Մարտի 2-ին ԱԺ յոթերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի եւ հերթական նիստերի օրակարգերի քննարկման ժամանակ պատգամավորներից ոմանք անդրադարձան ներքաղաքական իրավիճակին:
Տիգրան Ուրիխանյանը հարց ուղղեց ԱԺ նախագահին. «Ես օրակարգի հետ կապված մի բան եմ ուզում ասել: Հարգարժան խորհրդարան, եթե նկատել եք, երկրում  ճգնաժամ է, ծայրահեղ վիճակ է: Ներքաղաքական իրավիճակը հանգուցալուծման կարիք ունի»: Պատգամավորը  խորհրդարանին առաջարկեց գտնել հանգուցալուծում, ինչին  ի պատասխան  Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ իրավիճակի հանգուցալուծման տարբերակներ առաջարկվել են, առաջարկ հրապարակավ եղել է նաեւ վարչապետի կողմից. «Կարելի է նստել, քննարկել, հանգուցալուծումը գտնել»:
ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձավ ԱԺ արտահերթ հրավիրելու՝ օրեր առաջ ԱԺ ընդդիմության հնչեցրած պահանջին:  «Պարոն Միրզոյան, Դուք, որպես ԱԺ նախագահ, պարտավոր եք նման հարցերում լինել անաչառ եւ արբիտրի դեր կատարել: Եթե որոշում կար, որ խորհրդի նիստը չպետք է կայանա եւ բոյկոտվի, ապա Դուք պետք է գայիք, բացեիք եւ իրազեկեիք մեզ,  ինչը Դուք չեք արել»: Մարուքյանն ԱԺ նախագահին մեղադրեց ներքաղաքական իրավիճակի հանգուցալուծման հարցում դերակատարություն չունենալու մեջ եւ հորդորեց հրաժարական տալ, ինչին ի պատասխան Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ ինքն իր պարտականությունները կատարում է պատշաճ կարգով: «Առողջական, քաղաքական,  կամ գուցե այլ պատճառներով այդ օրը Ձեր նշած նիստին չեմ մասնակցել, դա իմ իրավունքներից մեկն է, ոչ թե պարտականությունը»,- ընդգծեց ԱԺ նախագահը՝ պատգամավորին հորդորելով ավելի շատ ուշադրություն դարձնել սեփական պարտականություններին: Ըստ Արարատ Միրզոյանի՝ Էդմոն Մարուքյանի այս հայտարարությունը փորձ է՝ ուղղված  իրավիճակի բարդացմանը:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար  Արման Աբովյանը կարծիք  հայտնեց, թե այնպիսի տպավորություն է, որ խորհրդարանն ամբողջովին  կտրված է իրականությունից:  Նա նույնպես անդրադարձավ արտահերթ նիստ հրավիրելու՝ ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների առաջարկին: «Դուք որոշել եք, որ խորհրդարանն «Իմ քայլի» դուքյանն է: Ինչու՞ չեք գալիս, առավոտից երեկո լարվածություն եք գեներացնում: Գայիք, դեմ քվեարկեիք»,-ասաց նա՝ նշելով, որ ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգային հարցերը իրականությունից դուրս են: «Դուք միտումնավոր պարալիզացնում եք խորհրդարանի աշխատանքը»,- ընդգծեց նա: «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Կոնջորյանը դիմեց Արման Աբովյանին՝ նշելով, որ նա ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի հայկական պատվիրակության  անդամ է, սակայն 14 հեռավար քննարկումներից ոչ մեկին չի մասնակցել: «Ոչ մի անգամ ադրբեջանական պատվիրակների հետ չեք  բանավիճել ու ոչ մի անգամ նրանց տեղը չեք դրել, ինչպես հիմա ուզում եք մեզ մեր տեղը դնել»,- ասաց նա:

2 марта при обсуждении повесток дня шестой сессии НС седьмого созыва и очередных заседаний некоторые депутаты коснулись внутриполитической ситуации.
Т.Уриханян задал вопрос Председателю НС: «Я хочу высказаться по поводу повестки дня. Уважаемый Парламент, если вы заметили, в стране кризис, экстремальная ситуация. Необходимо урегулировать внутриполитическую ситуацию». Депутат предложил парламенту найти развязку, на что А.Мирзоян отметил, что были предложены варианты выхода из ситуации, предложение также озвучено премьер-министром. «Можно сесть, обсудить, найти решение».
Руководитель парламентской фракции «Просвещенная Армения» Э.Марукян сослался на озвученное несколько дней назад оппозицией НС требование о созыве внеочередного заседания. «Г-н Мирзоян, Вы как Председатель НС обязаны быть беспристрастным в таких вопросах и выступать в роли арбитра. Если было принято решение не проводить заседание Совета и бойкотировать его, то вы должны были прийти, открыть его и сообщить нам, чего Вы не сделали». Марукян обвинил спикера НС в том, что он не играет роли в урегулировании внутриполитической ситуации, и призвал его уйти в отставку, на что А.Мирзоян ответил, что выполняет свои обязанности должным образом. «Я не участвовал в упомянутом вами в тот день заседании по состоянию здоровья, политическим или, может быть, другим причинам, это одно из моих прав, а не моя обязанность», - подчеркнул спикер НС, призвав депутата уделять больше внимания своим обязанностям. По А.Мирзояну, заявление Э.Марукяна – попытка осложнить ситуацию.
По мнению секретаря фракции «Процветающая Армения» А.Абовяна, создается впечатление, что парламент полностью оторван от действительности. Он также сослался на предложение оппозиционных фракций НС о созыве внеочередного заседания. «Вы решили, что парламент – духан «Моего шага». Почему не приходите, с утра до ночи генерируете напряжение? Пришли бы, проголосовали против», - сказал он, отметив, что повесточные вопросы очередных заседаний НС вне реальностей. «Вы сознательно парализуете работу парламента», - подчеркнул он. Депутат от фракции «Мой шаг» А.Конджорян, обратившись к А.Абовяну, заметил, что он член армянской делегации в ПА ОБСЕ, однако не участвовал ни в одном из 14 дистанционных обсуждений. «Вы ни разу не дискутировали с азербайджанскими делегатами и ни разу не поставили их на место так, как сейчас хотите поставить на место нас», - заметил он.