Շարունակելով արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը` հուլիսի 16-ին խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկել է ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանի, Աննա Կարապետյանի, Հայկ Գեւորգյանի եւ Վահագն Հովակիմյանի հեղինակած «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը:
Ըստ հիմնական զեկուցող Վահագն Հովակիմյանի` առաջինից երկրորդ ընթերցում կատարված փոփոխության համաձայն` գրավոր քվեարկելու գործիքը կիրառվելու է բացառապես համաճարակի հետեւանքով առաջացած արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության դեպքում ինքնամեկուսացման կամ մեկուսացման մեջ գտնվող պատգամավորների կողմից:
Գլխադասային` ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Նազելի Բաղդասարյանը: Նա կոչ է արել կողմ քվեարկել:
Նախաձեռնության վերաբերյալ Կառավարության դիրքորոշումը եւս եղել է դրական. այն բարձրաձայնել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանը:
Երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկվել է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը: Նախաձեռնության հեղինակ ԱԺ պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանը նշել է, որ հանձնաժողովում տեղի ունեցած քննարկման ընթացքում բարձրացվել են մի շարք հարցեր, որոնք լրացուցիչ աշխատանք են ենթանդրում: Ուստի, պատգամավորը հորդորել է դեմ քվեարկել նախաձեռնության երկրորդ ընթերցմամբ ընդունմանը, որից հետո փաթեթը կվերադարձվի առաջին ընթերցումից հետո առաջարկների ներկայացման փուլ:
Այնուհետեւ խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկել է ՀՀ կառավարության հեղինակած «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Ռազմարդյունաբերական համալիրի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Նոտարիատի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին»  եւ դրանց կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթները, ինչպես նաեւ` «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին»  եւ  «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին», «Գովազդի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի, Կորյուն Մկրտչյանի, Արփինե Դավոյանի, Լուսինե Բադալյանի, Հրաչյա Հակոբյանի, Կարեն Սարուխանյանի հեղինակած «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը:
Այնուհետեւ տեղի է ունեցել Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամի գաղտնի քվեարկությունը: Այդ պաշտոնում ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությունը ներկայացրել էր  Հովհաննես Խաչատրյանի թեկնածությունը:
ՀՀ ԱԺ յոթերորդ գումարման հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը տեղեկացրել է, որ քվեարկությանը մասնակցել է 99 պատգամավոր, 1 քվեաթերթիկ ճանաչվել է անվավեր, կողմ է քվեարկել 96 պատգամավոր, դեմ` 2: Արդյունքում Հովհաննես Խաչատրյանն ընտրվել է Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ:
Խորհրդարանը դեմ է քվեարկել երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար ներկայացված` ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանի, Աննա Կարապետյանի, Հայկ Գեւորգյանի եւ Վահագն Հովակիմյանի հեղինակած «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքին, ինչպես նաեւ  ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանի հեղինակած «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի եւ «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթին:
Հեղինակների առաջարկությամբ քվեարկության է դրվել վերոնշյալ նախաձեռնությունները գրավոր առաջարկների ներկայացման փուլ տեղափոխելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագծերը, որոնք ընդունվել են:
Խորհրդարանը քվեարկություններով ընդունել է երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված օրենքների նախագծերը:
Հանդիպում Հայաստանում Բելառուսի դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը հուլիսի 16-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում: Վահե Էնֆիաջյանն ընդգծել է Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ պատմականորեն ձեւավորված բարե...
Հուլիսի 16-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը: Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում առաջարկվող փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրինագիծը: ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վահագն ...
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Բաբկեն Թունյանի նախագահությամբ հուլիսի 16-ին հրավիրած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած «Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Ըստ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանի` գո...
ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հուլիսի 16-ի արտահերթ նիստում Նարեկ Զեյնալյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցման ընթացակարգով քննարկել է «Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումն...
Կարեւորվել է օրենսդրական նախաձեռնության ընդունման անհրաժեշտությունը
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հուլիսի 16-ի արտահերթ նիստում Վարազդատ Կարապետյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենք...
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 10:30-ին նախատեսված արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը` կից հղմամբ:...
Առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 10:00-ին կայանալիք արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը` այստեղ:...
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 10:00-ին նախատեսված արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը` այստեղ: ...
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 09:30-ին նախատեսված արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակմանը կարող եք հետեւել կից հղմամբ: ...

