Սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության, Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, խմբի անդամներ Սոս Ավետիսյանը, Սարգիս Խանդանյանն ու Տարոն Սիմոնյանը հանդիպել են Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզիի հետ:
Զրուցակիցները, խոսելով երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցության մասին, կարեւորել են Միացյալ Թագավորության խորհրդարանում Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ձեւավորումն ու արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Լիլիթ Մակունցը նշել է, որ առցանց հանդիպում է ունեցել Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոթընի հետ եւ հույս հայտնել, որ առաջիկայում նման հանդիպում կկայանա երկու երկրների բարեկամական խմբերի անդամների միջեւ:
ՀՀ ԱԺ պատգամավորները շնորհակալություն են հայտնել Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խմբի գործընկերներին իրենց դիրքորոշման համար. վերջիններս նամակ էին հղել ՄԹ արտաքին գործերի նախարար Դոմինիկ Ռաաբին՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից դրսեւորվող ագրեսիան Հայաստանի նկատմամբ:
Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի անդամները նաեւ իրենց երախտիքն են հայտնել Թիմ Լոթընին՝ Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությանը տված բացառիկ հարցազրույցի համար:
ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սոս Ավետիսյանն ու Սարգիս Խանդանյանն ընդգծել են, որ հատկապես հեղափոխությունից հետո երկու երկրների համար բացվել են փոխգործակցության նոր հեռանկարներ: Կարեւորվել է միջազգային գործընկերների հետ տարբեր ոլորտներում Մեծ Բրիտանիայի փորձառությունը՝ այդ համատեքստում անհրաժեշտ համարելով նաեւ խորհրդարանական բարեկամական խմբերի միջեւ շփումների ակտիվացումն ու փորձի փոխանակումը:
Հելեն Ֆեյզին պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու հարցում:

9 сентября руководитель фракции «Мой шаг» и группы дружбы Армения – Великобритания Л.Макунц,  члены группы А.Аветисян, С.Ханданян и Т.Симонян встретились с Временным Поверенным Посольства Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Хелен Фейзи.
Собеседники, коснувшись парламентского сотрудничества двух стран, подчеркнули важность формирования и эффективного взаимодействия группы дружбы Великобритания – Армения.
Л.Макунц проинформировала о своей онлайн-встрече с руководителем парламентской группы дружбы Великобритания – Армения Тимом Лотном, выразив надежду на подобную встречу также с членами групп дружбы обеих стран.
Депутаты НС поблагодарили британских партнеров за их письмо министру иностранных дел Соединенного Королевства Доминику Раабу, осуждающее агрессию Азербайджана против Армении.
Члены группы дружбы Армения – Великобритания выразили также признательность Тиму Лотну за эксклюзивное интервью Общественному телевидению Армении.
Депутаты С.Аветисян и С.Ханданян отметили, что особенно после революции для обеих стран открылись новые перспективы взаимодействия. Подчеркнут опыт Великобритании в сотрудничестве с международными партнерами в различных сферах, в этом контексте констатирована также необходимость активизации контактов и обмена опытом между парламентскими группами дружбы.
Хелен Фейзи выразила готовность содействовать еще большему развитию сотрудничества между парламентами двух стран.