Հոկտեմբերի 6-ին Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ տեղի ունեցած ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել Կառավարության հեղինակած «Պաշտպանության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գեւորգ Գորգիսյանն առաջարկել է, որ օրենքն ուժի մեջ մտնի ոչ թե պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, այլեւ հրապարակման օրվան հաջորդող օրը: Առաջարկն ընդունվել է:
Հիշեցնենք, որ գործադիրն առաջարկում է պաշտպանության ոլորտում Կառավարության լիազորությունների շարքում ներառել նաեւ հանրապետության տնտեսության զորահավաքային պլանը հաստատելու իրավասությունը:

6 октября Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности под председательством А.Кочаряна провела заседание, на котором во втором чтении обсужден и удостоился положительного заключения   предложенный правительством проект закона о внесении дополнения в закон “Об обороне”.
Секретарь фракции “Просвещенная Армения” Г.Горгисян предложил вступление в силу закона   на следующий же день после официального опубликования. Предложение принято.
Исполнительная власть предлагает включить в компетенцию Правительства в сфере обороны также утверждение мобилизационного плана экономики республики.