Փետրվարի 22-ին ՀՀ Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանն ընդունեց Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Ողջունելով հյուրերին՝ հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը ներկայացրեց 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետեւանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը՝ իր խոսքում անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի, Ադրբեջանի կողմից ԼՂ տարածքների բռնազավթման, հայ ազգաբնակչության նկատմամբ իրականացված վայրագությունների, ռազմագերիների անհապաղ վերադարձի, հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման եւ այլ առանցքային խնդիրներին:
Այս համատեքստում պատգամավորը կարեւորեց եվրոպական կառույցների եւ գործընկերների կողմից հասցեական կոչերի հնչեցումը՝ դրանք համարելով Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանն ապակայունացնելու հետագա փորձերի կանխարգելման նվազագույն գործիք:
Եղոյանը նշեց, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման եւ անվտանգության իրավունքը պետք է դրվի հակամարտության կարգավորման հիմքում, միաժամանակ հավելելով, որ ոտնահարվել է հակամարտությունների կարգավորման ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի, ինչպես նաեւ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության առաջադրած հիմնարար սկզբունքներից մեկը՝ ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքը:
Տոյվո Կլաարը եւ Անդրեա Վիկտորինը կարեւորեցին հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շարունակությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո՝ այն համարելով ԼՂ հակամարտության կարգավորման միջնորդության միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձեւաչափը:
Առանձին անդրադարձ կատարվեց նաեւ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին (CEPA), որի վավերացման գործընթացն ավարտվել է եւ  լիարժեքորեն ուժի մեջ կմտնի ս.թ. մարտի 1-ից:
Ադրբեջանի ներկայացուցիչների կողմից հնչող հակահայ հռետորաբանությունը դատապարտելու եւ համարժեք արձագանքի արժանացնելու կոչով իր գործընկերներին դիմեց  ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը փետրվարի 22-ի հանդիպման ժամանակ: Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի...
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի փետրվարի 22-ի նիստում քննարկված օրենսդրական նախաձեռնություններից առաջինը տուրքի գործող դրույքաչափերի մասին էր: Կառավարությունն առաջարկում է փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարել «Պետական տուրքի մասին» օրենքում եւ նոր դրույ...
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ժամը 14:00-ին նախատեսված նիստի ուղիղ հեռարձակումը՝ կից հղմամբ: ...

On February 22, the Chair of the Standing Committee on European Integration of the RA National Assembly Arman Yeghoyan received the delegation led by the EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Toivo Klaar. The Head of the EU Delegation in Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin also took part in the meeting.
Welcoming the guests, the Committee Chair Arman Yeghoyan presented the situation created in the region as a consequence of the war unleashed by Azerbaijan on 27 September 2020, touching upon the problems of the Nagorno Karabakh (NK) status, the forcible seizure of the NK territories, the atrocities committed against the Armenian population, the urgent return of prisoners of war, the preservation of the Armenian cultural heritage by Azerbaijan and other key problems.
In this context the MP highlighted the voicing of the targeted calls by the European structures and his colleagues, considering them a minimum tool of prevention of further attempts for destablising the region by Azerbaijan.
Yeghoyan noted that the right of the self-determination and security of Artsakh people should be laid on the basis of the conflict settlement, at the same time adding that one of the fundamental principles of the OSCE Helsinki Final Act of the conflict settlement, as well as proposed by the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship – the principle of the non-use of the force and threat of force had been violated.
Toivo Klaar and Andrea Wiktorin emphasized the continuation of the peaceful settlement of the problem under the aegis of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, deeming it the only format of having an international mandate for the NK conflict settlement mediation.
The sides also separately reflected upon the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), the ratification process of which had ended and would completely enter into force from March 1 of this year.
At February 22 meeting, the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations Ruben Rubinyan addressed his colleagues with a call on condemning the anti-Armenian rhetoric sounding by the representatives of Azerbaijan and adequately responding to it.Ideas were exchanged with the delegation led ...
They Propose to Reconsider Rates of State Duty Functioning Since 1999
At February 22 sitting of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, one of the debated first legislative initiatives was about the functioning rates of the duty. The Government proposes to make amendments and addenda to the law on State Duty and to fix new rates aga...