Շարունակվել են գալիք տարվա գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի վերաբերյալ նախնական քննարկումները
Նոյեմբերի 4-ին ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Անի Սամսոնյանի եւ Արկադի Խաչատրյանի նախագահությամբ քննարկվել են «ՀՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով ՄԻՊ աշխատակազմին նախատեսված հատկացումները:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարում ավելացել է աշխատակազմի ծանրաբեռնվածությունը՝ պայմանավորված գործունեության ոլորտների ընդլայնմամբ եւ այս օրերին ստեղծված իրավիճակով: Համեմատականներ անցկացնելով նախորդ տարիների հետ՝ Արման Թաթոյանն ընդգծել է, որ աճել են ՄԻՊ աշխատակազմին ուղղված բողոքները, երեք անգամ ավելացել է դրական լուծված գործերի թիվը:
ՀՀ ՄԻՊ-ը նշել է, որ այս պահին կառույցն իր ուշադրության ներքո է պահում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մեր երկրի խաղաղ բնակավայրերի նկատմամբ հարձակումները: «Ակնհայտ է, որ խոսքը գնում է թիրախային զինված հարձակումների մասին թե՛ Արցախի եւ թե՛ Հայաստանի բնակչության, խաղաղ բնակավայրերի նկատմամբ»,-ընդգծել է Արման Թաթոյանը: Ըստ բանախոսի՝ արձանագրվել են ՀՀ երկու մարզերի՝ Գեղարքունիքի եւ Սյունիքի բնակավայրերի նկատմամբ հրթիռային հարձակումներ:
Զեկուցողի տեղեկացմամբ՝ իրենք համագործակցում են Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմի հետ, համատեղ իրականացնում փաստահավաք աշխատանքներ:
Արման Թաթոյանը պատասխանել է պատգամավորների հնչեցրած հարցերին:
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի եւ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Վլադիմիր Վարդանյանի եւ Արկադի Խաչատրյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 4-ին քննարկվել են «ՀՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծով նախատեսված իշխանության պետական եւ դատական մարմի...
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների hամատեղ նիստի ուղիղ հեռարձակումը՝ կից հղմամբ: ՀՀ ԱԺ ՄԻՊ եւ հանրային հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների hամատեղ նիստի ուղիղ հեռարձակումը՝ այստեղ:     ...

Preliminary Debates on Basic Financial Document of Coming Year Continued
On November 4, at the joint sitting of the RA NA Standing Committees on Protection of Human Rights and Public Affairs and on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Ani Samsonyan and Arkady Khachatryan the financial allocations designed to the Staff of the Human Rights Defender by the RA draft law on the RA State Budget for 2021 were debated.
The RA Human Rights Defender Arman Tatoyan informed that during the current year, the loading of the Staff had increased conditioned by the expansion of the activities of the spheres and the situation created during these days. Making parallels with the previous years, Arman Tatoyan underlined that the complaints addressed to the Staff of the Human Rights Defender had increased, and the number of the positively solved cases had increased three times.
The RA Human Rights Defender has noted that at this moment the organization keeps under its attention the attacks against the peaceful settlements of our country by the armed forces of Azerbaijan. “It is evident that I mean the targeted armed attacks against the population and peaceful settlements of both Artsakh and Armenia,” Arman Tatoyan underlined. According to the rapporteur, rocket attacks against the settlements of RA two marzes/regions – Gegharkunik and Syunik have been recorded.
As the rapporteur has informed, they cooperate with the Staff of the Human Rights Defender of Artsakh and carry out joint fact-finding activities.
Arman Tatoyan answered to the deputies’ voiced questions.
04.11.2020
Parliament Continues Debates of Draft State Budget at RA NA Standing Committees
On November 4, at the joint sitting of the RA NA Standing Committees on State and Legal Affairs and on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Vladimir Vardanyan and Arkady Khachatryan the financial allocations and the budgetary programmes of the state and judicial bodies designed by the...