On July 16, continuing the work of the extraordinary session, the parliament debated in the second reading and for fully passing the bill on Making Addenda to the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly authored by the deputies of the RA NA My Step Faction Vladimir Vardanyan, Anna Karapetyan, Hayk Gevorgyan and Vahagn Hovakimyan.
According to the key speaker Vahagn Hovakimyan, in accordance with the amendment made from the first to the second reading, the tool of voting in written form will be applied exclusively by the deputies being self-isolated or isolated in case of state of emergency on the basis of the emergency situation caused because of pandemic.
The member of the RA NA Standing Committee on State and Lefal Affairs Nazeli Baghdasaryan presented the endorsement of the Committee and called on her colleagues to vote for it.
The RA Deputy Minister of Justice Vahe Danielyan voiced the positive position of the Government on the initiative.
The package of bills on Making Addendum to the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly and on Amending the Law on Corruption Prevention Committee was debated in the second reading for completely passing it. The author of the initiative the NA deputy Suren Grigoryan urged his colleagues to vote against the initiative in the second reading, and after that, the package would be returned to the phase of presenting the recommendations after the first reading.
Afterwards the parliament debated in the second reading and for completely passing the bills on Amending the RA Law on Civil Status Acts, on Making Amendments and Addenda to the RA Code on Lithosphere, on Making Amendments and Addenda to the RA Law on Military-Industrial Complex, on Making Addenda to the RA Law on Notary Office, on Making Amendment and Addenda to the RA Law on State Registration of the Rights to Property and the enclosed packages of bills authored by the Government. The MPs also debated in the second reading the draft laws on Making Amendments and Addenda to the RA Civil Code and on Making Amendment and Addenda to the RA Law on Making Addenda and Amendments to the RA Labor Code, on Making Amendment and Addendum to the RA Law to State Non-Commercial Organizations, on Amending the Law on Advertisement and on Making Addenda to the Law on Medical Aid and Service of Population authored by the RA NA My Step faction deputies Narek Zeynalyan, Koryun Mkrtchyan, Arpine Davoyan, Lusine Badalyan, Hrachya Hakobyan and Karen Sarukhanyan.
Afterwards the voting in secret ballot for the member of the Central Bank Council was held. The RA NA My Step Faction nominated Hovhannes Khachatryan’s candidacy in that post.
The Chair of the Accounting Committee of the RA NA seventh convocation Vahagn Hovakimyan informed that 99 deputies took part in voting, 1 ballot was recognized invalid, 96 deputies voted for and 2 against the candidate. As a result, Hovhannes Khachatryan was elected member of the Central Bank Council.
The parliament voted against the package of bills on Making Addenda to the Constitutional Law Rules of Procedure of the National Assembly authored by the deputies of the RA NA My Step faction Vladimir Vardanyan, Anna Karapetyan, Hayk Gevorgyan and Vahagn Hovakimyan, on Amending the Law on Making Addendum to the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly and on Amending the Law on Corruption Prevention Committee in the second reading for completely passing it.
By the authors’ recommendation, the abovementioned initiatives on moving the draft decisions of the National Assembly to the phase of submitting the recommendations in written form were put for voting, and they were passed.
The parliament passed the draft laws in the second reading by voting.
Meeting with Ambassador of Belarus in Armenia
On July 16, the RA NA Vice President Vahe Enfiajyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Belarus to the Republic of Armenia Igor Nazaruk, who completed his diplomatic mission in our country.Vahe Enfiajyan underlined the historically formed friendly relations b...
On July 16, the extraordinary sitting of the RA NA State and Legal Affairs moderated by Vladimir Vardanyan was held. The bill designing amendments and addenda being proposed to the Constitutional Law the Rules of Procedure was debated in the second reading.The RA NA deputy Vahagn Hovakimyan informed...
At July 16 extraordinary sitting moderated by Babken Tunyan, the RA NA Standing Committee on Economic Affairs debated in the second reading the draft law on Amending the RA Law on Advertisement authored by the Government.According to the RA Deputy Minister of Economy Avag Avanesyan, the acting legis...
At July 16 extraordinary sitting moderated by Narek Zeynalyan, the NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs debated in the second reading procedure the bill on Making Amendment and Addenda to the RA Law on Making Addenda and Amendments to the RA Labor Code authored by the Government. ...
Necessity of Adoption of Legislative Initiative Highlighted
At July 16 extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment moderated by Varazdat Karapetyan, the draft law on Making Amendment and Addendum to the RA Law on State Non-Commercial Organizations was debated in the s...