. Я давно знаю Мкртчяна и Айкянца и могу сказать, что оба кандидата как своими профессиональными, так и моральными и человеческими качествами однозначно укрепят судебную власть». Т.Симонян.
«Мы ожидаем от судей, что своими словами и поведением они восстановят пошатнувшееся доверие». М.Карапетян.
«Заявление председателя ВСС было конкретным политическим словом и не могло восприниматься как невинный текст. Он также упомянул очень важную вещь: призыв сделан не под сиюминутным влиянием. И я уверена, что друзья помогли ему написать этот призыв. Те друзья, которые направляют, помогают, дают совет, те люди, которые сегодня на улице...». А.Давоян.
«Почему в этой стране произошли события 2018 года? Эти изменения имели место в первую очередь именно для воцарения справедливости, восстановления справедливости. Согласимся, что за 2,5–3 года нам так и не удалось полностью довести этот процесс до логического конца». В.Акопян.
«Примечательно, что сегодня в защиту Вардазаряна впряглись СМИ, обслуживающие бывшую власть. И это естественно – все   его друзья находятся на проспекте Баграмяна. И он назначен по предложению Ванецяна. Вчера видел ужасные фото – снайперы   в Национальном Собрании. Я не заметил – мы   здесь участвовали в вопросах-ответах. Потом я вспомнил, что и 27 октября была процедура вопросов-ответов с правительством, и по сути многие из участников по делу 27 октября – одни   и те же люди. Многие из них проходят по этому делу. Чем примечательны события 99-го и сегодняшние: точно так же, как ни Вазген Саргсян, ни Карен Демирчян не были мишенью 27 октября, так и сегодня мишенью является не Никол Пашинян, а власть народа. И здесь судебная власть должна была взять под защиту демократию, а не мы должны были пытаться сейчас защищать нашу демократию от судебной системы». А.Бабаджанян.
«Вардазарян, говорят, третий по богатству судья. Уверена, он накопил богатства не за последние три года. Титул «самого богатого» он имел до своего назначения. Установленными нами ценностями мы должны были исключить такие явления, но мы закрыли глаза и назначили. В итоге нас обманули». С.Овсепян.
«Воодушевлен вчерашним выступлением действующего председателя ВСС, где среди множества лжи я выделил две. Рубен Вардазарян отметил, что ничего не понимает в политике – ложь   первая. При этом заметил, что не будет заниматься политикой – ложь   вторая. Он довольно хорошо разбирается в различных политических хитростях, интригах и уже занимается политикой. Хотя заявление было сделано от его имени, но с фотографией здания ВСС и сайта. Не уверен, что все члены ВСС знали об этом заявлении. Поэтому объявляю Рубена Вардазаряна оппозиционным политическим деятелям». М.Айрапетян.
«Действующий председатель ВСС Рубен Вардазарян не был выдвинут фракцией «Мой шаг» и не мог быть выдвинут. Не был выдвинут ни парламентской оппозицией, ни правительством. Судьи выдвигаются судебной властью и избираются Общим собранием судей.   К сожалению, пояснения председателя ВСС оказались не только недостаточными и исчерпывающими, но и подтвердили нашу обеспокоенность тем, что заявления Вардазаряна были преднамеренными и политическими. Принимая во внимание нашу оценку деятельности Вардазаряна, а также тот факт, что г-н Вардазарян проявил явно неуважительное отношение к наделенному первичным мандатом, легитимному Национальному Собранию, фракция «Мой шаг» сегодня не будет избирать выдвинутых кандидатов. И этим шагом выразит свою позицию не по кандидатам, а именно   по деятельности и заявлениям г-на Вардазаряна как председателя ВСС. Наша позиция подкрепляется еще одним обстоятельством. Мы дошли до того, что лица, связанные с криминальной субкультурой, налаживают опосредованную связь с депутатами НС – в   защиту председателя ВСС Рубена Вардазаряна». Лидер фракции «Мой шаг» Л.Макунц.
В своем заключительном слове кандидат в судьи Кассационного суда А.Айкянц отметил: «Высказаны опасения, существование которых признали как депутаты, так и представители судебной власти. Были весьма бурные выступления, с высокой степенью напряженности. Но это был творческий   накал. Созидательное напряжение между ветвями государственной власти свидетельствует, что одна не имеет подчинения и превосходства над другой. Прозвучавшая здесь критика конструктивна».