Սեպտեմբերի 22-ին եւ 23-ին Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը Երեւանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանում գործող «Իրավական մոտարկման լաբորատորիա/LegAL»-ի հետ համատեղ կազմակերպել էր երկօրյա աշխատանքային սեմինար՝ «Խորհրդարանի դերը օրենսդրական մոտարկման գործընթացում» թեմայով:
Ազգային ժողովի աշխատակիցների համար թեման ներկայացրել է «Իրավական մոտարկման լաբորատորիա/LegAL» Ժան-Մոնե մոդուլի գիտական համակարգող դոկտոր Աննա Խվորոստիանկինան: Ներկաները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու օրենսդրական մոտարկման գործընթացի մեխանիզմներին, Եվրոպական միության եւ առանձին երկրների փոխգործակցությանն առնչվող մի շարք հարցերի:
Նշենք, որ լաբորատորիան Երեւանում բացվել է 2019 թվականին եւ ֆինանսավորվում է Եվրամիության Էրազմուս+ ծրագրի կողմից:
Սեմինարի ավարտին կողմերն արձանագրել են, որ համագործակցությունը ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ «Իրավական մոտարկման լաբորատորիա/LegAL»-ի միջեւ արդյունավետ էր եւ կլինի շարունակական:
Սեպտեմբերի 23-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ԱԺ փորձագիտական կենտրոնի բացման արարողությունը, որին ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը, Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասինը, ՀՀ-ում ՄԹ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հ...
Սեպտեմբերի 24-ին՝ ժամը 12:00-ին, ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնությամբ ԱԺ նիստերի դահլիճում տեղի կունենան «Վարկերի եւ ժամկետանց այլ պարտավորությունների նկատմամբ տույժերի, տուգանքների եւ վարկային տոկոսադրույքների կիրառման, դրանց համաներման եւ այլ վարկային  հիմնախնդիրները ՀՀ բանկ...

Problems of Legislative Approximation at the Centre of RA NA Standing Committee on European Integration
On September 22 and 23, the Standing Committee on European Integration of the National Assembly jointly with the Legal Approximation Laboratory/LegAL functioning in Yerevan V. Brusov State University organized two-day working seminar on the theme The Role of the Parliament in the Legislative Approximation Process.
The Scientific Coordinator Doctor Anna Khvorostiankina of Jean-Monnet Module Legal Approximation Laboratory/LegAL presented the theme for the employees of the National Assembly. The attendees had an opportunity to get acquainted with a number of issues concerning the legislative approximation process mechanisms and the cooperation of the European Union and certain countries.
Let us note that the Laboratory was opened in Yerevan in 2019 and is financed by the Erasmus + Programme of the European Union.
At the end of the seminar the parties stated that the cooperation between the NA Standing Committee on European Integration and the Legal Approximation Laboratory/LegAL was effective and would be continuous.
On September 23, the opening ceremony of the NA Research Center was held in the National Assembly, where the RA NA President Ararat Mirzoyan, the UN Resident Coordinator in Armenia Shombi Sharp, the UNDP Resident Representative Dmitry Maryasin, the UK Chargé d'Affaires to Armenia a.i. Ambassador Hel...