ՀՀ քրեական օրենսգիրքը՝ բազմակողմանի քննարկման փուլում
Փետրվարի 26-28-ը ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի հետ համատեղ արտագնա աշխատանքային քննարկում  կազմակերպեց: Քննարկվեց ՀՀ կառավարության հեղինակած «ՀՀ քրեական օրենսգիրք» նախագիծը, որն Ազգային ժողովում արդեն ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ:
Հանդիպմանը մասնակցեցին Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի, Բարձրագույն դատական խորհրդի, Ազգային անվտանգության ծառայության, քննչական մարմինների, Ոստիկանության, Փաստաբանների պալատի, Արդարադատության նախարարության, Դատախազության ներկայացուցիչներ եւ ոլորտի այլ պատասխանատուներ:
Նախագծի մշակման աշխատանքային խումբը իրավասու եւ շահագրգիռ մարմինների մասնակցությամբ բազմակողմանի քննարկեց օրենսգիրքը: Մինչ երկրորդ ընթերցումը, օրենսգրքի կատարելագործմանն ուղղված աշխատանքները կշարունակվեն:

Уголовный кодекс РА – в стадии всестороннего обсуждения
26-28 февраля Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам совместно с программой «Новая Армения – современный парламент» Программы развития ООН провела выездное рабочее обсуждение. Дебатировался проект Уголовного кодекса (УК), разработанный Правительством РА и принятый Национальным Собранием в первом чтении.
Во встрече участвовали представители офиса Защитника прав человека, Высшего судебного совета, Службы национальной безопасности, Полиции, Палаты адвокатов, Министерства юстиции, Прокуратуры, следственных органов и другие ответственные лица сферы.
Рабочая группа по разработке проекта всесторонне обсудила УК с участием компетентных и заинтересованных органов. До второго чтения работа по совершенствованию кодекса будет продолжена.