Սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության, Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, խմբի անդամներ Սոս Ավետիսյանը, Սարգիս Խանդանյանն ու Տարոն Սիմոնյանը հանդիպել են Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզիի հետ:
Զրուցակիցները, խոսելով երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցության մասին, կարեւորել են Միացյալ Թագավորության խորհրդարանում Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ձեւավորումն ու արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Լիլիթ Մակունցը նշել է, որ առցանց հանդիպում է ունեցել Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոթընի հետ եւ հույս հայտնել, որ առաջիկայում նման հանդիպում կկայանա երկու երկրների բարեկամական խմբերի անդամների միջեւ:
ՀՀ ԱԺ պատգամավորները շնորհակալություն են հայտնել Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խմբի գործընկերներին իրենց դիրքորոշման համար. վերջիններս նամակ էին հղել ՄԹ արտաքին գործերի նախարար Դոմինիկ Ռաաբին՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից դրսեւորվող ագրեսիան Հայաստանի նկատմամբ:
Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի անդամները նաեւ իրենց երախտիքն են հայտնել Թիմ Լոթընին՝ Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությանը տված բացառիկ հարցազրույցի համար:
ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սոս Ավետիսյանն ու Սարգիս Խանդանյանն ընդգծել են, որ հատկապես հեղափոխությունից հետո երկու երկրների համար բացվել են փոխգործակցության նոր հեռանկարներ: Կարեւորվել է միջազգային գործընկերների հետ տարբեր ոլորտներում Մեծ Բրիտանիայի փորձառությունը՝ այդ համատեքստում անհրաժեշտ համարելով նաեւ խորհրդարանական բարեկամական խմբերի միջեւ շփումների ակտիվացումն ու փորձի փոխանակումը:
Հելեն Ֆեյզին պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու հարցում:

On September 9, the Head of the RA NA My Step Faction, Armenia-Great Britain Friendship Group Lilit Makunts, the Group members Sos Avetisyan, Sargis Khandanyan and Taron Simonyan met with the Chargé d’Affaires ad interim of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Armenia Helen Fazey.
Speaking about the cooperation between the two countries' parliaments, the interlocutors highlighted the formation and effective cooperation of Great Britain-Armenia Parliamentary Friendship Group.
Lilit Makunts noted that she had an online meeting with the Head of Great Britain-Armenia Parliamentary Friendship Group Tim Loughton and expressed hope that in the near future such meeting would take place between the members of the two countries' Friendship Groups.
The RA NA deputies thanked their British colleagues for their position, who sent a letter to the Secretary of State for Foreign, Commonwealth and Development Affairs Dominic Raab, condemning the aggression by Azerbaijan towards Armenia.
The members of Armenia-Great Britain Friendship Group also expressed their gratitude to Tim Loughton for the exceptional interview given to the Public TV Company of Armenia.
The RA NA deputies Sos Avetisyan and Sargis Khandanyan underlined that especially after the revolution new perspectives of cooperation were opened. The experience of Great Britain in different spheres with international counterparts was emphasized, in that context considering necessary the activation of contacts and exchange of experience between the Parliamentary Friendship Groups.
Helen Fazey expressed readiness to support the cooperation for making more effective the cooperation of the two countries' parliaments.