ՀՀ քրեական օրենսգիրքը՝ բազմակողմանի քննարկման փուլում
Փետրվարի 26-28-ը ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի հետ համատեղ արտագնա աշխատանքային քննարկում  կազմակերպեց: Քննարկվեց ՀՀ կառավարության հեղինակած «ՀՀ քրեական օրենսգիրք» նախագիծը, որն Ազգային ժողովում արդեն ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ:
Հանդիպմանը մասնակցեցին Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի, Բարձրագույն դատական խորհրդի, Ազգային անվտանգության ծառայության, քննչական մարմինների, Ոստիկանության, Փաստաբանների պալատի, Արդարադատության նախարարության, Դատախազության ներկայացուցիչներ եւ ոլորտի այլ պատասխանատուներ:
Նախագծի մշակման աշխատանքային խումբը իրավասու եւ շահագրգիռ մարմինների մասնակցությամբ բազմակողմանի քննարկեց օրենսգիրքը: Մինչ երկրորդ ընթերցումը, օրենսգրքի կատարելագործմանն ուղղված աշխատանքները կշարունակվեն:

RA Criminal Code at Phase of Comprehensive Discussion
On February 26-28, the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs organized a joint visiting working discussion with United Nations Development Programme (UNDP) “Modern Parliament for a Modern Armenia.” The draft law the RA Criminal Code authored by the RA Government, which had already been passed in the first reading in the National Assembly, was discussed.
The representatives of the Human Rights Defender Office, the Supreme Judicial Council, the National Security Service, the Investigative bodies, the Police, the Chamber of Advocates, the Ministry of Justice, the Prosecutor’s Office and other responsible persons of the sphere took part in the meeting.
The Working Group for the revision of the draft law with the participation of the authorized and concerned bodies comprehensively discussed the Criminal Code. Before the second reading, the works aimed at the improvement of the Criminal Code.