Ազգային ժողովը մարտի 4-ին շարունակեց Վճռաբեկ դատարանի դատավորի ընտրության հարցի քննարկումը: Պատգամավորների հարցերին պատասխանում էր դատավորի թեկնածու Արսեն Մկրտչյանը:
Պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանն անդրադարձավ Բարձրագույն դատական խորհրդի դատավորների թեկնածուների ցուցակի համալրման նպատակով կազմակերպվող մրցույթներին: 2019-20 թվականներին 19 տեղի համար դիմել է 23 անձ: Մրցույթի փուլը հաղթահարել է ընդամենը 5-ը: Հաջորդ մրցույթները եւս նմանօրինակ են եղել: Ըստ պատգամավորի՝ այստեղ խնդիր կա, քանի որ հնարավոր չի լինում ոլորտը համալրել նոր եւ որակյալ դատավորներով: Արսեն Մկրտչյանը խնդիրը հաղթահարելի  համարեց: «Դատավորի պաշտոնը  իրավաբանների համար այն բարձրագույն շեմն է, որին իրավաբանը կարող է հասնել»: Արսենը Մկրտչյանը  հիշեց տարիներ  առաջ համակարգից հեռացած գործընկերոջ խոսքերն առ այն, որ վերջինս ամաչում է որեւէ տեղ  ասել իր դատավոր լինելը: Թեկնածուն շեշտեց, որ խորհրդարանում այս երկու օրվա քննարկումները դատավորների եւ անձանց իրավունքները դասակարգելու վերաբերյալ կարող են մեծ ազդեցություն ունենալ հանրության շրջանում:
Պատգամավորները ելույթների ընթացքում անդրադարձան արդարադատության բացերին, դատավորների վերաբերյալ հնչեցրած որակումներին եւ նրանց բարեվարքությանը:  Պատգամավորներից շատերը պահանջեցին ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի հրաժարականը՝ կարծիք հայտնելով, որ նա չի համապատասխանում զբաղեցրած պաշտոնին:
«Այստեղ յուրաքանչյուրի  երազանքն է ունենալ այնպիսի դատարան, որին յուրաքանչյուրը կհարգի: Դատական իշխանությունը պետք է ցույց տա, որ արժանի է հարգանքի: Ցավոք, իրականությունն այդպես չէ». Նիկոլայ Բաղդասարյան
«Պարոն Վարդազարյանը  եւ իր գործընկերները քանի՞ երկիր գիտեն, որտեղ մահափորձ է կատարվում ԱԺ նախագահի նկատմամբ, սակայն կասկածյալներին ազատ  են արձակում». Լիլիթ Ստեփանյան
«Մեր գործընկերոջը բռնության են ենթարկել, բայց դա համարժեք վերաբերմունքի չի արժանացել». Սերգեյ Բագրատյան
«Մեզ փողոցում օրական հազարավոր մարդիկ են մոտենում եւ բողոքում դատական համակարգից: Հանրությունը բողոքում է, որ վեթթինգ չենք անում». Վիկտոր Ենգիբարյան
«Այս երկու օրվա քննարկումները կազդեն քվեարկությունների արդյունքների վրա: Ո՞վ է տեսել՝ ԱԺ նախագահին ծեծած անձինք  ազատ արձակվեն: Ո՞ր երկրում նման բան կտեսնեք». Արման Եղոյան
«Հայաստանում եղավ հեղափոխություն, որովհետեւ բնակչությունն ուներ արդարության պահանջ:  Արդարությունն իրականացնում եք դուք: Եւ մեր՝ հեղափոխականների տապալումն այս 2.5 տարվա մեջ այդ արդարությունը որեւէ կերպ տեղից շարժել չկարողանալն է». Արթուր Մանուկյան
«Ես համոզմունք ունեմ, որ Հայաստանում կան բազմաթիվ պարկեշտ, արդար ու անկաշառ դատավորներ,  եւ այս երեք օրերին հնչած քննադատական խոսքն ուղղված չի եղել այդ դատավորներին եւ միտված չի եղել նսեմացնելու նրանց  աշխատանքն ու արժանապատվությունը: Առաջին հերթին Ռուբեն Վարդազարյանն է դասակարգել դատավորներին՝ պետական անվտանգությանը սպառնացող  օրհասական պահին անելով քաղաքական հայտարարություն: Այդ պահից նա դադարել է լինել դատավոր». Հայկ Կոնջորյան

4 марта Национальное Собрание продолжило обсуждение вопроса об избрании судьи Кассационного суда. На вопросы депутатов отвечал кандидат в судьи А.Мкртчян.
Депутат А.Джулакян коснулась конкурсов по восполнению списка кандидатов в судьи Высшего судебного совета (ВСС). В 2019-2020 гг. на 19 мест претендовали 23 человека. Только 5 из них преодолели конкурсный отбор. Последующие конкурсы были идентичны. По словам депутата, проблема в невозможности восполнить сферу новыми и квалифицированными судьями. А.Мкртчян считал проблему решаемой: «Должность судьи – наивысший для юриста порог, которого может достичь правовед». Он вспомнил слова своего коллеги, много лет назад покинувшего систему, о том, что ему было стыдно где-то говорить, что он судья. Кандидат подчеркнул, что двухдневные дебаты в парламенте по классификации прав судей и граждан могут оказать весомое воздействие на общество.
В ходе выступлений депутаты коснулись пробелов в правосудии, прозвучавших характеристик судей и их морального облика. Многие депутаты требовали отставки председателя ВСС Р.Вардазаряна, заявляя о его несоответствии занимаемой должности.
"Мечта каждого – иметь суд, уважаемый каждым. Судебная власть должна показать, что заслуживает уважения. К сожалению, реальность иная». Н.Багдасарян.
«Много ли стран   знают г-н Вардазарян и его коллеги, где совершается покушение на спикера НС, но подозреваемые отпускаются?». Л.Степанян.
«Нашего коллегу подвергли насилию, но это не вызвало адекватного обращения». С.Багратян.
«Тысячи людей ежедневно подходят к нам на улицах и жалуются на судебную систему.   Общественность   сетует, что   не   проводим веттинга». В.Енгибарян.
«Эти два дня обсуждений повлияют на результаты голосований. Кто видел, чтобы люди, избившие Председателя НС, были освобождены? В какой стране вы увидите подобное?». А.Егоян.
«В Армении произошла революция, потому что население требовало справедливости. Вы осуществляете справедливость. И провал нас, революционеров, за эти 2,5 года в том, что мы никак не можем добиться справедливости». А.Манукян.
«Убежден, что в Армении много порядочных, справедливых и неподкупных судей, и прозвучавшая в эти три дня критика не была направлена ​​на этих судей и ​​на умаление их работы, уничижение их достоинства. Прежде всего, сам Р.Вардазарян классифицировал судей, сделав политическое заявление в роковой час, угрожающий государственной безопасности. С этого момента он перестал быть судьей». А.Конджорян.