Նոյեմբերի 24-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ խորհրդի արտահերթ նիստ, որը վարել է ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանը: Օրակարգում եղել է «Ազգային ժողովի պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին» հարցը:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը ներկայացրել է Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանի կողմից անհամատեղելիության պահանջները խախտելու վերաբերյալ հանձնաժողովի եզրակացությունը՝ մանրամասնելով վարույթի մասնակցի ներկայացրած դիրքորոշումն ու պարզաբանումները, անհամատեղելիության պահանջների առերեւույթ խախտման վարույթի շրջանակում պարզված, ինչպես նաեւ պատգամավորական գործունեությանն ու առեւտրային ընկերություններում բաժնեմասնակցությանն առնչվող տեղեկությունները:
ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Հովիկ Սուքիասյանն իր փաստարկներն ու պարզաբանումներ է ներկայացրել, առարկություններ հայտնել եզրակացության մի շարք եզրահանգումների առնչությամբ: Նա առաջարկել է դեմ արտահայտվել այս եզրակացությանը, քանի որ այն զուրկ է փաստական ու իրավական հիմքից:
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները կարծիք են հայտնել, որ կեղծ օրակարգ է բերվել խորհրդարան, որի նպատակը քաղաքական ճնշումներն են, իսկ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից որեւէ համոզիչ ապացույց չի ներկայացվել:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ներկայացուցիչը քաղաքական ճնշումների առումով արված հայտարարություններին ի պատասխան հիշեցրել է, որ Սահմանադրությամբ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն ինքնավար մարմին է: Նշվել է, որ այս պահին հանձնաժողովի 4 անդամները Կառավարության, ԲԴԽ-ի, «Լուսավոր Հայաստանի» եւ «Բարգավաճ Հայաստանի» ներկայացուցիչներն են, իսկ հանձնաժողովից ստացվել է 4 ստորագրությամբ եզրակացություն:
Հայկուհի Հարությունյանն իր հերթին ընդգծել է, որ հանձնաժողովը վարույթը հարուցել է դեռեւս հուլիսին, երբ երկրում ոչ պատերազմական դրություն էր:
Քննարկումների արդյունքում հիմք ընդունելով Սահմանադրության 95-րդ հոդվածը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի 2020 թվականի հոկտեմբերի 26-ի «Ազգային ժողովի պատգամավորի կողմից անհամատեղելիության պահանջների խախտման մասին» 03/2020 եզրակացությունը, ղեկավարվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական oրենքի 157-րդ հոդվածի 1-ին մասով` Ազգային ժողովի խորհուրդը  որոշել է Ազգային ժողովի պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով դիմել Սահմանադրական դատարան:
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 25.11.2020 ժամը 17:30 414 սենյակ:  ...
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամ Մեսրոպ Մեսրոպյանի լիազորությունները դադարած համարելու մասին արձանագրություն
«Հիմք ընդունելով «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» օրենքի 7.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «գ» կետը, ինչպես նաեւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 147-րդ հոդվածը՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամ Մեսրոպ Մեսրոպյանի լիազորությունները համարել դադարած»,-նշ...

On November 24, an extraordinary sitting of the RA NA Council, moderated by the NA Deputy Speaker Lena Nazaryan, was held. The item on Applying to the Constitutional Court on Suspending the Powers of the Deputy of the National Assembly Gagik Tsarukyan was on the agenda.
The Chair of the Corruption Prevention Commission Haykuhi Harutyunyan presented the conclusion of the Commission on violating the demands of the incompatibility by Gagik Tsarukyan, detailing the position and the clarifications presented by the participant of the proceedings, the information clarified in the framework of the proceedings of the apparent violation of the incompatibility demands, on the parliamentary activities and the sharing participation in the commercial companies.
The representative of the NA deputy Gagik Tsarukyan, the advocate Hovik Sukiasyan presented his arguments and clarifications, informed about his objections of a number of inferences of the conclusion. He has proposed to express their opinion against this conclusion, as it has not factual and legal basis.
The deputies of the NA Prosperous Armenia Faction has opined that false agenda has been brought to the parliament, and its goal is considered to be the political pressures, and no convincing evidence has been presented by the Corruption Prevention Commission.
In response to the statements on political pressures, the representative of the NA My Step Faction has reminded that the Corruption Prevention Commission is an autonomous body by the Constitution. It has been noted that at this moment the four members of the Commission are the representatives of the Government, the Supreme Judicial Council, the Bright Armenia and the Prosperous Armenia, and a conclusion with four signatures have been received from the Commission.
Haykuhi Harutyunyan in her turn underlined that the Commission had already taken proceedings in July, when there was no war situation.
As a result of discussions, taking as a basis the Article 95 of the Constitution, the 03/2020 conclusion on violation of the incompatibility demands by the deputy of the National Assembly of the Corruption Prevention Commission of 26 October 2020, being led by Article 157.1 of the constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly, the Council of the National Assembly made a decision to apply to the Constitutional Court on suspending the powers of the deputy of the National Assembly Gagik Tsarukyan.
24.11.2020
Protocol on Considering Suspended Powers of Member of Public Services Regulatory Commission Mesrop Mesropyan
“Taking as a basis the Item ‘c’ of Article 7.2.2 of the law on Public Services Regulatory Body, as well as Article 147 of the constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly, consider suspended the powers of the Member of the Public Services Regulatory Commission Mesrop Mesropyan,...